Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych? - Gerda

Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Spis treści

Nadrzędnym zadaniem drzwi wejściowych jest ochrona przed włamaniem, zimnem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. O jakości bezpieczeństwa decyduje nie tylko rodzaj drzwi, ich materiał, czy inne zastosowane elementy, ale także prawidłowy, fachowy montaż skrzydła, oraz wysokiej klasy systemy antywłamaniowe. Rodzaj zamka, jego złożoność są istotnym czynnikiem warunkującym poziom bezpieczeństwa domowników. Niestety, w miarę upływu czasu i użytkowania skrzydła również zamki antywłamaniowe mogą tracić na swojej jakości, generując niepotrzebne ryzyko. Jak zatem radzić sobie z niesprawnym zamkiem? Kiedy i w jaki sposób poprawnie go wymienić?

Wymiana całego zamka, czy wkładki?

Nie zawsze konieczna jest wymiana całego mechanizmu zamka. W wielu przypadkach wystarczającym zabiegiem może okazać się delikatna kosmetyka w postaci wymiany wkładki. Drzwi antywłamaniowe najczęściej wyposażone są w zamki, posiadające wymienne wkładki o kategorii bezpieczeństwa typu C. Takie oznaczenie sprawia, że np. decydując się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, nie ma konieczności wymiany całego zamka, czy tym bardziej skrzydła, a jedynie wkładki. Nowe wkładki do zamka można zakupić w każdym markecie budowlanym, czy sklepie internetowym, z tym podobnymi artykułami. Sama wymiana wkładki jest bardzo prosta, nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu, ani szerokiej wiedzy. W przypadku wątpliwości zawsze istnieje możliwość skorzystać z porady konsultanta bądź sprzedawcy w sklepie lub zatrudnienia fachowca, który wykona pracę samodzielnie i podpowie jak wybrać odpowiedni zamek do drzwi.

Jak prawidłowo wymienić zamek antywłamaniowych w drzwiach zewnętrznych?

Wbrew pozorom, proces wymiany całego mechanizmu zamka również nie jest procedurą trudną, czy skomplikowaną. Wymaga jedynie odrobiny skupienia, a także precyzji, które ułatwią samodzielną wymianę.

  1. Pierwszym krokiem przy wymianie całego zamka, będą oczywiście demontaż klamki, szyldu oraz wkładki. W tym celu konieczne jest otworzenie drzwi i odkręcenie śrub mocujących zamek.
  2. Następnie, cały mechanizm musimy nieznacznie podważyć np. znajdującym się pod ręką śrubokrętem. Dzięki temu powinno być możliwe jego bezproblemowe wyjęcie.
  3. W celu dobrania idealnego, nowego zamka konieczne jest zmierzenie mechanizmu i zapisania jego wymiarów.
  4. Po demontażu warto sprawdzić, czy skrzydło nie wymaga niewielkich napraw w miejscu zamka, takich jak odnowienie okleiny lub, choćby dokładne oczyszczenie z gromadzonych przez lata zabrudzeń.
  5. Nowy zamek wkładamy ostrożnie w miejsce starego, dokładnie sprawdzając, czy rozmiar na pewno pasuje do otworu w skrzydle. Tylko idealnie dobrany mechanizm gwarantuje bezpieczeństwo domowników i najwyższą jakość zabezpieczeń antywłamaniowych.
  6. Jeśli całość leży idealnie, możemy przystąpić do przykręcenia zamka śrubami, które najczęściej dodawane są do kompletu.
  7. W przypadku gdy nowy zamek posiada możliwość wymiany wkładki w razie jej awarii, montujemy ją dopiero po zamocowaniu kasety zamka.
  8. Po dokręceniu wszystkich śrub sprawdzamy, czy mechanizm działa poprawnie, przekręcając kilkukrotnie kluczem w obie strony.

Następnie dokręcamy szyld i montujemy klamkę.

Sam demontaż i poprawny montaż to nie wszystko. Aby zapewnić wieloletnią i bezawaryjną pracę mechanizmu, konieczna jest jego odpowiednia i systematyczna konserwacja. Przeprowadza się ją po to, by zapewnić sobie długoletnią, bezawaryjną pracę drzwi, czyli poczucie spokoju i bezpieczeństwa na wiele lat. Dodatkowo zaoszczędzi się także na potrzebie ewentualnych napraw.

Konieczne jest więc zabezpieczenie mechanizmu przed korodowaniem, spowodowanym niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, czy pyłkami i innymi zanieczyszczeniami, przez które zamek może się zacinać lub nawet całkowicie przestać działać. Gdy decydujemy się na pomoc fachowców, bardzo często po montażu zabezpieczają zamek, odpowiednimi preparatami konserwującymi. Warto poprosić o fachową pomoc w doborze pasującego środka, przedłużającego żywotność nowego zamka.

Samodzielna wymiana, czy fachowa pomoc?

Nawet najlepszej jakości, najnowocześniejsze zamki mogą ulec zużyciu i awarii. Nie ma większego znaczenia, czy wybierzemy zamki nawierzchniowe, czy zamki wpuszczane, ponieważ każdy z nich w miarę użytkowania powoli będzie tracił na jakości. Nie oznacza to oczywiście, że drobne usterki, czy utrudnienia w użytkowaniu zamka, będą wymagać wymiany całego mechanizmu. Aby ustalić przyczynę i możliwe rozwiązania, warto zadzwonić po fachowców, którzy ocenią powagę usterki i zaproponują prowadzące do jej naprawy działania. Ponadto firma Gerda posiada szeroki wachlarz solidnych i bezpiecznych zamków o wysokiej jakości wykonania oraz wgarantujących prawdziwe bezpieczeństwo, dlatego warto zapoznać się z naszą ofertą!