Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi? - Gerda

Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Spis treści

Klamka do drzwi – porady na dobry początek

O wyborze klamki do drzwi nigdy nie może decydować przypadek. W tym poradniku dowiesz się, jak dokonać udanego zakupu oraz na które kryteria należy zwrócić szczególną uwagę.

Przy wyborze klamki do drzwi wiele osób kieruje się wyłącznie estetyką wnętrza czy drzwi. Należy jednak zwrócić uwagę, jak duże znaczenie mają kwestie techniczne oraz rozmiar elementu.

Jeżeli drzwi są ciężkie i masywne, klamka również powinna być większa. Dzięki temu zachowasz optymalne proporcje, co przełoży się na komfort użytkowania. Natomiast mała klamka w dużych drzwiach sprawi, że ich otwieranie i zamykanie będzie po prostu niewygodne. A przecież z klamki korzystać będziesz na co dzień.

Jeżeli stawiasz na standardowe rozwiązania i nie interesuje Cię wnętrzarska awangarda, warto dopasować kolor klamki do koloru zawiasu oraz okuć drzwiowych. Dzięki temu stworzysz miłą dla oka aranżację, w której wszystko doskonale do siebie pasuje.

Klamki do drzwi – czym się różnią?

Zanim udasz się do sklepu w poszukiwaniu klamek, sprawdź, czym się różnią. Otóż istnieje kilka podstawowych modeli, które można spotkać na co dzień.

 • Klamki – standardowe elementy. Mechanizm zwalnia się po ich naciśnięciu.
 • Gałki – owalne uchwyty. Aby otworzyć drzwi, wystarczy je przekręcić.
 • Pochwyty – elementy te wymagają pociągnięcia. Często instaluje się je w drzwiach przesuwnych oraz drzwiach zewnętrznych (również z elektrozaczepem).

Ponadto klamka do drzwi wewnętrznych czy wejściowych może mieć różny zamek, a za każdym z tych rozwiązań przemawia wiele atutów.

 • Klucz patentowy z wkładką bezpieczeństwa – najczęściej stosowane rozwiązanie przy klamce do drzwi wejściowych.
 • Klucz tradycyjny z piórem – ozdobna konstrukcja, która często sprawdza się w aranżacjach retro.
 • Zamek z blokadą – jest świetnym rozwiązaniem np. przy drzwiach do łazienki.

Wiele zależy więc od tego, czy szukasz klamki do drzwi zewnętrznych czy wewnętrznych oraz na jakich rozwiązaniach konstrukcyjnych zależy Ci najbardziej.

Co nam dają okucia?

Kolejne istotne kryterium przy wyborze klamki to okucia. Otóż elementy te mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej spotkać można aluminiowe, chromowane, niklowane, mosiężne czy pokryte lakierem proszkowym. Nie brakuje również okuć ze złota, które stanowią luksusowe rozwiązanie dla wymagających.

Wiele osób wybiera okucia z aluminium. Tego typu elementy są dosyć lekkie, a przede wszystkim tanie. Ponadto oferta producentów jest na tyle szeroka, że z powodzeniem można wybrać okucia, które bardzo dobrze imitują droższy metal. Wadą może być niższa trwałość. Dlatego alternatywnym rozwiązaniem jest znal, czyli stop cynku i aluminium, który charakteryzuje się wyższą wytrzymałością. Jeśli kwestię priorytetową stanowi estetyka, postaw na elementy mosiężne. Jednak najtrwalsze okucia to te wykonane ze stali nierdzewnej, które znakomicie sprawdzają się przy konstrukcji drzwi antywłamaniowych, a także ognioodpornych.
Co nam dają okucia? Wybór odpowiedniego rozwiązania zapewni nie tylko stylowy wygląd, ale również oczekiwaną wytrzymałość. Warto więc unikać najtańszych elementów i sięgnąć po rozwiązanie renomowanego producenta. Wysokiej jakości zamki już od lat oferuje firma Gerda. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które szukają sprawdzonych rozwiązań na długie lata.

Klamki – jakie posiadają cechy antywłamaniowe?

Bezpieczna klamka powinna być wyposażona w niewidoczne z zewnątrz śruby montażowe. Istotnym elementem jest też specjalna wkładka, która uniemożliwia lub bardzo utrudnia rozwiercenie. Świetnym rozwiązaniem jest również odpowiednio wzmocniony szyld zewnętrzny.
Jednak klamka zewnętrzna to nie wszystko. Bardzo duże znaczenie ma też konstrukcja skrzydła drzwiowego i materiał jego wykonania. Ważna jest także liczba rygli oraz poprawność montażu. Dzięki tym elementom możesz czuć się dużo bezpieczniej we własnych czterech kątach.

Czym jest tarcza drzwiowa?

Tarcze drzwiowe to elementy konstrukcji drzwi, które również mogą stanowić gwarancję odporności na włamanie. Wszystko za sprawą nowoczesnych technologii odlewów czy stosowania wysokiej jakości płytek stalowych. Odpowiednia konstrukcja chroni inne elementy przed wyrwaniem i pozwala cieszyć się ochroną na oczekiwanym poziomie.

Klamki zewnętrzne – jak wybrać stylowy model?

Klamka powinna być dopasowana do wyglądu drzwi. Najłatwiej będzie Ci sięgnąć po model do drzwi drewnianych. Dlaczego? Otóż drewno to uniwersalny materiał, z którym świetnie komponuje się wiele innych kolorów, faktur czy kształtów.

Wystarczy spojrzeć, jak dobrze wyglądają drewniane drzwi z przeszklonymi elementami uzupełnione o matową klamkę. Jednak to tylko jedna z wielu interesujących propozycji, gdyż ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Nowoczesna klamka nie będzie pasować do drzwi stylizowanych na starodawne, w których nie brakuje dekoracyjnych ornamentów czy witrażowych przeszkleń. Wówczas warto sięgnąć po chromowaną czy mosiężną klamkę. Na niej również mogą znajdować się elementy, które podkreślą monumentalny charakter.

Jak wymienić klamkę w drzwiach?

Klamka (okucie) bardzo często zamontowana jest w nowych drzwiach. Możesz ją wymienić w kilku prostych krokach.

 • Zdemontuj starą klamkę, odkręcając ją wraz z rozetą lub szyldem przy pomocy śrubokrętu. Czynność tę należy wykonać z każdej strony skrzydła drzwiowego.
 • Do otworu w drzwiach przyłóż mechanizm mocujący. Jeżeli nowy model nie pasuje, musisz za pomocą wiertarki powiększyć otwory.
 • W otworze umieść trzpień, a klamkę ustaw w odpowiedniej pozycji. Teraz dokręć śruby mocujące rozety.
 • Zamocuj osłonę szyldu, która zakryje śruby.
 • Przykręć śruby, które łączą pochwyty z trzpieniem i sprawdź, czy klamka łatwo się porusza, a zamek można swobodnie przekręcić.

Kupuj z głową!

Szukasz klamki do drzwi wewnętrznych? A może zależy Ci na perfekcyjnym zabezpieczeniu drzwi wejściowych. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie chcesz się zdecydować, sięgnij po sprawdzone produkty. Wielu ekspertów poleca klamki marki Gerda ze specjalnymi zabezpieczeniami, które ochronią dom przed włamaniem. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób szukających produktów pierwszorzędnej jakości.
Przed zakupem dokładnie zapoznaj się z parametrami modelu, dzięki czemu z łatwością sięgniesz po rozwiązanie, które sprosta Twoim oczekiwaniom, a także spodoba się domownikom. Asortyment firmy Gerda jest bardzo zróżnicowany, warto więc dokładnie się
z nim zapoznać. Na pewno znajdziesz idealnie dopasowane klamki!