Termomodernizacja – na czym polega? - Gerda

Termomodernizacja – na czym polega?

Spis treści

Rachunki za ogrzewanie w naszym kraju stają się coraz wyższe. Jest to w dużej mierze spowodowane ogólnoświatowymi problemami z energią. Z tego powodu warto poszukać sposobu na to, żeby obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Warto również zainteresować się tematem dotyczącym termomodernizacji i tym, co to właściwie znaczy oraz na czym polegają założenia związane z tym procesem. W dużym uproszczeniu termomodernizacja to szereg podjętych działań, które mogą pozytywnie wpłynąć na obniżenie kosztów potrzebnych do ogrzania budynku. W tym artykule poruszymy kwestie związane z tym, co dają programy takie jak Czyste Powietrze i związana z nim termomodernizacja, oraz w jaki sposób możemy z nich skorzystać.

Jakie działania obejmuje termomodernizacja i jaka jest właściwa kolejność prac?

Zacznijmy od samego początku, czyli od tego, jakie działania należy podjąć, żeby zostały one uznane za termomodernizację. W pierwszej kolejności musimy sobie wyjaśnić, że ten proces wcale nie musi oznaczać ogromnych zmian. Wszystko zależy od tego, w jakiej obecnie kondycji jest Twój budynek mieszkalny, jakiego ogrzewania używasz, a także jak wygląda uszczelnienie Twoich okien i drzwi.

Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest ocieplenie domu. Dzięki temu sprawimy, że ciepło, które jest w naszym budynku podczas zimy, nie wydostanie się przez ściany na zewnątrz. Również koszty ogrzewania zaczną spadać. Ogromny atut ocieplenia jest taki, że gorące powietrze w okresie letnim nie będzie tak natarczywie próbowało się przedostać do naszej przestrzeni mieszkalnej. Można więc powiedzieć, że odpowiednia konstrukcja ocieplenia będzie stanowiła świetne zabezpieczenie przed skrajnymi temperaturami. Ważne jest również to, żeby docieplić podłogi i stropy. Jeżeli będziemy mieli zabezpieczone ściany, to ciepło z mieszkania może próbować uciec dołem lub górą budynku.

Drugim bardzo ważnym zadaniem jest montaż właściwych okien, drzwi i bramy (jeśli zalicza się ona do bryły budynku). Ulga termomodernizacyjna może być wykorzystana na drzwi zewnętrzne. Odpowiednio dobrane skrzydło pozwala zachować wysoki stopień izolacji. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu, to koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej firmy. Coraz większą popularnością cieszą się drzwi pasywne. Charakteryzują się one wysoką ochroną przed przenikaniem chłodu do naszego domu, a także zapobiegają ulatnianiu się ciepła z mieszkania. Z uwagi na ich szczelność fantastycznie sprawdzą się jako jedno z rozwiązań, na które warto postawić, wykorzystując ulgę termomodernizacyjną.

Jeśli w bryłę Twojego budynku wkomponowana jest brama garażowa, warto zatroszczyć się również o to, aby charakteryzowała się ona wysokimi wartościami termoizolacyjnymi, ponieważ będzie to miała wpływ na utrzymywanie ciepła w domu. Bramy firmy Gerda, takie jak Prestige i Prestige Plus, są świetnym rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać, ponieważ zapewniają podobną izolację cieplną jak ściana z cegły o grubości 65 cm.

Trzecim krokiem jest wymiana urządzenia grzewczego. Jest to istotne nie tylko ze względu na właściwe parametry związane z możliwościami grzewczymi, ale również z uwagi na fakt, że najnowsze dyrektywy zmuszają nas do rezygnacji z pieców węglowych. Program Czyste Powietrze oraz związana z nią termomodernizacja mogą zapewnić nam wsparcie finansowe podczas procesu wymiany ogrzewanie. Możemy więc postawić na produkt, który będzie bardziej oszczędny, a przy okazji zapewni nam lepsze właściwości grzewcze.

W uproszczeniu można powiedzieć, że termomodernizacja to wszystkie działania, które mogą wpłynąć na utrzymanie ciepła w naszym budynku, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ogrzewania. Warto pamiętać o właściwym ociepleniu naszego domu, nie tylko w kontekście ścian, ale również stropów i podłóg. Dodatkowo należy wymienić okna i drzwi na bardziej szczelne, a także zatroszczyć się o odpowiedni piec grzewczy, który nie będzie emitował szkodliwych związków do atmosfery.

Czy kolejność prac ma znaczenie dla termomodernizacji?

Jak najbardziej. Powinno się postępować zgodnie z tym, co opisaliśmy w naszym artykule. Czyli w pierwszej kolejności trzeba zatroszczyć się o ocieplenie budynku, następnie zadbać o właściwe drzwi, np. drzwi pasywne, a także szczelne okna. Dopiero na końcu montujemy piec grzewczy. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakiej obecnie kondycji jest nasz dom. Jeśli budynek jest ocieplony, to możemy przejść od razu do wymiany drzwi i okien lub pieca grzewczego. Kwestia jest indywidualna, natomiast zawsze warto mieć na uwadze opisany przez nas schemat.

Jeśli zaczęlibyśmy działania od wymiany pieca, mogłoby się okazać, że zakupiliśmy model, który fantastycznie radzi sobie z ogrzewaniem nieocieplonego budynku, ale po ociepleniu mogłoby się okazać, że tak mocne ogrzewanie nie jest nam potrzebne i niewłaściwie zagospodarowaliśmy środki. Tak samo może być w przypadku, kiedy ulga termomodernizacyjna pójdzie na drzwi zewnętrzne. Jeśli zrobimy to po wymianie pieca, może się okazać, że izolacja drzwi zapewnia tak dobre parametry, że mogliśmy zakupić tańszy piec.

Czy na termomodernizację można otrzymać pieniądze?

Program Czyste Powietrze pozwala na otrzymanie dodatkowych środków. W przypadku termomodernizacji możemy liczyć na dofinansowanie lub pożyczkę. Oczywiście wszystko zależy od konkretnych postanowień programu. W przypadku dofinansowania mamy 7 różnych progów, które zależne są od miesięcznego dochodu na osobę. Warto zaznajomić się z tematem, ponieważ dzięki dofinansowaniu możemy zaoszczędzić nawet 53 tys. złotych. Aby otrzymać dotację na wymianę bramy i drzwi, to ich przenikalność cieplna nie może być większa niż 1,3 W/m2K. Skoro wiemy już, czym jest termomodernizacja i co to pojęcie dokładnie oznacza, możemy teraz skupić się na tym, jak skorzystać z ulgi.

Termomodernizacja – co można odliczyć?

Analizując to, czym jest termomodernizacja i co można odliczyć, dochodzimy do wniosku, że odliczyć można wszystkie elementy, które mają wpływ na obniżenie zużycia energii niezbędnej do ogrzania naszego domu. Wniosek jest słuszny. Ulga termomodernizacyjna może być wykorzystana na drzwi zewnętrzne, okna, ocieplenie budynku czy też piece grzewcze. Reguła jednak jest taka, że całościowa kwota ulgi nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Termomodernizacja – na czym polega? Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy informacje dotyczące termomodernizacji i tego, czym ona jest. Dzięki opcji skorzystania z dotacji lub pożyczki w łatwy sposób możemy obniżyć koszty ogrzewania naszego domu. Warto jednak pamiętać, że korzystając z ulgi, musimy zachować właściwą kolejność podejmowanych działań. Dzięki temu będziemy w stanie dobrze zagospodarować możliwościami finansowymi, zamawiając odpowiedni sprzęt dostosowany do potrzeb naszego gospodarstwa domowego. Program Czyste Powietrze i związana z nią termomodernizacja dają nam możliwość obniżenia kosztów ogrzewania. Warto z nich skorzystać i warto postawić na sprzęt wysokiej jakości. Dlatego, jeśli poszukujesz drzwi, które będą stanowiły fantastyczną barierę przed chłodem i świetnie wpiszą się w rozwiązania dotyczące programu, to koniecznie odwiedź naszą stronę internetową lub jeden z punktów partnerskich firmy Gerda.