Gdzie i jak zamontować czujnik dymu? - Gerda

Gdzie i jak zamontować czujnik dymu?

Spis treści

Dlaczego warto kupić czujnik dymu?

Zastanawiasz się, jak zamontować czujnik dymu? W tym poradniku dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę, aby proces ten przebiegł szybko i sprawnie. Poznaj szczegóły i zadbaj o bezpieczeństwo w mieszkaniu. To naprawdę proste!

Zanim omówimy, jak zamontować czujnik dymu, warto się zastanowić, dlaczego to urządzenie jest tak chętnie kupowane. Przede wszystkim odpowiednio dobrany sprzęt wykryje dym, który może oznaczać zagrożenie pożarowe. Za dnia ogień łatwo zauważysz, lecz w nocy, zanim dym zbudzi Cię z głębokiego snu, może być za późno na ratowanie domowników i dobytku. Ewakuacja bywa bardzo trudna, gdy pożar zdążył się już rozprzestrzenić. Właśnie dlatego detektory ratują życie!

Wysokiej jakości czujnik dymu w porę ostrzeże mieszkańców przed zagrożeniem, emitując bardzo głośny sygnał dźwiękowy, który usłyszą również osoby starsze. Wówczas będzie czas na wezwanie pomocy, a także na użycie gaśnicy i ewakuację domowników z mieszkania. Zakup tego urządzenia to niewątpliwie wyraz odpowiedzialności.

Istnieje więcej atutów, które przemawiają za tym, aby sięgnąć po czujnik dymu – montaż jest bardzo prosty, a odpowiednio wybrane urządzenie będzie bezawaryjne. Wystarczy tylko sięgnąć po czujnik uznanej marki. Doskonałą ofertę przygotowała firma Gerda, która proponuje klientom wiele wysokiej jakości sprzętów. Asortyment obejmuje czujniki wykrywające nie tylko dym, ale także gaz czy czad. Wybór uniwersalnego rozwiązania będzie więc strzałem w dziesiątkę.

Kto powinien zainstalować czujnik dymu?

Najprościej mówiąc – to urządzenie każdy powinien mieć w domu. Zagrożenie pożarowe może pochodzić nie tylko z urządzeń grzewczych, ale również elektrycznych. Do tego dochodzi nieostrożne posługiwanie się substancjami łatwopalnymi, a także zwyczajne roztargnienie, które może stanowić przyczynę tragedii. Strażacy podkreślają, że pożary wybuchają np. podczas palenia papierosów w łóżku czy w wyniku pozostawienia posiłku na kuchni gazowej bez odpowiedniego nadzoru. Jednak to tylko niektóre przykłady spośród wielu zagrożeń.

Po czujnik dymu koniecznie powinni sięgnąć użytkownicy kominków oraz wielu urządzeń grzewczych, które niosą za sobą nawet minimalne ryzyko pożaru. Niekiedy wystarczy iskra, aby doszło do niebezpieczeństwa. W tym miejscu warto przypomnieć, że funkcja detektora dymu może być dodatkiem do czujnika czadu czy gazu. Oznacza to, że te urządzenia sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo wydzielania się toksycznych substancji.

Czujnik dymu – gdzie zamontować?

Wiesz już, że czujnik dymu powinien znajdować się w każdym domu, gdyż zagrożenie pożarowe jest realne, a strażacy stale otrzymują kolejne wezwania. Nadszedł czas, aby się zastanowić, w którym miejscu mieszkania urządzenie należy zainstalować.

W ofercie wielu sklepów znajdziesz sprzęt, który wykrywa również czad. Musisz wiedzieć, że niebezpieczny tlenek węgla utrzymuje się niezbyt wysoko, więc najlepiej zainstalować go 140–150 cm nad podłogą w pobliżu urządzenia grzewczego (nie dalej niż 6 m od niego). Pamiętaj, aby nie chować i nie zasłaniać detektora, gdyż wtedy dopływ powietrza mógłby być ograniczony.

Jeśli posiadasz urządzenie, które pełni funkcję wyłącznie czujnika dymu, możesz umieścić go na środku sufitu. Pamiętaj, że wykrywacz powinien znajdować się ok. 20 cm od ścian i innych przedmiotów mogących utrudnić przepływ powietrza. Ponadto przed zakupem czujnika upewnij się, jaką powierzchnię może chronić urządzenie – w razie potrzeby kup kilka modeli. Dzięki temu zabezpieczysz całe mieszkanie i zapewnisz bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Gdzie zamontować czujnik dymu? Otóż nie tylko w pokoju, kuchni czy sypialni. Pamiętaj, że zagrożenie pożarowe może dotyczyć piwnicy oraz garażu. Czujniki będą więc niezastąpione w każdych warunkach.

Czujnik dymu – montaż krok po kroku

Dobra wiadomość dla osób nieprzepadających za majsterkowaniem – przedstawimy bardzo prosty sposób na to, jak zamontować czujnik dymu. To tylko kilka kroków, które pozwolą Ci cieszyć się bezpieczeństwem na co dzień.

  • Przygotuj wiertarkę, śrubokręt gwiazdkowy i ołówek.
  • Podstawkę czujnika przyłóż do ściany i ołówkiem zaznacz miejsce mocowania.
  • Wywierć otwory w zaznaczonych punktach i umieść w nich kołki rozporowe.
  • Przykręć podstawkę za pomocą wiertarki.
  • Umieść baterie w czujniku.
  • Zamontuj czujnik.

Nie zapomnij uruchomić urządzenia i upewnić się, że działa prawidłowo. W tym celu wystarczy nacisnąć przycisk „Test” i sprawdzić emitowany dźwięk. Należy przy tym poprosić jednego z domowników, aby potwierdził, że sygnał słychać w dalszym zakątku domu, o ile nie znajduje się tam już inny czujnik. W dodatku upewnij się, że sygnał jest słyszalny także przez osoby w starszym wieku.

O czym należy pamiętać przed zakupem?

Wiesz już, czym jest czujnik dymu. Montaż urządzenia oraz najlepsze dla niego miejsce również zdążyliśmy omówić. Nadszedł czas, aby poznać kilka dobrych praktyk zakupowych.

Przede wszystkim unikaj najtańszych detektorów z niezaufanych sklepów. Niskiej jakości sprzęty nie zapewniają oczekiwanej gwarancji. Ponadto będą się szybko psuły, a nawet działały nieprawidłowo. Co gorsza, detektor niewiadomego pochodzenia może nie spełniać określonych norm bezpieczeństwa.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór bezpiecznego, a zarazem bezawaryjnego sprzętu. Mowa tu np. o sprawdzonych i polecanych przez ekspertów czujnikach marki Gerda. Firma już od wielu lat zapewnia klientom rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, dzięki czemu o pierwszorzędną jakość możesz być spokojny.

Nie zapomnij przed zakupem dokładnie przeanalizować specyfikacji technicznej urządzenia. Znajdziesz tam najważniejsze parametry, dzięki którym wybierzesz sprzęt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Wybieraj z głową!