Izolacja akustyczna drzwi - Gerda

Izolacja akustyczna drzwi

Spis treści

Cisza w domu jednorodzinnym i mieszkaniu

Cisza wpływa między innymi na komfort domowników. Odpowiada za spokój ducha, dobry odpoczynek, a także za to, czy różnorodne aktywności sprawiają przyjemność. Pozwala również zachować większą prywatność. Z niniejszego wpisu dowiesz się, jak poznać drzwi, które będą miały odpowiednią izolację akustyczną.

Cisza w domu jest niezwykle ważna dla każdego człowieka. Przede wszystkim pozwala skoncentrować się na swoim własnym życiu, bez ciągłego poczucia, iż jest się otoczonym innymi ludźmi. Jest szczególnie doceniana przez osoby mieszkające w blokach i kamienicach, które są narażone na negatywne oddziaływanie odgłosów dochodzących z klatki schodowej.

Cisza pomaga w koncentracji, co jest bardzo cenione przez osoby pracujące w domu, a także przez studentów, młodzież i dzieci poświęcających wiele czasu na naukę. Jest również konieczna, aby domownicy mogli cieszyć się odpoczynkiem. Pomaga w zaśnięciu i w cieszeniu się ulubionymi zajęciami, w tym różnego rodzaju hobby. Osobom, które mają bardzo wysoką wrażliwość na dźwięki lub mizofonię, cisza dosłownie umożliwia normalne funkcjonowanie. Jej brak z kolei może negatywnie wpłynąć na samopoczucie, poziom koncentracji czy nawet zdrowie.

Niestety, obecnie w wielu miejscach nie można znaleźć ciszy. Z ulic dobiega szum pojazdów, z sąsiedztwa odgłosy przebywających tam ludzi, na przykład śmiechy i krzyki dzieci, albo muzyka. Osoby mieszkające w blokach mogą z kolei słyszeć wszystko, co dociera do nich z korytarza: kroki i rozmowy sąsiadów, zabawę dzieci czy też dźwięk windy. W celu zminimalizowania tych wszystkich odgłosów warto zdecydować się na odpowiednią izolację akustyczną drzwi. Wraz z dobrze dobranymi oknami pozwoli ona na osiągnięcie upragnionego spokoju i ciszy.

Co to jest izolacja akustyczna?

Nowoczesne drzwi mają budowę wielowarstwową, co umożliwia zastosowanie w nich specjalnych technologii ograniczających uciekanie ciepła czy też zmniejszających natężenie hałasu. Istnieje kilka rodzajów materiałów wypełniających skrzydło drzwiowe, które pozwalają na uzyskanie optymalnych parametrów dźwiękoszczelności, w tym wełna mineralna, pianka poliuretanowa czy styropian.

Izolacja akustyczna, podobnie jak izolacja cieplna, ma za zadanie ograniczyć niepożądany wpływ środowiska na wnętrze domu. W tym przypadku tłumi dźwięki, czyli obniża ich natężenie o konkretną liczbę decybeli. Ta zdolność opisywana jest za pomocą współczynnika izolacyjności akustycznej drzwi oznaczanego jako Rw.

O czym mówi współczynnik izolacyjności akustycznej?

Każdy parametr opisywany jest w sposób symboliczny i nie inaczej jest w przypadku izolacji akustycznej drzwi.Współczynnik Rw wyrażany jest w decybelach (dB), które są jednostką natężenia dźwięku (głośności). Im większą wartość przyjmuje Rw, tym lepsza jest redukcja hałasów. Przyjmuje się przy tym, że obniżenie natężenia dźwięku o 10 dB oznacza jego redukcję o około 40-50%.

Jak przełożyć współczynnik Rw na rzeczywistość? Weźmy za przykład drzwi o współczynniku izolacji akustycznej Rw = 43 dB. Oznacza to, że potrafią obniżyć natężenie dźwięku właśnie o tę wartość wyrażoną w decybelach. Jeśli więc obok drzwi rozlegnie się dźwięk o głośności 90 dB, odpowiadający przejeżdżającej ciężarówce czy bardzo głośnej muzyce, nastąpi redukcja o 43 dB. W efekcie wewnątrz domu słyszalny będzie dźwięk o natężeniu 47 dB, odpowiadający przeciętnej rozmowie.

Warto przy tym pamiętać, iż wartości około 50 dB są uznawane za normalny poziom głośności tła w codziennym życiu, który nie wpływa na zdrowie. Wyższe wartości mogą być już szkodliwe, dlatego należy ich unikać.

Jaka izolacja akustyczna drzwi zewnętrznych i wewnętrznych sprawdzi się w budynku?

Zastanawiasz się, jaka izolacja akustyczna drzwi będzie najskuteczniejsza i jaka wartość Rw powinna zostać przez Ciebie wybrana? Drzwi zewnętrzne będą tu odgrywać najważniejszą rolę, ponieważ chronią domowników przed dźwiękami otoczenia, w tym przed odgłosami napływającymi z klatki schodowej, jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy. Zalecane jest, aby w ich przypadku współczynnik Rw nie był niższy niż 30 dB. Taka lub wyższa wartość powinna zagwarantować komfort akustyczny wewnątrz domu lub mieszkania.

Drzwi zewnętrzne

Jaki materiał najlepiej dobrać w przypadku izolacji akustycznej drzwi zewnętrznych? Bez wątpienia najlepiej sprawdzą się wypełnienia z wełny mineralnej, które jednocześnie zapewniają dobre ocieplenie. Lita budowa drzwi zewnętrznych pozwala na uzyskanie optymalnego wyciszenia. Dlatego warto też zwrócić uwagę na to, czy skrzydło zostało wykonane z drewna czy z innych materiałów. Każdy z nich zapewnia bowiem inny poziom wyciszenia.

Ważną rolę odgrywają także uszczelki, które powinny dobrze przylegać do futryny. W przypadku ich zużycia wraz z upływem czasu zaleca się wymianę na nowe.

Drzwi wewnętrzne

Większość nowoczesnych drzwi wewnętrznych projektowana jest zgodnie z techniką plastra miodu. W tym przypadku ich dźwiękoszczelność jest niższa i może być niewystarczająca. Jeśli więc zależy Ci na podwyższeniu izolacji akustycznej drzwi wewnętrznych, lepiej będzie zrezygnować z plastra miodu i wybrać modele o litej budowie. Doskonale sprawdzą się między innymi drzwi wewnętrzne z płyty wiórowej lub drewna, które pomogą w wygłuszeniu dźwięków.

Jeśli oczekujesz szczególnie dobrej izolacji od dźwięków napływających z innych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, powinieneś sięgnąć po specjalnie zaprojektowane drzwi wewnętrzne o podwyższonej izolacji akustycznej. Mają solidne wypełnienie (najczęściej z płyty wiórowej) oraz wzmocnioną ramę, co pomaga w utrzymaniu ciszy.