Prawidłowo wyregulowane i osadzone drzwi zewnętrzne stanowią kluczowy element ograniczający dzienne straty ciepła w mieszkaniu, a także znacznie podnoszą poczucie bezpieczeństwa domowników. Niestety z biegiem lat nawet najlepszej jakości drzwi i ich komponenty narażone są na zużycie, prowadzące do szurania drzwi po podłodze, czy skrzypienia będącego konsekwencją na przykład niekorzystnych warunków atmosferycznych. Doskonałym sprzymierzeńcem w walce o sprawnie i cicho działające drzwi wejściowe jest systematyczna regulacja i konserwacja. Zobacz, w jaki sposób ją przeprowadzić!
Podstawą gwarantującą cichą i prawidłową pracę drzwi jest ich odpowiedni montaż. Nawet najdokładniejsza i profesjonalna regulacja nie będzie w stanie zapewnić ich poprawnej pracy, jeśli ościeżnica nie została dobrze zamontowana. Na szczęście jest to możliwe do zweryfikowania już na samym początku. Jeśli drzwi otwierają się bez żadnych oporów i przylegają idealnie po obu stronach ościeżnicy, mamy pewność, że montaż przebiegł prawidłowo i z pożądanym skutkiem.
Jeśli natomiast drzwi ocierają o podłogę bądź futrynę, szurając lub skrzypiąc, jest to znak, że należy je jak najszybciej wyregulować. To, czy drzwi zostały zamontowane poprawnie, można zweryfikować przy pomocy poziomicy, która w przypadku odchylenia pokaże spadek skrzydła.
Kolejnymi alarmującymi sygnałami, mogącymi świadczyć o nieszczelnych drzwiach są świszczenie wiatru, wiązki światła przedostające się do wewnątrz mimo uszczelek, lub po prostu głośne dźwięki i zapachy dochodzące z innego pomieszczenia nawet po zamknięciu drzwi. Takich oznak zdecydowanie nie można bagatelizować. Zaniedbanie lub zignorowanie źle osadzonych w ościeżnicy drzwi może spowodować ich trwałe odkształcenie, które uniemożliwi ich wyregulowanie, a często również uszkodzony parkiet i nieestetyczne otarcia na futrynie. By tego uniknąć, sprawdź również czym kierować się przy wyborze drzwi do mieszkania.
Kluczem do cichej i prawidłowej pracy drzwi jest ich systematyczna i poprawna konserwacja. Przynajmniej raz do roku warto przeprowadzić szczegółową inspekcję, zwracając uwagę na takie aspekty jak szczelność, czy bezgłośna praca.
Sposobów pozwalających wyregulować drzwi jest kilka i są one ściśle uzależnione od przyczyny nieszczelności lub hałasu. Jeśli po jakimś czasie użytkowania drzwi zaczynają skrzypieć, najprawdopodobniej pomoże samo przesmarowanie zawiasów i podkładek znajdujących się między trzpieniem a tuleją.
Na skrzypienie drzwi wejściowych lub ich nieszczelność, może mieć wpływ również niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. W takim przypadku kłopoty z ich domykaniem będą wynikiem pęcznienia drewna. Tutaj kluczowe okaże się regularne wietrzenie pomieszczeń, zapobiegające kumulowaniu się wilgoci.
Oczywiście, może również okazać się, że drzwi będą wymagały regulacji zawiasami, poprzez mocniejsze wkręcenie ich w skrzydło oraz ościeżnicę. Taka regulacja ma najczęściej za zadanie unieść dolną krawędź skrzydła po stronie zamkowej, przybliżając ją tym samym do ościeżnicy.
Prawidłowo wykonana regulacja drzwi wejściowych nie jest procesem skomplikowanym i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Najczęściej wystarczy jedynie klucz imbusowy i podstawowa wiedza z tego zakresu.
Regulację możemy podzielić ze względu na rodzaj zawiasów:
Jak można zauważyć, ogólna zasada poprawnego wyregulowania drzwi, bez względu na rodzaj zawiasów, jest dość podobna i opiera się na pracy zintegrowanych z całością śrub. Jeśli jednak instrukcja nie jest dla Ciebie wystarczająca, skontaktuj się z nami – rozwiejemy Twoją wątpliwości!