Charakterystyka zamków do drzwi
Spis treści
- Jak działają zamki nawierzchniowe?
- Jak działają zamki wpuszczane?
- Rodzaje zamków wpuszczanych
- Jaki zamek wpuszczany warto zakupić?
Jak działają zamki nawierzchniowe?
Zamki do drzwi pozwalają na bardzo skuteczną ochronę przed ich otwarciem. Dzięki nim można sprawić, że nie dostaną się do nich niepowołane osoby. Wśród najczęściej sprzedawanych zamków do drzwi znajdują się zamki nawierzchniowe oraz wpuszczane. Te dwa rodzaje wyróżniają się przede wszystkim wysoką jakością wykonania oraz funkcjonalnością.
Zamki nawierzchniowe to akcesoria mocowane do drzwi, których mechanizm działania opiera się o rygiel, chowający się do zaczepu zlokalizowanego na futrynie. W ten sposób drzwi można łatwo zablokować. Jeśli chodzi o zewnętrzną stronę drzwi, przy takiej odmianie zamka otwiera się je przy pomocy klucza. Strona wewnętrzna drzwi z zamkiem nawierzchniowym jest z kolei otwierana gałką lub pokrętłem. Tego typu drzwi można z powodzeniem stosować na zewnątrz nieruchomości, jak i wewnątrz.
Zamki nawierzchniowe dostępne są w wielu odmianach. Najczęściej wybór dotyczy tego, czy mają być lewe lub prawe, ryglowane czy zasuwowe. Szeroka oferta zamków nawierzchniowych sprawia, że wśród nich znajdziesz te idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
Jak działają zamki wpuszczane?
Zamki do drzwi wpuszczane to podstawowy rodzaj bardzo charakterystycznych zamków montowanych wewnątrz skrzydła drzwi, na ich krawędzi. W ten sposób możliwe jest ich estetyczne i mocno dyskretne wykończenie. Gdy korzystasz z takich drzwi, widzisz bowiem wyłącznie klamkę z szyldem. Zamki wpuszczane są zbudowane jako metalowa kaseta, osadzana w otworze wewnątrz drzwi. Tego typu zamki są przez to doskonale chronione przed ingerencją przez inne osoby, jak i warunkami zewnętrznymi. Wpuszczane zamki do drzwi dostępne są w różnych wersjach, dopasowanych do rodzajów oraz określonych parametrów drzwi. Korzystając z pomocy doświadczonych doradców, dobierzesz takie, które spełnią Twoje oczekiwania.
Rodzaje zamków wpuszczanych
Zamki wpuszczane dostępne są w kilku różnych wariantach. Klasycznym rozwiązaniem są zamki na klucze symetryczne, rurkowe oraz nacinane. Można je stosować w pomieszczeniach, do których nie są wymagane dodatkowe zabezpieczenia. W takich zamkach została zastosowana sterowana klamka, a także zasuwka uruchamiana kluczem. Jest to zamek, którego zakup nie jest związany z dużymi kosztami. Wraz z mechanizmem zamykającym, zastawkami oraz kluczem jest on bowiem sprzedawany jako komplet. Drugim, często spotykanym typem zamku wpuszczanego, jest zamek na wkładkę bębenkową. Tego typu zamek wyróżnia się najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Co więcej, gdy zgubisz klucz, nie musisz wymieniać całego zamka — wystarczy zakupić nową wkładkę. Zamki na wkładkę bębenkową najlepiej sprawdzają się w przypadku drzwi zewnętrznych. Godnym uwagi zamkiem wpuszczanym jest ponadto zamek z blokadą. Jest on zwany także bezkluczowym. Jego nazwa wywodzi się z konstrukcji. Zasuwka tego zamka jest zamykana przez klameczkę — blokadę. Zamek z blokadą znajduje zastosowanie w pomieszczeniach z zamknięciem do środka, a więc najczęściej w toaletach lub w łazienkach, gdzie bardzo ważna jest dyskrecja znajdujących się w nich osób.
Ciekawym rozwiązaniem są ponadto zamki oszczędnościowe. Są one tańsze i przystępne w montażu. Posiadają one jedynie zapadkę, którą otwiera się klamką. Takie zamki oszczędnościowe nie mają w swoim składzie zasuwki zamykanej kluczem lub wkładką. Nie pozwala to zatem na stałe zamknięcie drzwi. Zamki oszczędnościowe doskonale sprawdzają się w drzwiach wewnętrznych, do których nie są wymagane żadne zabezpieczenia.
Rosnącą popularnością cieszą się ponadto zamki magnetyczne. Została w nich użyta specjalna zapadka chowana i wysuwana przy użyciu magnesu neodymowego. Dzięki temu drzwi działają niemal bezszelestnie. Nie dochodzi bowiem do uderzenia zapadki o ościeżnicę. Oprócz tego, jeśli masz do czynienia z budynkami z rygorystycznymi zasadami bezpieczeństwa, gdzie w razie zagrożenia niezbędna jest szybka ewakuacja, warto rozpatrzyć zakup zamków antypanicznych. Takie zamki wpuszczane posiadają unikalną konstrukcję. W ich przypadku możliwe jest otwarcie drzwi w trakcie ryglowania, co pozwala na swobodną ucieczkę. Ostatnią z popularnych odmian zamków wpuszczanych są zamki wielopunktowe. Zwane są one także zasuwnicami, ponieważ składają się one z listwy, jednego lub dwóch zamków i zaczepów, przez co zapewnia skuteczną ochronę. Są to zatem zamki przeznaczone dla wszystkich osób, którym zależy na jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa i chcą zminimalizować ryzyko włamania do 0.
Jaki zamek wpuszczany warto zakupić?
Na rynku dostępny jest cała gama zamków wpuszczanych o różnej budowie. Decydując się na zakup konkretnego modelu, powinno się przeanalizować jego konstrukcję i ustalić, czego się oczekuje, jeśli chodzi o ochronę konkretnych drzwi, w których skrzydle się on znajdzie. Poszukując najbardziej skutecznych zamków, warto zwrócić uwagę na produkty marki Gerda. Wyróżniają się one nie tylko doskonałą wytrzymałością na uszkodzenia, dzięki czemu można je używać bez awarii przez wiele lat. Cechują się one także najwyższym poziomem funkcjonalności, dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom technologicznym. To dlatego cieszą się one tak dużą popularnością wśród klientów indywidualnych i firm. Wybierając konkretny model zamka, powinno się sprawdzić jego wymiary. Najważniejsze z nich to rozstaw zamka, odległość od czoła do osi klamki, długość czoła zamka, szerokość czoła zamka, szerokość puszki i wysokość puszki zamka. Pomiarów można dokonać samodzielnie, ale warto przed zakupem zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty. W ten sposób nie popełnisz błędu, który mógłby skutkować koniecznością wymiany zamka na inny i straty czasu na czynności związane ze zwrotem oraz nabyciem innego produktu do drzwi.