Jak wybrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach
Spis treści
- Wkładka jednostronna, dwustronna, a może z gałką?
- Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru wkładki zamkowej?
- Klucze: nawiercane czy nacinane?
Sam zamek nie zabezpieczy drzwi przed niepowołanym otwarciem. Musi współpracować z wkładką, którą dobieramy odpowiednio do naszych potrzeb. W większości przypadków wybór wkładki powinien być podyktowany wartością mienia, które chcemy zabezpieczyć. Która wkładka sprawdzi się zatem na klatce schodowej, a w którą zainwestować do zabezpieczenia naszego mieszkania? Zapraszamy do lektury.
Pomimo, że wszystkie wkładki do zamków drzwiowych działają w oparciu o podobną zasadę, to jednak wyróżnia się kilka wariantów tych produktów. Klasyfikacja prowadzona jest m.in. na podstawie wykorzystania, konstrukcji czy uwzględnionych norm bezpieczeństwa. Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie cechy wkładek są ustalane, a następnie klasyfikowane w oparciu o normę PN-EN 1303:2007. Gerda, jako czołowy producent zabezpieczeń do drzwi, posiada w swojej ofercie bogaty wybór bębenkowych wkładek do zamków, w tym również wkładek patentowych, które są odporne na rozwiercenie metodą „bumpingu” czy rekombinację kodu klucza.
Bumping, to sztuka manipulacji zamkiem za pomocą odpowiednio spreparowanego klucza. Bumping wykorzystuje sposób budowy typowych zamków bębenkowych, gdzie lekkie uderzanie w niepasujący do zamka klucz może doprowadzić do podbicia wszystkich pinów w zamku umożliwiając przekręcenie klucza i otwarcie mechanizmu.
Klienci mogą wybierać m.in. w standardowych modelach, jak np. WK E1, modelach o większym stopniu zaawansowania, jak np. EVO , czy posiadających najwyższy standard zabezpieczenia – modelach PRO SYSTEM.
Wkładka jednostronna, dwustronna, a może z gałką?
Najpopularniejszym modelem wkładek zamkowych, przede wszystkim przez wzgląd na niską cenę i uniwersalny charakter, są wkładki jednostronne. Tego typu produkty mogą być montowane niemal w każdym rodzaju zamka wpuszczanego, jednak drzwi można otworzyć tylko z jednej strony. Wkładka nie jest widoczna i nie posiada żadnego mechanizmu, który pozwoliłby otworzyć drzwi w trybie awaryjnym. Wkładki dwustronne – jak sama nazwa wskazuje – wyposażone są w dwa otwory na klucz, znajdujące się po ich obu stronach, dzięki czemu mogą być obsługiwane zarówno od wewnątrz i zewnątrz. Na podobnej zasadzie działają wkładki z gałką/pokrętłem, z tą jednak różnicą że po ich wewnętrznej stronie umieszczona została gałka/pokrętło, która odpowiada za szybkie i sprawne otwieranie lub zamykanie drzwi.
Zwłaszcza ten ostatni rodzaj wkładek cieszy się popularnością wśród klientów, ponieważ daje możliwość skorzystania z zamka nawet w przypadku zagubienia klucza. W ofercie firmy GERDA dostępne są m.in. wkładki z pokrętłem EVO. Uwzględnienie norm bezpieczeństwa czyni te produkty odpornymi na wszelkie próby włamania metodą „bimpingu” czy „lockpicking’u”.
Lockpicking angielski termin określający sztukę manipulacji zamkiem za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi (takich jak np. wytrych) w celu niedestrukcyjnego otwarcia mechanizmu bez użycia klucza.
Więcej informacji można uzyskać w naszych autoryzowanych punktach handlowych i u partnerów. Najbliższy punkt łatwo znaleźć dzięki intuicyjnej wyszukiwarce na stronie Sieć sprzedaży.
Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru wkładki zamkowej?
Mnogość dostępnych na rynku wkładek zamkowych może przyprawić o zawrót głowy. Warto więc, już na etapie poszukiwań określić, jakiego rodzaju zabezpieczenia dokładnie oczekujemy. Takie działanie pozwoli na maksymalne zawężenie obszaru poszukiwań i pozwoli na dobór optymalnego rozwiązania.
Firma Gerda – producent zabezpieczeń i drzwi – posiada w swojej ofercie bogaty wybór wkładek zamkowych, charakteryzujących się różnym przeznaczeniem użycia. Wkładki zamkowe WK E1 polecane są w przypadku zabezpieczania mniej ważnych pomieszczeń. Montuje się je najczęściej w klatkach schodowych, bramkach, przy wejściu do śmietników oraz we wszystkich innych miejscach, w których nie przechowuje się wartościowych rzeczy. W ofercie producenta można znaleźć je w wersji z gałką lub zębatką. Wkładki H PLUS to wysokiej jakości wkładki bębenkowe, przeznaczone do wykorzystania w drzwiach antywłamaniowych, które dostępne są zarówno w wersji dwustronnej, jak i z gałką. Z kolei we wkładkach zamkowych EVO i wkładkach zamkowych PRO SYSTEM wykorzystane zostały najwyższe standardy zabezpieczeń. Najczęściej montowane są więc w drzwiach zewnętrznych domów, mieszkań, biur oraz wszystkich innych miejscach, w których przechowywane są cenne przedmioty. Warto również zaznaczyć, że GERDA wyposażyła dwa ostatnie modele wkładek w szereg dodatkowych zabezpieczeń, uniemożliwiających ich otarcie metodą „bumpingu” czy poprzez rozwiercenie.
Klucze: nawiercane czy nacinane?
Wkładkom bębenkowym dedykowane są klucze płaskie. W zależności od stopnia bezpieczeństwa mogą być one nacinane lub nawiercane. Klucze nacinane – jak sama nazwa wskazuje – posiadają na swojej powierzchni kilka nacięć. Zasada jest prosta: im więcej na kluczu znajduje się nacięć, tym więcej pionów posiada wkładka, a co za tym idzie – jest trudniejsza do otworzenia. Druga grupa kluczy płaskich, którą stanowią klucze płaskie nawiercane, charakteryzuje się większym stopniem bezpieczeństwa. Na ich powierzchni znajduje się aż do dwudziestu nawierceń, uniemożliwiających otworzenie zamka wytrychem. Dodatkowo, klucze nawiercane, są fabrycznie zakodowane. Ilość kombinacji klucza uzależniona jest od modelu i stopnia zabezpieczenia wkładki. Przeciętny klucz nawiercany może mieć od kilku tysięcy do kilu milionów kombinacji.
Więcej informacji można uzyskać w naszych autoryzowanych punktach handlowych i u partnerów. Najbliższy punkt łatwo znaleźć dzięki intuicyjnej wyszukiwarce na stronie Sieć sprzedaży.