Termoizolacja drzwi i bram garażowych
Spis treści
- Termoizolacja – co to dokładnie jest?
- Dlaczego termoizolacja jest tak ważna?
- Ważny parametr: współczynnik przenikania ciepła
- Jak wybrać ciepłe drzwi wejściowe?
- Ciepła brama garażowa i drzwi garażowe
Termoizolacja – co to dokładnie jest?
Ciepło w domu to gwarancja dobrego samopoczucia i zdrowia. Aby je utrzymać, coraz częściej właściciele inwestują w specjalne systemy i technologie, które umożliwiają lepszą izolację przed czynnikami zewnętrznymi. Są to między innymi ciepłe drzwi i okna, a także systemy ociepleń ścian, fundamentów i dachów. Dziś przyjrzymy się bliżej, jak wygląda termoizolacja drzwi oraz bram garażowych.
Pod pojęciem termoizolacji mieści się całościowe ocieplenie budynku. Składają się na nie wszystkie działania, które przeciwdziałają ucieczce ciepła. W związku z tym konieczne jest zastosowanie materiałów izolacyjnych we wszystkich elementach konstrukcyjnych.
Szczególnie ważne jest ich wykorzystanie w miejscach, które z natury narażone są na szybkie przenikanie ciepła, czyli w drzwiach, oknach i bramach garażowych. Istotna jest nie tylko ich konstrukcja, ale również sposób montażu, który powinien zabezpieczać wszystkie szpary. Takie kompleksowe rozwiązania pozwalają na uzyskanie dobrej izolacji termicznej wszystkich pomieszczeń.
Dlaczego termoizolacja jest tak ważna?
Ciepło w domu jest ważne przede wszystkim ze względu na komfort domowników. Odpowiednia temperatura pozwala mieszkańcom swobodnie zajmować się wszystkimi czynnościami – od prac domowych, aż po odpoczynek. Dostosowanie temperatury otoczenia do indywidualnych potrzeb jest też gwarancją utrzymania dobrego zdrowia każdego członka rodziny.
Przeciwdziałanie uciekaniu ciepła na zewnątrz pomaga w utrzymywaniu właściwej temperatury w domu. Nie tylko poprawia komfort mieszkania, ale również zmniejsza rachunki za energię, jakie należy płacić w trakcie sezonu grzewczego. Zależność jest prosta: im lepsza termoizolacja drzwi, bramy garażowej, okien czy ścian, tym łatwiej utrzymać uzyskaną za pomocą kaloryferów temperaturę.
Co ważne, dzięki programowi Czyste Powietrze można uzyskać dopłatę do zakupu drzwi zewnętrznych. Odpowiednia termoizolacja drzwi to bowiem mniejsza konieczność ogrzewania pomieszczeń i tym samym mniej smogu.
Ważny parametr: współczynnik przenikania ciepła
Aby ocenić, w jaki sposób brama garażowa lub drzwi wejściowe będą chronić dom przed zimnem, warto przyjrzeć się ich budowie. Ważna jest wielowarstwowa budowa skrzydła drzwiowego albo bramy. Wypełnienie spełnia funkcję izolacji, która zmniejsza szansę na przeniknięcie ciepła na zewnątrz. Może być wykonane z wielu różnych materiałów, w tym ze styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Każde z tych wypełnień ma inną przenikalność cieplną, która wpływa na termoizolację.
Współczynnik przenikania ciepła to parametr, który jasno opisuje, jak mocno drzwi lub brama garażowa będą chronić dom przed ucieczką ciepła. Jest on oznakowywany literą U lub Ud i wyrażony w W/(m2·K). Mówi o tym, ile energii jest w stanie przeniknąć przez daną powierzchnię w stosunku do różnicy temperatur po obu stronach przegrody termicznej. Warto przy tym zauważyć, że im mniejsza wartość parametru U, tym lepszą izolację zapewniają drzwi.
Przenikalność cieplna drzwi zewnętrznych jest parametrem narzuconym odgórnie, który zgodnie z przepisami z 2021 roku nie powinien być wyższy niż 1,3 W/(m2·K). Jedynie drzwi zewnętrzne do pomieszczeń nieogrzewanych nie muszą spełniać tych wymagań.
Jak wybrać ciepłe drzwi wejściowe?
Istnieje wiele modeli ciepłych drzwi wejściowych skutecznie przeciwdziałających wychłodzeniu. Wśród nich znalazły się między innymi modele marki Gerda, które nadają się do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Wśród najcieplejszych drzwi zewnętrznych możemy wymienić serie ALTUS, Thermo Prime i Thermo Premium. W zależności od dokładnej konfiguracji danego modelu osiągają one minimalne wartości U = 0,74 W/m2*K dla drzwi pełnych i 0.81 W/m2*K w przypadku drzwi przeszklonych.
Wybierając konkretny model ciepłych drzwi wejściowych,należy pamiętać o tym, że efektywność ich działania zależy między innymi od kilku elementów – można je dostosować według własnych potrzeb. Są to: rodzaj ościeżnicy, zastosowanie lub brak przeszkleń oraz przegrody termiczne. Ich rodzaje wpływają na wahania współczynnika przenikalności cieplnej, dlatego jeśli zależy Ci na jego szczególnie niskiej wartości, najlepszym pomysłem będzie wybór ościeżnicy ALUTHERM PRIME i zrezygnowanie z ozdobnych przeszkleń w drzwiach. Świetnym wyborem są również drzwi ALTUS. Wykonane z trzykomorowego systemu aluminiowego o grubości prawie 9 cm spełniają surowe wymagania stawiane przed nowoczesnym budownictwem pasywnym. Specjalnie zaprojektowane izolatory znacząco podnoszą parametr termoizolacyjności i mają znaczący wpływ na obniżenie kosztów zakupu energii.
Ciepła brama garażowa i drzwi garażowe
Temperatura panująca w garażu zależy od kilku czynników, w tym od tego, gdzie został on umieszczony. Profil temperaturowy w garażach wolnostojących może być inny niż w garażach przylegających do domu w formie przybudówki. W każdym z nich warto jednak zadbać o jak najwyższą szczelność i energooszczędność, inwestując w termoizolację bramy garażowej.
Termoizolacja bramy garażowej powinna być tak samo skuteczna jak termoizolacja drzwi wejściowych. Dlatego warto wybrać bramę o wartości U = 1,3 W/(m2·K) lub mniej, co pozwoli na zachowanie optymalnej temperatury w środku pomieszczenia. Najniższymi wartościami, a co za tym idzie najlepszym ociepleniem, charakteryzują się bramy segmentowe. Ich konstrukcja pozwala nie tylko na dobre ocieplenie poszczególnych paneli, ale także na efektywne zabezpieczenie szczelin przy ścianach.