Jak wybrać odpowiedni zamek do drzwi - Gerda

Jak wybrać odpowiedni zamek do drzwi

Spis treści

Dobry zamek do drzwi to podstawowe zabezpieczenie dla każdego, kto chce się czuć bezpiecznie i komfortowo we własnym domu. Na rynku dostępne są dziś różne typy i modele zamków, uwzględniające indywidualne potrzeby klientów oraz rozwiązania konstrukcyjne sprzedawanych na rynku drzwi. Wciąż jednak najlepiej zdecydować się na zakup zamka pochodzącego od renomowanego producenta. Podpowiadamy jak wybrać i czym się kierować przy zakupie.

Solidne zamki do drzwi wejściowych skutecznie zabezpieczają przed  ich sforsowaniem. Im lepsze zabezpieczenie zastosujemy, tym mniejsze ryzyko, że ktoś niepowołany wtargnie do naszego domu lub mieszkania.

Podstawowym zamkiem w drzwiach zewnętrznych jest zamek główny, wpuszczany, zlokalizowany pod klamką. Jednak sam zamek główny nie zapewni nam jeszcze bezpieczeństwa, ponieważ  musimy osobno dokupić wkładkę. Większość zamków współpracuje z wkładkami bębenkowyzami profilowymi. W zamkach głównych wpuszczanych stosuje się dwa typy mechanizmów: klasyczny zabierak lub zębatka, która dedykowana jest do drzwi solidnych i ciężkich (dociska drzwi przy przekręcaniu klucza).

Przed zakupem wkładki należy ustalić konkretny typ mechanizmu jaki jest w zamku. Najlepiej udać się do jednego z punktów sprzedaży produktów GERDA (najbliższy można znaleźć na stronie w menu Sieć sprzedaży). GERDA oferuje szereg wkładek, od najprostszych takich jak WK E1 poprzez bardziej zaawansowane takie jak EVO, aż po najwyższy standard zabezpieczenia  PRO SYSTEM. Ważne, żeby dobrać odpowiedni rodzaj wkładki do wartości mienia jakie chcemy zabezpieczyć. Wkładki WK E1 nadają się do zabezpieczenia mniej cennych rzeczy, zazwyczaj stosuje się je na klatkach czy w furtkach, obiektach technicznych czy bramach składowania odpadów. Wkładki EVO czy PRO SYSTEM stosujemy do zabezpieczenia mieszkań, domów oraz pomieszczeń, w których przechowujemy wartościowe przedmioty. Antywłamaniowe wkładki PRO SYSTEM czy EVO mają dodatkowe zabezpieczenia przed otwarciem metodą „bumpingu” oraz skuteczne rozwiązania chroniące je przed rozwierceniem. Dodatkowo wyższy standard zabezpieczenia  to możliwość zamówienia wkładek z rekombinacją kodu klucza (wariant AB) . Do produktów z kategorii antywłamaniowe, zawsze dołączona jest karta kodowa GERDA. W komplecie do wkładek dostajemy w standardzie od 3 do 5 kluczy.

Jednak jeśli zależy nam na naprawdę dobrym zabezpieczeniu – warto pomyśleć o zamontowaniu dodatkowo zamka, zwanego często pomocniczym. Zamek główny, wpuszczany powinien znajdować się w każdych drzwiach. Zamki wpuszczane górne występują opcjonalnie i nie w każdym typie drzwi przewidziane jest miejsce pod dodatkową kasetę (przewidziane lub nie w konstrukcji drzwi). Jeżeli nie przewidziano montażu dodatkowego zamka wpuszczanego, w tym miejscu powinno znajdować się wzmocnienie drzwi, na jakim montowane są zamki nawierzchniowe. Poniżej wyjaśniamy czym różnią się zamki wpuszczane od nawierzchniowych.

Zamki wpuszczane i nawierzchniowe

Podstawowy podział to ten na zamki wpuszczane i nawierzchniowe. Te pierwsze montowane są w otworze wewnątrz drzwi, te drugie – na drzwiach, z jednej strony otwiera się je kluczem, z drugiej gałką, można też pozostać przy opcji klucz – klucz z obu stron. W przypadku montażu więcej niż jednego zamka można zdecydować się na oba typy, wpuszczany na dole i nawierzchniowy u góry. Jednym z antywłamaniowych zamków nawierzchniowych w ofercie GERDY jest TYTAN ZX. Rodzina tych zamków jest owocem wieloletnich badań i doświadczeń. Zaawansowane technologie, które zostały zastosowane przy produkcji zamków pozwoliły im uzyskać najwyższy certyfikat bezpieczeństwa (posiadają Certyfikat klasy 7 w zakresie zabezpieczenia według PN-EN 12209).

Kupując zamek nawierzchniowy możemy zadbać, żeby był on wyposażony w sztywny łańcuch (zapornicę/zasuwę), która pozwala na bezpieczne uchylenie drzwi bez ryzyka wtargnięcia niepowołanej osoby do lokalu. Zapornicę można zastosować tylko do drzwi otwieranych do wewnątrz, dlatego już na etapie posiadanych drzwi należy zawsze podawać najważniejsze parametry tzn. drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz oraz sprawdzić czy kierunek otwierania jest lewy czy prawy. Zamki uniwersalne nie wymagają określania kierunku otwierania drzwi (lewy / prawy) gdyż można je bez przeszkód odwrócić nie tracąc funkcjonalności i klasy zabezpieczenia zamka.

Jeszcze innym rozwiązaniem są zamki wielopunktowe. Są one wyposażone w cięgna, które podczas przekręcenia klucza wypuszczają nie tylko główne rygle, ale również te zlokalizowane w pionie i w poziomie, ryglowanie dodatkowe drzwi np.: w ościeżnicę lub w próg. To sprawia, że drzwi są trudniejsze do sforsowania. Więcej na temat antywłamaniowości drzwi przeczytasz w naszym artykule Klasa antywłamaniowa, izolacyjność termiczna i akustyczna. Jak odczytywać parametry drzwi wejściowych.

Zamki wielopunktowe są zazwyczaj dedykowane dla danego modelu drzwi i najlepiej kupować je w komplecie właśnie z drzwiami. Najlepszy zestaw antywłamaniowy oferowany przez firmę GERDA (zamek ZW 6000 i wkładka RIM 6000), oparte o klucz rurkowy (patent firmy GERDA). W ofercie asortymentowej mamy dostępny zamek ZW3000 w wersji na zębatkę lub zabierak oraz dostępny oddzielnie mechanizm cięgien do blokowania drzwi wielopunktowego.

W przypadku stosowania zamków ZW 3000 konstrukcja drzwi musi być zaprojektowana z uwzględnieniem pracy całego mechanizmu napędów cięgien i otworowania ościeżnicy i progu według ściśle określonych parametrów firmy GERDA.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zamka?

Kilka czynników warto tu wziąć pod uwagę:

  • Po pierwsze, czy możemy zamontować zamek wpuszczany, gdyż do modelu tego typu potrzebny jest specjalny otwór w drzwiach.
  • Po drugie, kierunek otwierania drzwi w przypadku, jeśli nie zdecydujemy się na zakup zamka uniwersalnego pasującego zarówno do drzwi lewych, jak i prawych.
  • Po trzecie, rozmiar i wagę drzwi, tak by wybrany zamek nie stanowił dla nich zbyt wielkiego obciążenia.
  • Po czwarte, rodzaj rygli zastosowanych w zamku – rygiel 3 punktowy zapewnia wyższy standard zabezpieczenia.
  • Po piąte, dodatkowe zabezpieczenia zamka np. blaszkę chroniącą przed przewierceniem oraz inne zabezpieczenia dodatkowe w zamku służące ochronie przed włamaniem czy otwarciem drzwi metodami manipulacyjnymi np.: wytrychami.
  • Po szóste, certyfikaty bezpieczeństwa i atesty. Zamki GERDA posiadają takie certyfikaty i są one dostępne dla wszystkich na stronie WWW, w dziale Do pobrania.
  • I po siódme, odpowiednią klasę odporności zamka na włamanie. Należy pamiętać, że we wkładkach jak i zamkach produkty antywłamaniowe, to produkty z klas 4 i wyżej, do których dołączamy karty kodowe.

A może elektronika?

Warto też zauważyć, że poza dostępnymi wciąż na rynku zamkami mechanicznymi, z którymi większość z nas na pewno miała w swoim życiu do czynienia, już od jakiegoś czasu są w sprzedaży zamknięcia elektroniczne. W takich zamkach klucz został zastąpiony przez sterowanie typu dotykowego (czytniki linii papilarnych), czytniki kart magnetycznych czy zastosowanie aplikacji mobilnych przy użyciu nowej generacji telefonów smartfonów. W ofercie GERDY znajduje się obecnie zamek GERDALOCK montuje się od wewnątrz mieszkania, we wszystkich typach drzwi z wkładką profilową. Zamek nie wymaga zewnętrznego zasilania (posiada własne bateryjne), ani zasięgu do WiFi. Ściągnięcie aplikacji mobilnej jest intuicyjne i wymaga jedynie dostępu do Internetu. Aplikacja zapewnia pełne szyfrowanie transmisji danych pomiędzy zamkiem i smartfonem, wysoki standard zabezpieczenia pozwala na kontrolę dostępu. To Ty zdecydujesz komu, i na jak długo dajesz klucze dostępowe czasowe lub jednorazowe. Aby zastosować zamek GERDALOCK należy kupić kompleksowy produkt zamek ze specjalną wkładką współpracującą z mechanicznym napędem zamka. Więcej na temat GERDALOCK i jego możliwościach można przeczytać na stronie https://www.gerdalock.com.

Podsumowując GERDALOCK, to:

  • Automatyczne otwieranie drzwi, bez wyjmowania telefonu z kieszeni
  • Możliwość instalacji na drzwiach z pochwytem
  • Bezpieczna, szyfrowana transmisja danych
  • Łatwe i natychmiastowe przesyłanie kluczy innym użytkownikom
  • Możliwość otwierania zamka Apple Watchem oraz Widgetem
  • Powiadomienia o otwarciu i zamknięciu zamka oraz dostęp do dziennika zdarzeń

Gdzie kupić zamki Gerda?

Zamki do drzwi Gerda dostępne są w wielu punktach sprzedaży zlokalizowanych praktycznie w całej Polsce. Punkty te oferują często też montaż oraz serwis pogwarancyjny zamków Gerda.