Drzwi zewnętrzne - jak je zamontować? - Gerda

Drzwi zewnętrzne – jak je zamontować?

Spis treści

Podczas budowy domu lub remontu wnętrza budynku często szuka się rozwiązań pozwalających na oszczędności. Ciekawą koncepcją jest wykonanie części obowiązków samodzielnie. Pozwala to przyspieszyć czas realizacji całego przedsięwzięcia, ponieważ fachowcy nie zawsze mają wolne terminy. Dodatkowo ich usługi z roku na rok są coraz droższe. Z tego powodu część osób zastanawia się nad tym, żeby spróbować własnych sił i zająć się np. montażem drzwi zewnętrznych. W tym artykule pokażemy, w jaki sposób przeprowadzić ten proces krok po kroku oraz przeanalizujemy, czy warto takie zadanie, jak montaż drzwi wejściowych, wykonać samodzielnie. Zaczynajmy!

Czy warto montować drzwi zewnętrzne samodzielnie?

Odpowiedź w dużej mierze zależy od tego, jakie masz umiejętności i doświadczenie, jeśli chodzi o tego typu prace. Proces ten może wydawać się banalny, natomiast, jeżeli zagłębimy się w to, jak zamontować drzwi zewnętrzne, to może okazać się, że do jego wykonania niezbędne są nie tylko właściwe umiejętności, lecz także sprzęt i produkty. W takiej sytuacji warto przeanalizować, czy opłaca Ci się kupować wszystkie dodatki, czy może lepiej jednak poczekać na wizytę fachowca, ponieważ okaże się to bardziej opłacalne.

Jeżeli na ten moment nie masz żadnego pojęcia na temat tego, jak zamontować drzwi, to lepiej, żebyś nie zabierał się za to zadanie. Montaż drzwi zewnętrznych jest bardzo ważnym elementem w trakcie budowy czy też wykańczania domu. W końcu to wejście do budynku odpowiada za bezpieczeństwo jego mieszkańców. Wykonując takie zadanie pierwszy raz, możesz niewłaściwe zamontować pewne elementy, co w przyszłości przełoży się na wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem, ponieważ drzwi i ościeżnice mogą okazać się nieszczelne.

Warto więc przeanalizować czy opłaca Ci się spróbować własnych sił w tak istotnym zadaniu, czy może lepiej będzie poszukać oszczędności w innych obszarach, a montaż drzwi zewnętrznych zostawić specjaliście.

Montaż drzwi zewnętrznych – jakie są podstawowe zasady?

Bez względu na to, czy podejmiesz decyzję o tym, żeby jednak zlecić montaż drzwi zewnętrznych fachowcowi, czy postanowisz wykonać to zadanie samodzielnie, dobrze będzie zapoznać się z tym, jakie są podstawowe zasady, które muszą zostać spełnione w trakcie tego procesu.

Drzwi i montaż w ścianie – jak zrobić to dobrze?

Według podstawowej zasady drzwi muszą zostać właściwie osadzone w ścianie. Strategia musi być dostosowana do tego, z ilu warstw składa się ściana. Inne działanie podejmujemy w sytuacji, kiedy pracujemy na ścianie jednowarstwowej, a inne, kiedy na trójwarstwowej. Właściwe osadzenie drzwi może wiązać się z zastosowaniem specjalnej technologii. Warto więc upewnić się, czy dysponujesz właściwym zapleczem w kontekście umiejętności i sprzętu, żeby samodzielnie przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych w otworze..

Jak przygotować się do montażu drzwi?

Cały proces koniecznie musisz rozpocząć od ustalenia adekwatnych wymiarów. Jeśli chodzi o montaż ościeżnicy w otworze, upewnij się, czy przestrzeń, która została na to przewidziana, jest właściwa. Aby to zweryfikować, powinieneś zmierzyć ościeże. Jeżeli chodzi o wymiary, to powinny one zapewniać ok. 1-1,5 cm luzu wokół ościeżnicy. Zanim zabierzesz się za montaż drzwi wejściowych, sprawdź, czy ościeże nie mają na swojej powierzchni żadnych uszkodzeń, ani ubytków, oraz czy ich powierzchnia została właściwie oczyszczona.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wyposażenie się w niezbędny sprzęt jeszcze przed rozpoczęciem pracy. To bardzo demotywujące, jeśli w trakcie konkretnego działania okazuje się, że musimy przerwać i jechać do sklepu, bo czegoś nam brakuje. Z pewnością podczas montażu drzwi przydadzą się kliny, młotek, kołki, taśmę malarską, poziomice, nóż, pianka montażowa silikon oraz wiertarka.

Przed rozpoczęciem całego procesu upewnij się również, czy zamówione drzwi są nieuszkodzone i czy producent zawarł w zestawie wszystkie niezbędne elementy montażowe.

Jak przebiega montaż drzwi krok po kroku?

Jeśli potrzebujesz konkretnych porad jak zamontować drzwi zewnętrzne, to teraz opiszemy ten cały proces krok po kroku, tak, żeby to zadanie okazało się dla Ciebie banalnie proste. Po pierwsze musisz zacząć od zamontowania ościeżnicy oraz umieszczenia jej we właściwym miejscu w otworze w ścianie. Następnie unieruchomisz ościeżnice z wykorzystaniem klinów.

Kolejnym krokiem będzie kontrola poziomu wykonana z użyciem poziomicy. Jeśli wszystko się zgadza, a ościeżnica została właściwie osadzona w ścianie, to można przejść do nawiercenia otworów, przez które będziesz wiercić dziury w ścianie. Jeśli w wymiarach pojawiła się jakaś dysproporcja, należy ją skorygować przed rozpoczęciem pracy. W powstałe otwory wbija się kołki, a następnie wkręca w nie śruby.

Dalsze zadania to usztywnienie całej konstrukcji, a następnie pokrycie zabezpieczenie ościeżnicy taśmą malarską i pokrycie przestrzeni między ościeżnicą a murem pianką montażową. Koniecznie należy pamiętać o tym, żeby przestrzeń wypełniać do połowy. Pianka montażowa zwiększa swoją objętość, więc jeśli zastosujesz jej zbyt dużo, to może to doprowadzić do uszkodzenia ościeżnicy. Pianka powinna zostać pozostawiona na 24 godziny. Po tym czasie można usunąć nadmiar pianki, zerwać taśmę malarską, a następnie przygotować drzwi i montaż dodatkowych elementów takich jak zawiasy, klamki itd. Tak naprawdę cały proces jest już za Tobą!

Drzwi zewnętrzne – jak je zamontować – podsumowanie

Montaż drzwi zewnętrznych nie jest procesem przesadnie skomplikowanym, jednak powinien zostać wykonany z należytą starannością. Jeśli nie zadbasz o właściwe osadzenie ościeżnic w ścianie, a także dopasowanie poszczególnych elementów, może to skutkować tym, że ciepło będzie uciekało z Twojego domu. To z kolei przekłada się na rosnące rachunki za ogrzewanie. Warto więc zastanowić się nad tym, czy Twoje umiejętności pozwolą Ci wykonać ten proce samodzielnie. Jeśli nie to, montaż drzwi wejściowych powinien zostać zlecony specjaliście. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że zadanie zostało wykonane poprawnie. Jest to bardzo istotne, ponieważ drzwi zewnętrzne odpowiadają nie tylko za oszczędność na ogrzewaniu, ale stanowią również zabezpieczenie dla wszystkich domowników. Dlatego koniecznie musisz zadbać o to, żeby montaż odbył się z należytą starannością.

Drzwi zewnętrzne Gerda – bezpłatny pomiar

Jeśli nie jesteś pewien, jak samodzielnie dokonać pomiaru drzwi zewnętrznych, aby wybrać właściwe rozwiązanie, to koniecznie zapisz się na darmowy pomiar. Cały proces został przez nas maksymalnie uproszczony, dlatego wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a w odpowiedzi nasz przedstawiciel umówi się z Tobą na dogodny dla Ciebie termin i zjawi się w celu dokonania pomiaru drzwi wejściowych. Jeśli chcesz, możesz również skorzystać z montażu, który wykona jedna z firm będąca naszym partnerem handlowym. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrałeś rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w przypadku Twojego domu i będzie stanowiło świetne zabezpieczenie przed zimnem i ewentualnymi włamaniami.