Na co zwracać uwagę przy wyborze inteligentnego zamka? - Gerda

Na co zwracać uwagę przy wyborze inteligentnego zamka?

Spis treści

Zastanawiasz się nad wybraniem inteligentnego zamka? To świetne rozwiązanie! Będziesz cieszyć się błyskawicznym otwieraniem drzwi z dowolnego miejsca oraz bezpieczeństwem. Zyskasz dostęp do wielu funkcji. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni zamek. Propozycje różnych producentów różnią się od siebie. Na co zwrócić uwagę, gdy poszukujesz modelu idealnego? Poznaj nasze wskazówki! Dzięki nim wybierzesz model, który spełni Twoje wymagania, będzie wytrzymały, bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze inteligentnego zamka?

Jakość zamka

Gdy wybierasz inteligentny zamek, zwróć uwagę na jego jakość. Sprawdź, z czego został wykonany. Ważna jest zarówno jego zewnętrzna część, jak i mechanizm. Liczy się również moc zamka. Dlaczego? Jeśli napęd jest za słaby, może sobie nie poradzić z otworzeniem ciężkich drzwi antywłamaniowych.

Zasilanie inteligentnego zamka

Kiedy szukasz inteligentnego zamka, możesz natknąć się na dwa stosowane przez producentów rozwiązania. Jednym z nich są baterie, a drugim akumulator. Baterie AA są łatwe w wymianie, natomiast najczęściej wystarczają na krócej niż naładowany do pełna akumulator. Poza tym konieczność zakupu baterii to dodatkowe koszty i mało ekologiczne rozwiązanie, które wiąże się z produkcją niepotrzebnych śmieci.

Akumulator może być niezwykle pojemny, a po jednym naładowaniu wystarczyć nawet na kilka miesięcy używania zamka. Przed zakupem dowiedz się, czy żeby naładować inteligentny zamek musisz zdjąć go z drzwi, czy też nie ma takiej potrzeby.

W inteligentnych zamkach tedee powered by Gerda znajdziesz akumulator. Wystarczy naładować go raz na kilka miesięcy. O konieczności podłączenia do ładowania poinformuje Cię aplikacja, jeśli zdecydujesz się na powiadomienia.

Naładowanie akumulatora jest nieskomplikowane. Do tego celu wykorzystasz akcesorium dołączone do zestawu. Jest nim magnetyczny przewód micro USB zakończony z jednej strony magnetyczną końcówką, a z drugiej klasycznym portem USB. Został on tak wykonany, żeby nawet w momencie ładowania inny domownik mógł wykorzystać zamek bez obaw, że dojdzie do uszkodzenia gniazda lub kabla. Przewód po prostu odłączy się po obróceniu się zamka.

Funkcja automatycznego otwierania

Kiedy wybierasz inteligentny zamek, zwróć uwagę na funkcję automatycznego otwierania. Z tym rozwiązaniem różni producenci radzą sobie w różny sposób. Możesz między innymi spotkać się z dłuższym bądź krótszym czasem oczekiwania na otwarcie drzwi. Niektóre systemy działają powoli. To właściwie zabiera najważniejsze zalety automatycznego otwierania. Chodzi przecież o to, żeby nie stać pod drzwiami i nie szukać długo klucza. Jeśli funkcja działa bardzo powoli, będzie Ci bez różnicy, czy w tym czasie zajmiesz się poszukiwaniem klucza lub smartfona, czy jedynie czekaniem. W przypadku inteligentnego zamka Gerda tedee funkcja działa automatycznie, gdy zbliżysz się do strefy zasięgu Bluetooth.

Proces rozpoczyna się już, gdy wejdziesz do zdefiniowanej strefy – gdy zamek wyszuka Twój wirtualny klucz, wejdzie w tryb czuwania. Następnie aplikacja wyszukuje zamek przy pomocy połączenia Bluetooth. Gdy nawiąże z nim bezpieczne połączenie, automatycznie otworzy drzwi. Istnieją sytuacje, w których proces automatycznego otwierania może zostać anulowany, na przykład gdy inny użytkownik otworzy drzwi przy pomocy aplikacji.

Otwieranie drzwi

Wybór zamka wymaga też sprawdzenia, w jaki sposób można go otworzyć. Producenci stosują różne rozwiązania. Możliwe jest między innymi wykorzystanie smartfona, standardowego klucza lub specjalnej klawiatury na kod PIN. Od wewnątrz inteligentny zamek może natomiast działać jak zwykła gałka.

Gdy szukasz inteligentnego zamka, zwróć szczególną uwagę na sposób otwierania drzwi. Lepiej sprawdzą się te produkty, które umożliwiają wykorzystanie kilku sposobów. W przypadku Gerda tedee masz możliwość skorzystania nie tylko ze smartfona, lecz także tradycyjnego klucza. To przydatne rozwiązanie. Wyobraź sobie bowiem sytuację, w której zapominasz zabrać smartfon z pracy lub telefon Ci się rozładowuje. Przy pomocy tradycyjnego klucza bez trudu otworzysz w takiej sytuacji nasz inteligentny zamek. Poza tym klucz przyda Ci się w sytuacji, gdy zgubisz smartfon lub zostanie Ci on skradziony.

Bezpieczeństwo, które gwarantuje zamek

Bezpieczeństwo – zapewnianie go jest najważniejszą funkcją inteligentnego zamka. Sprawdzaj więc, jakie certyfikaty otrzymały interesujące Cię produkty. Najlepiej, jeśli zostały skontrolowane przez zewnętrzne podmioty certyfikujące.

W przypadku zamka tedee powered by Gerda masz pewność bezpieczeństwa. Dlaczego? Szyfrowanie połączenia zostało bowiem przetestowane przez niezależny podmiot certyfikujący AV-Test, a świetne wyniki poskutkowały przyznaniem certyfikatu Approved Smart Home Product.

Co ważne, zamek możesz otworzyć przy pomocy jednego z tradycyjnych kluczy dołączonych do zestawu. Profil klucza jest zastrzeżony w urzędzie patentowym. Dorobienie go jest możliwe poprzez stronę gerda.pl/sklep. W urządzeniu znajdziesz również solidną wkładkę SLR Modular.

Zastanawiasz się, czy ktoś po kradzieży Twojego smartfona będzie w stanie otworzyć drzwi? W przypadku zamka tedee to niemożliwe! Gdy tylko zauważysz, że telefon zniknął, wykorzystasz inne urządzenie, żeby wycofać dostęp do drzwi dla skradzionego smartfona. Poza tym pamiętaj, że sam telefon też ma swoje zabezpieczenia, na przykład skaner twarzy. Sprawdzenie jego zawartości nie będzie więc takie banalne dla złodzieja.

Montaż inteligentnego zamka

Kiedy wybierasz smart locka, sprawdź, jaki montaż jest możliwy. Musisz dowiedzieć się, czy potrzebujesz pomocy fachowca, czy uda Ci zainstalować urządzenie samodzielnie. W przypadku wybrania zamka tedee masz pewność, że z montażem poradzisz sobie bez pomocy innych. Zrobisz to dzięki dokładnej instrukcji dołączonej do zestawu.

Musisz też wiedzieć, że inteligentny zamek nie musi być kompatybilny z każdymi drzwiami. Z modelem tedee współpracują trzy typy zamków: europejski, skandynawski, szwajcarski.

Zwróć też uwagę, że odległość między futryną a środkiem otworu na klucz musi być równa lub większa niż 30 mm. Dodatkowo wkładka powinna wystawać od wycięcia drzwi na 3 do 7 mm po wewnętrznej stronie.

Musisz wiedzieć, że będzie Ci łatwiej dopasować zamek tedee, jeśli skrzydło otwiera się do wewnątrz. Jedyne, o co musisz zadbać, to żeby drzwi nie uderzały w ścianę. Jeśli taki problem występuje, wystarczy, że zamontujesz stoper. Pamiętaj, że w przypadku gdy drzwi otwierają się na zewnątrz, również możesz zamontować inteligentny zamek.

Aplikacja do smart locka

Podczas wybierania smart locka zwróć też uwagę, jaką aplikację przygotował producent. To od niej w dużej mierze zależy, czy korzystanie z inteligentnego zamka będzie dla Ciebie wygodne. W przypadku modelu tedee Gerda zyskujesz szansę na sterowanie zamkiem z dowolnego miejsca na świecie. Możesz pozwolić wejść do domu najemcom – to świetne rozwiązanie w przypadku krótkoterminowego wynajmu.

Poza tym przy pomocy aplikacji sprawdzisz między innymi, czy na pewno domownik nie zapomniał zamknąć drzwi. Dowiesz się również, kto ostatnio otwierał lub zamykał dom. Możesz uruchomić w aplikacji powiadomienia. Dzięki nim dowiesz się, że bateria w zamku wymaga ładowania. Zaletą aplikacji tedee powered by Gerda jest przejrzysty interfejs. Z jej obsługą poradzą sobie wszyscy domownicy. Również Ci, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia z nowoczesnymi technologiami.

Co ważne, aplikacja do inteligentnego zamka tedee ma różne rodzaje dostępu. Właściciel może wykorzystywać wszystkie funkcjonalności. To on decyduje o poziomie dostępu innych użytkowników. Są również administratorzy. Oni również cieszą się dostępem do wszystkich funkcji, ale dostęp mogą nadawać wyłącznie gościom. Goście natomiast otwierają i zamykają drzwi zgodnie z określoną przez właściciela lub administratora godziną czy datą. Możesz dać dostęp między innymi komuś z administracji bloku, gdy dojdzie do awarii w mieszkaniu. Dzięki temu skutki zalania będą mniejsze.

Czy zamek sprawdzi się dla firmy?

Smart locki są świetnym rozwiązaniem do domu. Zastanawiasz się nad wyborem zamka tego typu do firmy? Tam też sprawdzą się doskonale!

Musisz wiedzieć, że w aplikacji tedee możesz dać dostęp do zamka dowolnej liczbie użytkowników. Nie istnieją żadne ograniczenia. To sprawia, że zamek świetnie sprawdzi się w przypadku biura czy firmy, do której wiele osób potrzebuje dostępu. Co ważne, możesz przyznać wirtualny klucz na określony czas. Gdy zechcesz, dezaktywujesz go. Nie ma więc nigdy potrzeby wymiany wkładki.