Wizjer klasyczny czy elektroniczny — jaki wybrać? - Gerda

Wizjer klasyczny czy elektroniczny — jaki wybrać?

Spis treści

Wizjer klasyczny i elektroniczny

Wizjer, czyli inaczej judasz, pełni niezwykle ważną funkcję w zakresie codziennego użytkowania drzwi wejściowych. To właśnie ten element wpływa na wygodę, komfort oraz bezpieczeństwo domowników. Przez wizjer do drzwi udaje się spojrzeć, kto do nich puka, co pozwala zdecydować o ich otwarciu bądź rozpoznać ewentualne zagrożenie. Jaki judasz do drzwi wybrać, czym się różnią te klasyczne od elektronicznych? Poznaj szczegółową specyfikację najczęściej wybieranych wizjerów i wybierz ten wedle Twoich indywidualnych preferencji.

Wizjer elektroniczny OPTIC F

Klasyczny wizjer do drzwi — zalety i wady

Klasyczny wizjer montowany jest najczęściej w standardowym zestawie do drzwi. Znajduje się na wysokości oczu, zbudowany jest z dwóch soczewek w metalowej tubie, a całość zabezpiecza specjalna osłonka, która jednocześnie zapobiega zaglądaniu do wnętrza domu czy mieszkania przez osoby stojące na zewnątrz. Judasz do drzwi w klasycznej odsłonie to opcja dla niezbyt wymagających inwestorów, raczej nie sprawdzi się jako jedyny element identyfikacji osób chcących wejść do nieruchomości. Jego działanie w dużej mierze jest uzależnione od warunków, jakie panują na zewnątrz. O ile w bloku mieszkalnym na klatce schodowej panuje stała temperatura, a wizjer nie jest narażony na działanie opadów atmosferycznych, tak już zamontowany w drzwiach zewnętrznych w wolnostojącej nieruchomości, może nie spełniać swojej funkcji w sposób odpowiedni. Taki judasz może parować ze względu na zmieniającą się temperaturę albo działanie wilgoci. Obraz może być niewyraźny i rozmazany, chociażby przez wpływ różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wpływ na jakość widzenia będzie mieć też rodzaj oświetlenia na zewnątrz. Klasyczny judasz do drzwi może być też całkowicie zasłonięty przez osobę stojącą na zewnątrz, przez co korzystanie z niego stanie się niemożliwe.

Wizjer klasyczny

Wizjer elektroniczny do drzwi — charakterystyka 

W rankingu tych najbardziej praktycznych wizjerów wygrywa wizjer elektroniczny, jeśli oczywiście zastosowany zostanie ten wysokiej jakości. Jest nieco droższy, aniżeli klasyczny judasz, natomiast wykazuje znacznie więcej zalet. Przede wszystkim doskonale wpisuje się w ramy tzw. inteligentnego domu, zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa i komfortowego użytkowania domowej przestrzeni. 

Wizjer elektroniczny do drzwi montuje się tak samo łatwo, jak ten klasyczny. Różnica polega na tym, że w miejscu tradycyjnych soczewek montuje się kamerę z podczerwienią, a do oglądania obrazu służy dodatkowy monitor bądź dedykowana aplikacja na smartfona. Obraz jest wyraźny, podczerwień gwarantuje widzenie również wtedy, gdy na zewnątrz jest ciemno. Mikro kamerę można zsynchronizować z dzwonkiem, a dodatkowe ustawienia pozwalają wykonywać zbliżenia obrazu w razie takiej potrzeby, jak również jego zapisywanie. Sama obsługa wizjera elektronicznego jest na tyle prosta, że bez trudu poradzi sobie z nią dziecko czy senior. Co najważniejsze, aby dostrzec i zidentyfikować osobę, która stoi za drzwiami, nie trzeba sięgać wzrokiem do zamontowanej wysoko soczewki, co daje optymalne bezpieczeństwo i komfort użytkowania nawet z dużej odległości od drzwi. Istotne jest również to, że elektroniczny wizjer do drzwi wykazuje doskonałą jakość obrazu bez względu na warunki, jakie panują na zewnątrz. Nie ma ryzyka zaparowania soczewki czy obrazu zamazanego. Na ekranie pokazywany jest ten w należytej rozdzielczości, a większe pole i obraz panoramiczny pozwala dokładnie zidentyfikować osobę stojącą za drzwiami. W przypadku wizjera klasycznego kąt widzenia to zwykle 180 stopni i niewielka średnica soczewki, co utrudnia jakościowe postrzeganie obrazu po drugiej stronie drzwi wejściowych. 

Wizjer elektroniczny — kluczowe zalety

Nie ma wątpliwości, że lepszym rozwiązaniem jest wizjer elektroniczny do drzwi. Pozwala nie tylko na komfortową identyfikację osób stojących na zewnątrz, ale wpływa też korzystnie na zapewnienie optymalnego bezpieczeństwa całej nieruchomości. Nowoczesne systemy wykazują najwyższą jakość działania oraz łatwą obsługę. Ponadto, wybór odpowiedniego wizjera elektronicznego daje użytkownikom możliwość korzystania z dodatkowych opcji. To między innymi: 

  • wybór pracy wizjera: stały, współpracujący z dzwonkiem, reagujący na komórkę i czujnik ruchu, działający po uruchomieniu przez domowników, 
  • zapis obrazu w formie zdjęć lub video oraz daty na karcie pamięci, 
  • zoom, panoramiczny obraz, dobra jakość obrazu w ciemności, 
  • korzystanie z ekranu LCD lub LED, 
  • obraz przekazywany za pomocą wi-fi na smartfona, tablet czy komputer, co umożliwia również obsługę zdalną wizjera, 
  • wysyłanie informacji o pojawieniu się kogoś pod drzwiami sms-em lub mailem, 
  • działanie wizjera na baterie, bez konieczności zasilania energią elektryczną, 
  • łatwy montaż, uniwersalny rozmiar kamery, który pasuje w miejsce klasycznego judasza, 
  • gwarancja oraz serwis techniczny sprzętu. 

Chociaż judasz do drzwi jest niewielkim elementem wyposażenia skrzydła drzwi wejściowych, to jednak ma nie mniejsze znaczenie dla zachowania najwyższego komfortu i bezpieczeństwa w zakresie codziennego funkcjonowania prywatnej nieruchomości, co systemy antywłamaniowe. Wybierz wizjer wedle indywidualnych preferencji, ale nie zapominaj o innowacyjnych rozwiązaniach na miarę inteligentnego domu.