Newsletter Sklep Gerda
19 października 2020

Drzwi zewnętrzne i wszystko, co powinieneś wiedzieć o ich prawidłowym montażu!

Drzwi zewnętrzne i wszystko, co powinieneś wiedzieć o ich prawidłowym montażu!

Montaż drzwi zewnętrznych do domu to ogromna odpowiedzialność i niezwykle ważne zadanie odpowiadające za bezpieczeństwo domowników. Ich prawidłowe osadzenie ma realny wpływ na zabezpieczenie przed intruzami i włamaniem, a także przekłada się na znacznie dłuższą eksploatację. Od czego zacząć montaż drzwi zewnętrznych? Jak się do niego przygotować? Na co zwrócić uwagę i jakich najczęstszych błędów unikać?

Drzwi wejściowe – montaż i przygotowanie do pracy

Prawidłowy montaż drzwi do mieszkań i domów, to jeden z największych priorytetów wśród wszystkich prac remontowo-budowlanych. Poprawne osadzenie drzwi odpowiada nie tylko za znaczne podniesienie bezpieczeństwa, ale również komfortu cieplnego i akustycznego. Choć sam proces montażu nie jest zbyt skomplikowany i złożony, wymaga pewnego stopnia precyzji, której brak może przyczynić się do strat finansowych. Np. szczególnie dotkliwa może być sytuacja w okresie zimowym, kiedy przez nieprawidłowo zamontowane drzwi, z wnętrza mieszkania będzie uciekało ogrzane powietrze.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne i dopasować je do rodzaju ściany?

Zanim przystąpimy do pracy, warto zapoznać się z odrobiną teorii, która może oszczędzić nam wielu zmartwień i poprawek w przyszłości. Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na to, jak osadzone będą nasze drzwi wejściowe, jest konstrukcja ściany.

Montaż drzwi wejściowych – instrukcja krok po kroku

Elementem, od którego powinna zacząć się nasza praca z montażem drzwi do domów, jest precyzyjne i nawet kilkukrotne sprawdzenie wymiarów otworu przygotowanego pod montaż ościeżnicy ze skrzydłem zewnętrznym. Należy pamiętać, że drzwi muszą pracować lekko, bez żadnych oporów. Dlatego konieczne jest zapewnienie im o 1-1,5 cm większej przestrzeni niż wynosi szerokość do krawędzi zewnętrznej ościeżnicy.

Wstępny montaż

Po dokładnym upewnieniu się, że wszystkie wymiary otworów są prawidłowe, a same otwory zostały wykonane poprawnie, można przejść do osadzenia ościeżnicy. Do jej unieruchomienia wykorzystywane są drewniane kliny, dzięki którym możliwe będzie sprawdzenie pionów futryny za pomocą poziomicy. W przypadku, gdy można zauważyć odchylenia którejś krawędzi, możliwa jest ich korekta za pomocą dobijania wcześniej umiejscowionych klinów. Na tym etapie warto również zweryfikować poprawne działanie drzwi oraz ich zamka.

Montaż

Montaż właściwy polega na wywierceniu w ścianie dziur o odpowiednich wymiarach i osadzeniu w nich kotw, montowanych w górnej oraz bocznych krawędziach futryny. Wymiar kotew powinien być uzależniony od grubości i materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Waha się pomiędzy 10, a 20 cm.

Utwierdzenie montażu

W tym kroku niezwykle ważną rolę odgrywać będą listwy rozporowe. Poprawny montaż polega na umieszczeniu ich pomiędzy wewnętrznymi bokami futryny w równej linii i podłożeniu pod krawędzie filcu lub gumy, które zabezpieczą ją przed zniszczeniami eksploatacyjnymi. Ostatnim elementem utwierdzenia konstrukcji będzie mocowanie progu, za pomocą dedykowanego kleju montażowego.

Pianka montażowa

Czynnością, o której nie można zapomnieć i która warunkuje prawidłowe osadzenie skrzydła zewnętrznego, jest aplikacja pianki montażowej pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Warto pamiętać, że pianka niskoprężna z czasem zwiększa swoją objętość. Dlatego ważne jest, by aplikować ją jedynie do połowy.

Wykończenie i prace zamykające

Po upływie 24 godzin możliwe jest przystąpienie do ostatnich kroków montażu, jakimi są przycięcie pianki montażowej, usunięcie taśmy malarskiej, osadzenie drzwi na zawiasach ościeżnicy oraz zamontowanie w nich klamki i szyldu.

Jeśli zastanawiasz się, na jakie drzwi wejściowe warto się zdecydować, sprawdź ich specyfikacje. Montaż drzwi zewnętrznych, drewnianych i stalowych może się nieznacznie różnić tak jak ich odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne. Warto również zapoznać się z innymi parametrami drzwi oraz ich wpływem na komfort i bezpieczeństwo domowników. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Przeszklenia w drzwiach – czy to dobry pomysł?

Ostatnią kwestią pozostaje oczywiście to, ile kosztuje montaż i wstawienie drzwi zewnętrznych. Koszt jest mocno indywidualny i zależy w ogromnym stopniu od popularności i prestiżu firmy montażowej. Mimo iż pewne czynności remontowe warto wykonać samemu, jeśli nie mamy pewności, że nasza praca będzie wykonana z dbałością o najmniejsze detale, warto zlecić je fachowcom. Po tym pozostaje nam tylko cieszyć się pięknymi drzwiami i ciepłem w mieszkaniu!

Przeczytaj też

Brak komentarzy