Jak zamontować samozamykacz do drzwi? - Gerda

Jak zamontować samozamykacz do drzwi?

Spis treści

Czym jest samozamykacz do drzwi?

Czeka Cię montaż samozamykacza? To naprawdę proste! Dowiedz się, jak szybko, sprawnie i efektywnie przeprowadzić ten proces. W tym poradniku znajdziesz wszystkie szczegóły.

Jak sama nazwa wskazuje, to mechaniczne urządzenie umożliwia samodzielne zatrzaśnięcie drzwi po uprzednim ich otwarciu. To znacznie ułatwia komfort użytkowania, gdyż cały proces nie wymaga użycia siły. Samozamykacze znalazły zastosowanie zarówno w drzwiach, jak i w bramach.

Wystarczy więc kupić odpowiednie urządzenie i przeprowadzić montaż samozamykacza, aby znacznie łatwiej korzystać z drzwi. Na tym jednak atuty tychże funkcjonalnych mechanizmów się nie kończą.

Warto dodać, że drzwi zamykają się w dwóch fazach. W pierwszej następuje szybkie zamykanie od 180° do 15° – na końcu drzwi wyhamowują. Natomiast druga faza to domknięcie, czyli ruch od 15° do 0°. Następnie przy niewielkiej prędkości następuje zacisk.

Pamiętaj jednak, aby o wyborze samozamykacza do drzwi nie decydował przypadek. Przede wszystkim wybierz rozwiązanie sprawdzonego producenta, który już od wielu lat wprowadza na rynek funkcjonalne i polecane przez specjalistów rozwiązania. Doskonałą propozycją może być wybór samozamykacza marki Gerda, który świetnie sprawdzi się w każdym domu. Wystarczy zapoznać się z ofertą na stronie internetowej, aby wybrać produkt idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Podział samozamykaczy

Chcesz wybrać mechanizm, który doskonale sprawdzi się w domu? Wiele zależy od miejsca montażu samozamykacza do drzwi. Elementy te dzielą się na:

  • nawierzchniowe (na górze ościeżnicy, w skrzydle drzwiowym lub w ramie, która znajduje się przy zawiasach),
  • schowane w ościeżnicy,
  • schowane w podłodze,
  • schowane w skrzydle drzwiowym.

Wybór praktycznych samozamykaczy jest bardzo szeroki. Warto więc przed zakupem dokładnie przeanalizować asortyment i zapoznać się z parametrami interesujących produktów. Wówczas na pewno podejmiesz słuszną decyzję.

Zastosowanie samozamykaczy

Jeżeli montaż samozamykacza do drzwi przebiegnie prawidłowo, będziesz cieszyć się wieloma korzyściami. Mechanizm doskonale chroni pomieszczenia przed utratą ciepła. Sprawdzi się więc znakomicie przy drzwiach z wyjściem na klatkę schodową. Ponadto zabezpieczy wejście do mieszkania przed nieproszonymi gośćmi.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że samozamykacze znalazły zastosowanie również na zamkniętych osiedlach. Dzięki temu przestrzenie te są tak bezpieczne. Ponadto mieszkańcy nie muszą używać klucza przy wyjściu z posesji. Nic więc dziwnego, że te funkcjonalne produkty cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

W dodatku samozamykacz eliminuje problem trzaskania drzwiami, dzięki czemu możesz w prosty sposób przedłużyć ich żywotność. Przy czym koszt zakupu samych mechanizmów nie jest zbyt wysoki. Natomiast odpowiednio wybrany produkt zapewni prawidłowe działanie przez długie lata.

Ponadto w dobrych sklepach z powodzeniem znajdziesz samozamykacze do każdego typu drzwi lub bram. Oznacza to, że możesz z łatwością zabezpieczyć zarówno mieszkanie, jak i biuro czy podwórko.

Samozamykacz do drzwi – montaż

Czas zainstalować mechanizm, aby móc wreszcie cieszyć się jego funkcjonalnością na co dzień. Na szczęście montaż nie jest trudny, jeśli tylko zrobisz wszystko zgodnie z instrukcją producenta.

Pamiętaj, że w przypadku samozamykacza do drzwi montaż możesz przeprowadzić na dwa sposoby – od strony zawiasów lub na ościeżnicy. Jednak niezależnie od wybranego rozwiązania zwróć uwagę na kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim sprawdź kąt otwarcia drzwi i na tej podstawie określ usytuowanie mechanizmu.

Koniecznie wywierć otwory w drzwiach oraz ościeżnicy, a później zamocuj urządzenie oraz ramię, korzystając ze śrub lub wkrętów do drewna. Zawory hydrauliczne muszą być odwrócone w kierunku zawiasów, gdyż to one wpływają na regulację prędkości podczas każdej z faz zamykania drzwi.

Montaż samozamykacza powinien również obejmować właściwą regulację długości ramienia, które ma znajdować się prostopadle do ościeżnicy.

Regulacja samozamykacza

W samozamykaczu znajdują się zawory hydrauliczne – jeden odpowiada za prędkość zamykania drzwi, a drugi za prędkość domykania (etap zamknięcia skrzydła). Najpierw należy dokonać regulacji tego pierwszego zaworu, a potem drugiego.

Nie istnieją ściśle określone zasady dotyczące szybkości zamykania się drzwi, gdyż parametr ten należy dopasować do osobistych preferencji. Najczęściej proces trwa mniej niż 5 sekund – ten czas wydaje się optymalnym rozwiązaniem. W razie potrzeby można go skrócić, przekręcając zawór zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Aby go przyspieszyć, dokonaj analogicznej czynności.
Montaż samozamykacza do drzwi może być szybki i prosty. Należy jednak wykazać się precyzją i nie można pominąć żadnego elementu. Dzięki temu będziesz cieszyć się wygodą każdego dnia.

Wybór samozamykacza

W sprawdzonych sklepach internetowych bez trudu znajdziesz wszystkie informacje na temat interesujących samozamykaczy. Przede wszystkim zwróć uwagę na przeznaczenie mechanizmu oraz materiał wykonania. Kolejnym ważnym aspektem jest liczba certyfikowanych cykli pracy.

Ponadto nie zapomnij sprawdzić wymiarów, aby upewnić się, czy dany sprzęt na pewno znajdzie zastosowanie w Twoim mieszkaniu. W dodatku samozamykacz powinien pracować prawidłowo w różnych warunkach. Dlatego doskonałym wyborem będzie mechanizm marki Gerda, który może działać w temperaturze od -40°C do 45°C. Modele dostępne są w różnych kolorach i zapewniają kapitalną funkcjonalność przez długi czas. Wszystko to sprawia, że tego typu produkty cieszą się tak dużą popularnością.

Jeżeli po raz pierwszy kupujesz samozamykacz, nie musisz się martwić. Zawsze możesz liczyć na wsparcie doświadczonej obsługi sklepu, która udzieli Ci wielu praktycznych wskazówek.