Kod do kłódki – jak go zmienić? - Gerda

Kod do kłódki – jak go zmienić?

Spis treści

Sytuacja, w której okazuje się, że nie pamiętamy kodu do naszej kłódki, to sytuacja niezwykle stresująca. Zwłaszcza jeśli kłódka jest zamknięta i chroni ważne dla nas rzeczy, do których planowaliśmy się dostać. Nie zawsze wzywanie ślusarza jest jedynym rozwiązaniem. Czasami wystarczy prosty sposób, który pomoże nam rozwiązać problem z zabezpieczeniem. Podobnie możemy poradzić sobie w sytuacji, kiedy potrzebujemy zabezpieczenia, ale nie używaliśmy go już od jakiegoś czasu i zastanawiamy się jak zmienić kod do kłódki. Większość mechanizmów działa w bardzo podobny sposób, dlatego możemy wykorzystać uniwersalną metodę, która pozwoli nam na zmianę kodu zabezpieczającego.

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak zmienić kod w kłódce, to w tym artykule wyjaśnimy tę kwestię, a także omówimy najpopularniejsze sposoby, które mogą uratować Cię z opresji, kiedy zapomnisz kodu do swojego zabezpieczenia. Od teraz koniec z paniką i przerażeniem. Skupiamy się na konkretnych i sprawdzonych rozwiązaniach, z którymi możesz zapoznać się poniżej. Zaczynajmy!

Jak działa kłódka szyfrowa?

Zacznijmy od tego, że kłódka szyfrowa może stanowić bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań, takich jak kłódki pałąkowe, lub trzpieniowe – czyli każdych, które do otwarcia/zamknięcia potrzebują klucza. Wiele osób zastanawia się nad tym, co zrobić w sytuacji, kiedy zapomną ciągu cyfr, który otwiera zabezpieczenie. Dlatego teraz przeanalizujemy, jak zmienić kod w kłódce szyfrowej w kontekście tego, jak działa cały mechanizm zabezpieczenia. Musimy zacząć od podstaw, czyli od tego, że działanie kłódki jest dokładnie takie samo we wszystkich modelach. Nieważne, czy mówimy o rozwiązaniach pałąkowych, czy szyfrowych. Kłódka szyfrowa to również rodzaj kłódki pałąkowej, tylko z inną wersją zamknięcia. W klasycznych modelach wykorzystujemy kluczyk do otwarcia zabezpieczenia, a w przypadku opcji szyfrowej – ciąg znaków, zazwyczaj cyfr, który zwalnia blokadę zapadki i umożliwia wysunięcie stalowego elementu zabezpieczającego. To, jak ustawić kod na kłódce, w dużej mierze będzie zależało od tego, jakie rozwiązanie przewidział producent. Natomiast jest kilka uniwersalnych sposobów na to, jak zmienić kod w kłódce szyfrowej, które przedstawimy poniżej.

Jak zmienić kod w kłódce krok po kroku

Tak jak wspominaliśmy przed chwilą, to jak zmienić kod w kłódce bardzo często jest uwarunkowane tym, jakie rozwiązanie przewidział producent. Natomiast poniżej przedstawimy Ci najpopularniejsze sposoby na zmianę kodu do zabezpieczenia. Pierwszym krokiem będzie wyciągnięcie pałąka stanowiącego główny element zabezpieczający i przekręcenie go o 180 stopni, a następnie dociśnięcie stalowego elementu do środka obudowy. Kolejnym krokiem jest ustalenie nowego hasła zabezpieczającego. W zależności od tego, jak rozbudowany jest mechanizm zabezpieczający, powinniśmy wybrać ciąg od 4 do 8 cyfr. Oczywiście musimy zapamiętać obecny kod, żebyśmy nie musieli tego procesu powtarzać. Następnie podnosimy pałąk i zamykamy kłódkę. Od teraz mechanizm został przystosowany do nowego kodu zabezpieczającego.

Drugi wariant dotyczący tego, jak zmienić kod do kłódki jest bardzo podobny. Różnica polega na tym, że musimy najpierw zresetować mechanizm zabezpieczający, wybierając ciąg cyfr w postaci czterech zer. Robimy to po obróceniu pałąka o 180 stopni. Następnie wyciągamy, dociskamy go ponownie i wybieramy hasło, jakie nas interesuje. Proces jest nieco dłuższy, natomiast reguła działania – taka sama. I właśnie tak przedstawiają się dwa najpopularniejsze sposoby, które rozwiązują problem tego, jak zmienić kod w kłódce szyfrowej.

Co zrobić, kiedy zapomniałeś kodu, a kłódka jest zamknięta?

Jak zmienić kod w kłódce szyfrowej, kiedy kłódka jest zamknięta? Są na to dwa sposoby. Jednym z nich jest podważenie płaskim, metalowym przedmiotem zębatek, którymi ustawiamy hasło i próba odnalezienia wgłębienia po wybraniu konkretnej cyfry. Jeśli uda nam się znaleźć takie wgłębienie to oznacza to, że ta konkretna cyfra zwalnia blokadę. Musimy ten proces powtórzyć tyle razy, ile jest bramek zabezpieczających. Trzeba jednak podkreślić, że nowsze kłódki są odporne na tego typu sposoby radzenia sobie z zabezpieczeniem.

Drugą opcją będzie naprężenie pałąka, a następnie oczekiwanie na pojawienie się niewielkiego luzu podczas wyboru konkretnej liczby na zębatce blokującej. Proces ten musimy powtórzyć tyle razy, aż ustalimy całą kombinację. Jeśli uda nam się to zrobić, to warto ustawić nowe zabezpieczenie. W tym celu należy wrócić do punktu, w którym tłumaczyliśmy jak ustawić kod na kłódce. Może się niestety okazać, że nie będziemy w stanie poradzić sobie z zabezpieczeniem i jedynym wyjściem z sytuacji będzie zlecenie tego specjaliście lub zniszczenie zabezpieczenia.

Czy kłódki szyfrowe są bezpieczne?

Tego rodzaju kłódki są rozwiązaniem bezpiecznym, natomiast wszystko zależy od tego, na jaki model planujemy postawić. Warto wybrać sprawdzone rozwiązanie, które charakteryzuje się bezawaryjnością i jeśli mamy tendencje do zapominania kodów, haseł czy pinów, to warto od razu upewnić się, jak zmienić kod w kłódce szyfrowej, którą zakupiliśmy, tak, abyśmy mogli wrócić do tego rozwiązania w sytuacji kryzysowej. Jeśli natomiast wolimy się zabezpieczyć i wykorzystać klasyczne i sprawdzone zabezpieczenia, to zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się listą naszych produktów.

Kod do kłódki – jak go zmienić. Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić kod do kłódki, to mamy nadzieję, że w tym artykule odpowiedzieliśmy na wszystkie nurtujące Cię pytania w tym zakresie. Chcemy jednak podkreślić, że niezależnie od tego, jaki rodzaj zamykania będzie przez nas wybrany, powinien on pochodzić od sprawdzonego producenta, który gwarantuje bezawaryjność swoich produktów oraz najwyższą jakość wykonania. Dokładnie takie produkty możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym. Należy pamiętać o tym, że zabezpieczenie w postaci kłódki jest tak silne, jak jej najsłabszy punkt, dlatego warto postawić na produkt, który będzie odporny na uszkodzenia. Jeśli mamy kiepską pamięć i łatwo przychodzi nam zapominanie haseł i pinów, to dobrze zaraz po zakupie zapisać sobie wszystkie szczegóły dotyczące tego, jak zmienić kod w kłódce.