Jaką bramę garażową wybrać do energooszczędnego domu? - Gerda

Jaką bramę garażową wybrać do energooszczędnego domu?

Spis treści

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, nie można zapomnieć o odpowiedniej izolacji garażu, który jest wbudowany w bryłę nieruchomości. Jaką bramę do niego wybrać, aby sprzyjała ona ograniczeniu strat ciepła w budynku i pomogła w oszczędności energii oraz pieniędzy na rachunki?

W większości przypadków, przy budowie domu energooszczędnego, projektanci oraz specjaliści od budownictwa doradzają, by bryła garażu była obiektem wolnostojącym lub dobudowanym do domu. Przy tzw. “przybudówce” nie trzeba przejmować się utratą ciepła, np. podczas otwierania garażu czy przez nieszczelne bramy.

Kierowcy wiedzą, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie samochodu nawet w nieocieplonym garażu niż na zewnątrz. Problem rozpoczyna się wtedy, gdy urządza się w garażu przydomowy warsztat i chce wykonać się w nim jakieś prace zimą. Wówczas wykonywanie poszczególnych zadań bez dodatkowego ogrzewania może okazać się ciężkie. Takie rozwiązanie natomiast nie wpisuje się w charakter budynku energooszczędnego, ponieważ elektryczne grzejniki pobierają mnóstwo energii.

W przypadku, gdy garaż stanowi integralną część domu energooszczędnego, trzeba zadbać o to, żeby również on był odpowiednio ocieplony. Istotne jest także dokładne uszczelnienie stolarki otworowej. Nieogrzewany garaż w bryle domu energooszczędnym wpłynie na obniżenie temperatury całego budynku. Jednak garaż w budynku nie musi być jednoznaczny z problemami termoizolacyjnymi, o ile pomyśli się o wyborze odpowiedniej, czyli “ciepłej” bramy.

Chcesz kupić bramę GERDA? Zapraszamy do naszych partnerów – Sieć sprzedaży. Możesz również zamówić bezpłatny pomiar na terenie całego kraju – Zamów.

Ciepła brama garażowa, to możliwe?

Oprócz szczelnej izolacji okien i drzwi w budynkach energooszczędnych i pasywnych trzeba zadbać również o zakup, montaż i uszczelnienie bramy garażowej. Energetyczna stolarka otworowa to podstawa w projektowaniu oraz budowaniu energooszczędnego domu.

Już przy zakupie bramy garażowej należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła U [wyrażany w jednostce W/(m²K)]. Im ten współczynnik jest niższy, tym “cieplejsza” jest brama, czyli wykazuje lepszy poziom izolacji. Najlepiej, gdy współczynnik wynosi 1,0 W/(m²K). Taki wynik gwarantuje bramie stanowić skuteczną barierę dla uciekającego z budynku ciepła. W ofercie GERDA znajdziesz bramy z serii Prestie/Prestige Plus o współczynniku 1,06 W/(m²K)

Jaka brama do energooszczędnego budynku?

Przy wyborze bramy garażowej należy zwrócić uwagę na:

  • niski współczynnik przepuszczania ciepła,
  • solidne uszczelnienia,
  • odporność konstrukcji na działanie czynników atmosferycznych,
  • grubość paneli bramy.

Nie tylko rodzaj bramy, ale również jej montaż odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Dobrym rozwiązaniem jest montaż za otworem, dzięki czemu ościeżnice nie mają bezpośredniego kontaktu z wilgocią lub innymi czynnikami atmosferycznymi. Również zimne powietrze nie przedostanie się przez ościeżnice do wnętrza.

Automatyczne bramy garażowe – czy to opłacalne?

Nie tylko wygodnym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem z punktu widzenia oszczędności na rachunkach za ogrzewanie jest także automatyka bram garażowych. Warto wybrać taką bramę, do której można zainstalować mechanizm automatycznego otwierania i zamykania.

Dzięki temu nawet w mroźne dni automatyczna brama garażowa na pilota będzie szybciej otwierana i zamykana niż w przypadku ręcznego otwierania bramy garażowej. Pozwoli to zaoszczędzić również czas i paliwo potrzebne do zatrzymywania się i ruszania samochodem, a także ograniczyć emisję spalin wydzielanych z pojazdu.

 Styl bramy do domu energooszczędnego

Zazwyczaj domy energooszczędne przyjmują postać bryły, która jest odpowiednio uszczelniona i pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd i ogrzewanie. W tym celu stawia się bardziej na funkcjonalność, a nie na styl budynku. Podobnie jest z bramą garażową, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie tą konstrukcją uatrakcyjnić dom energooszczędny. Na rynku znajduje się mnóstwo “ciepłych” bram, które można zakupić w dowolnym kolorze i wzorze.

Bramy segmentowe do domu energooszczędnego

Do garażu, który jest zlokalizowany w bryle domu energooszczędnego, przenika ciepło z ogrzewanych pomieszczeń. W takiej sytuacji najmniejsze straty w budynku zapewniają segmentowe bramy garażowe, które są wykonane ze stalowych lub aluminiowych paneli, a ich środek wypełniony jest pianką poliuretanową o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Optymalna grubość takich segmentów wynosi od 40 do 45 mm. Współczynnik ciepła odpowiada natomiast parametrom ściany z cegły o grubości 65 cm.

Istotne jest to, by połączenia między poszczególnymi segmentami wypełniały elastyczne uszczelki, które są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (wiatr, deszcz, a także śnieg czy mróz). Podwójne uszczelki wokół krawędzi skrzydła powinny ochronić wnętrze garażu przed różnego rodzaju warunkami atmosferycznymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy do domu energooszczędnego?

Spośród wielu typów bram garażowych do domu energooszczędnego warto zatem wybrać właśnie konstrukcję segmentową. To inwestycja, która zagwarantuje wytrzymałą, funkcjonalną oraz odporną na uszkodzenia bramę, umożliwiającą zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach. Wybór automatycznej bramy segmentowej umożliwi także oszczędność czasu przy jej otwieraniu i zamykaniu.

Domy energooszczędne są nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne – te same funkcje spełniają również garażowe bramy segmentowe. Przy ich wyborze warto zwrócić się do zaufanego producenta lub dystrybutora oraz zainwestować w sprawdzonych specjalistów, którzy pomogą w prawidłowym montażu tego typu konstrukcji garażowych.

Chcesz kupić bramę GERDA? Zapraszamy do naszych partnerów – Sieć sprzedaży. Możesz również zamówić bezpłatny pomiar na terenie całego kraju – Zamów.