Jak prawidłowo zmierzyć i dobrać zamek do drzwi? - Gerda

Jak prawidłowo zmierzyć i dobrać zamek do drzwi?

Spis treści

Wybór odpowiedniego zamka do drzwi powinien być świadomą i przemyślaną decyzją. To od jego solidności w dużym stopniu zależy poczucie komfortu i bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Dobrej jakości zamek wpuszczany skutecznie ochroni Cię przed wtargnięciem do mieszkania osób niepożądanych, a nawet zabezpieczy drzwi przed wyłamaniem. Czym więc kierować się przy wyborze zamka? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu oraz jak skutecznie go zmierzyć i wymienić?

Dobór zamka

Pierwszym krokiem jest ustalenie, jakiego rodzaju zamek wpuszczany potrzebujemy i jakie musi on spełniać kryteria. W zależności od tego, gdzie i do jakich celów będzie wykorzystywany, możemy postawić na:

 1. Zamek standardowy, zamykany zwykłym kluczem – jest to opcja bardzo popularna wśród drzwi wewnętrznych.
 2. Zamek na wkładkę bąbelkową – bardziej skomplikowany, zapewniający większe bezpieczeństwo, stosowany w drzwiach zewnętrznych.
 3. Zamek z blokadą – często zamykany od środka, najczęściej wykorzystywanych w łazienkach i toaletach.

Znając ten podstawowy i dość uproszczony podział, jesteś w stanie znacząco skrócić czas poszukiwań i doboru odpowiedniego modelu. Dzięki tej wiedzy możesz trafniej nakierować doradcę w sklepie na spełniający Twoje oczekiwania typ zamka. Jeśli interesuje Cię również dodatkowa ochrona i bezpieczeństwo, warto wiedzieć, na czym polegają wielopunktowe zamki do drzwi.

Czym jest zamek wpuszczany?

Zamkami wpuszczanymi nazywamy wszystkie modele, które montowane są w specjalnie, przygotowane wcześniej otwory w drzwiach. Na rynku dostępnych jest wiele typów zamków wpuszczanych, zróżnicowanych pod względem materiału, z jakiego są wykonane, wielkości, rozstawu i sposobu zamykania. Możemy więc wyróżnić takie typy jak:

 1. zamki zapadkowe,
 2. zamki zastawkowe,
 3. zamki bąbelkowe,
 4. zamki rolkowe,
 5. zamki hakowe,
 6. zamki na wkładkę,
 7. zamki na klucz.

Zamki możemy również dobrać z podziałem na drzwi prawo lub lewostronne, by zapewnić jak największy komfort ich użytkowania i dostosowanie do potrzeb. Zamki wpuszczane to jedno z najtańszych i najsolidniejszych rozwiązań, dbających o spokój i bezpieczeństwo domowników. Potrafi skutecznie chronić, przed wtargnięciem osób niepożądanych, włamaniem, a w warunkach domowych zadba o komfort, prywatność i poczucie intymności.

Jak prawidłowo zmierzyć zamek w drzwiach?

Po ustaleniu, jakiego typu zamek najlepiej zadba o Twoje bezpieczeństwo lub prywatność, konieczne jest ustalenie jego wymiarów. Dobrze, by idealnie pasował w miejsce poprzedniego zamka wpuszczanego. Zaoszczędzi to oczywiście czas oraz pracę, jaką należałoby włożyć w powiększanie otworu w drzwiach. Jak  prawidłowo mierzyć zamek?

 1. Sprawdź rozstaw zamka – rozstawem, nazywamy odległość między środkiem bolca obrotowego klamki, a środkiem otworu na klucz bądź też wkładkę bąbelkową czy trzpień blokady w przypadku zamków łazienkowych.
 2. Oblicz odległość – następnym krokiem jest zmierzenie odległości pomiędzy czołem zamka do osi obrotu klamki.
 3. Wykonaj pomiary dodatkowe – choć do określenia prawidłowego rozmiaru zamka potrzebne są najczęściej jedynie dwa powyższe wymiary, warto poświęcić nieco więcej czasu i wykonać dodatkowe pomiary:
  1. długości czoła,
  2. szerokości czoła,
  3. szerokości puszki,
  4. wysokości puszki.

Takie dodatkowe parametry uchronią Cię przed zakupem nieprawidłowego modelu i pozwolą zaoszczędzić sporo czasu.

Wymiana zamka w drzwiach – co musisz wiedzieć?

Sposób i zakres wymiany zamka jest ściśle uzależniony od jego rodzaju i modelu. Jeśli na przykład korzystamy z zamków z wkładkami bąbelkowymi, bardzo możliwe, że do przywrócenia jego prawidłowej pracy wystarczy jedynie nowa wkładka. Wymiana takiej wkładki jest o wiele szybsza i nie wymaga demontowania całego zamka. Inne modele będą niestety wymagały wymiany całego zestawu. Pierwszym krokiem do wymiany mechanizmu zamka jest odkręcenie szyldu oraz klamki. Następnie odkręcamy główne śruby mocujące zamek, widoczne z boku drzwi, do których mamy dostęp do ich otworzeniu. Kolejnym krokiem jest podważenie zamka. Przy tej czynności należy zachować szczególną uwagę, korzystając jedynie z solidnych narzędzi. Po jego wyjęciu umieszczamy nowy zamek w tym samym otworze, a następnie przykręcamy go do drzwi za pomocą śrub stanowiących element zestawu. Po solidnym dokręceniu śrub sprawdzamy, czy mechanizm zamka działa. Jeśli pracuje sprawnie, bez żadnych przeszkód dokręcamy szyld i montujemy klamkę.

Pamiętaj, że jeśli przy wymianie zamka wolisz skorzystać z wiedzy i doświadczenia eksperta, możesz udać się do sklepu ze starym, wymontowanym wcześniej zamkiem. Na jego podstawie doradca pomoże znaleźć zamiennik idealnie pasujący do otworu w drzwiach i spełniający wszystkie najważniejsze dla Ciebie kryteria. Postaw na bezpieczeństwo swojego mieszkania, wybierając solidne zamki do drzwi!