6 zastosowań inteligentnego zamka w praktyce - Gerda

6 zastosowań inteligentnego zamka w praktyce

Spis treści

Inteligentny zamek staje się coraz częstszym gościem w nowoczesnym budownictwie jako pierwszy i zarazem także najważniejszy element dobrze zaplanowanego systemu typu smart home. Przede wszystkim do niedawna cechowały się wysoką ceną i niską dostępnością, teraz jednak z ich zakupem – a tym samym z montażem – powinien poradzić sobie dosłownie każdy. Urządzenie to nie jest jedynie modą – to realny sposób poprawy swojego komfortu życia i bezpieczeństwa. Poznaj w niniejszym artykule zastosowania inteligentnego zamka w praktyce. Jak go wykorzystać? Sposobów jest wiele!

Inteligentny zamek – czym jest? Jak działa?

Myśląc „smart home”, mamy z reguły przed oczami wyłącznie automatycznie opadające rolety, regulowaną temperaturę we wnętrzu czy też sterowanie oświetleniem, zależne od np. natężenia światła zewnętrznego czy pory roku. Rzadko jednak wpada nam do głowy coś takiego, jak inteligentny zamek, który jednak tak naprawdę powinien stanowić najważniejszy podzespół każdej dobrze zaprojektowanej instalacji i serce odpowiadające głównie za bezpieczeństwo domowników.

Inteligentny zamek to urządzenie cyfrowe, różniące się od analogowego zastosowaniem elektroniki. Jej celem jest możliwość otwarcia drzwi bez użycia fizycznego klucza, który z reguły najłatwiej zgubić. Wystarczy podejść do skrzydła i wybrać odpowiednią pozycję w aplikacji producenta lub po prostu zbliżyć się do zamka. Klucz jest wirtualny, zatem niemożliwe jest jego zgubienie lub „dorobienie” u rzemieślnika. Uzyskujesz zatem znacznie więcej niż tylko komfort.

Czym w ogóle jest inteligentny zamek?

Warto zacząć od tego, że inteligentne zamki to urządzenia cyfrowe, które różnią się od analogowych tym, że do ich obsługi nie trzeba używać tradycyjnych, fizycznych kluczy – wystarczy sama aplikacja z kluczem wirtualnym. W rezultacie masz jako inwestor wiele możliwości, z których możesz skorzystać zarówno w domu, jak i w firmie.

Istotne jest jednak pochodzenie zamka. Urządzenia te powinny charakteryzować się na tyle wysoką jakością, aby zarówno dobrze chroniły wnętrze przed dostępem niepowołanych osób, jak i zwiększały komfort domowników. Dobra firma w zestawie sprzedażowym dostarcza do klienta nie tylko zamek, lecz także bridge, wkładkę, instrukcje i wszystkie akcesoria niezbędne do montażu, w tym ładowarkę, przewód USB z adapterem i wiele innych. Inteligentne zamki tedee powered by Gerda należą do grupy zamków premium, dlatego można je montować od razu po zakupie, bez dokupowania akcesoriów samodzielnie.

Zastosowanie inteligentnego zamka – najlepsze rodzaje

Zastosowań inteligentnego zamka jest bardzo wiele, a wszystkie wynikają przede wszystkim z ich konstrukcji oraz funkcjonalności. Szczególnie istotne jest połączenie z internetem, dzięki któremu zamkiem można sterować nie tylko sprzed swojego domu, lecz także z zupełnie innego miejsca na świecie.

  • Otwórz drzwi po spóźnieniu – ogromnym problemem jest niekomfortowa sytuacja, w której bliscy goście, np. rodzice lub dziadkowie, czekają na domowników przed wejściem do mieszkania na ich powrót np. z trasy. To spory kłopot, który może nastąpić przez opóźnienia pociągów czy korki na ulicach. Za pomocą inteligentnego zamka każdy może otworzyć drzwi zdalnie – bez fizycznego dotykania klamki.
  • Chroń swoje mienie – zastosowanie inteligentnego zamka ma znaczenie także w kwestii bezpieczeństwa. Zamki zapisują wszystkie rekordy na temat ich otwierania i zamykania w chmurze, dlatego możesz mieć do nich dostęp z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy zalogować się na swoje konto i sprawdzić, kiedy i kto otwierał drzwi, kiedy je zamknął i czy długo były otwarte.
  • Otwórz drzwi komfortowo – czasami nie da się otworzyć drzwi, nie zostawiając na podłodze dużych zakupów czy psiaka, którego wyprowadzaliśmy na zewnątrz. Nowoczesne inteligentne zamki mogą mieć funkcję autootwierania po zbliżeniu się do drzwi, które pobiera dane z GPS smartfona, co pozwala określić im Twoje położenie. Jeśli zamek zauważy, że stoisz przy drzwiach lub jesteś w bliskiej okolicy, to po prostu je przed Tobą otworzy! Ponadto samodzielnie i automatycznie wyszukuje telefon będący także kluczem i odpowiada otwarciem drzwi po jego wykryciu.
  • Udostępniaj klucze podczas swojej nieobecności – podlewanie kwiatów, podawanie pokarmu domowym zwierzętom czy wreszcie okresowe sprawdzenie wnętrza naszego mieszkania to absolutna podstawa. Jeśli planujesz dużo wyjazdów, to koniecznie sięgnij po inteligentny zamek. Możesz utworzyć dla każdej osoby, np. sąsiada czy rodziny, osobny klucz wirtualny, aby mogli w ramach np. opieki nad domem otworzyć drzwi bez Twojej obecności. Co więcej – o każdym wejściu do domu zostaniesz poinformowany. Możesz przydzielać role i udostępniać niektórym osobom możliwość wejścia tylko o konkretnej porze lub w wybranych dniach. Normalne zamki nie mają takich funkcji – można ich używać zawsze.
  • Klucze dla dzieci – coraz więcej dzieci ma przy sobie swojego ulubionego smartfona, który może służyć zarówno do zabawy, jak i kontaktu z rodzicami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać to urządzenie w celu otwarcia drzwi. Wystarczy przypisać dziecku wirtualny klucz i odpowiednią rolę. Możesz także w ten sposób sprawdzić, czy Twoja pociecha zdążyła już wrócić ze szkoły.
  • Wynajmuj mieszkanie bezpieczenie – przekazywanie kluczy domownikom to zazwyczaj bardzo zły pomysł. Mogą go skopiować, jeśli wkładka nie ma funkcji antywłamaniowej, uszkodzić lub zgubić – wszystkie te efekty są nie tylko irytujące dla najemcy, lecz także stosunkowo niebezpieczne. Inteligentny zamek możesz przekazać osobie wynajmującej dany lokal, aby mogła je otwierać i zamykać bez fizycznego klucza.