Jak samodzielnie wymienić zamek?
Spis treści
- Kiedy trzeba wymienić zamek w drzwiach?
- Czy wystarczy wymienić wkładkę bębenkową w zamku?
- Jak wymienić zamek w drzwiach – instrukcja
Drzwi w Twoim domu wymagają wymiany zamka? Zanim chwycisz za telefon i umówisz się ze ślusarzem, spróbuj sam zdemontować stary lub uszkodzony mechanizm. Wymiana zamków w drzwiach wcale nie jest skomplikowana. Samodzielny montaż pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto wymienić zamek do drzwi i jak zrobić to krok po kroku. Zaczynamy?
Kiedy trzeba wymienić zamek w drzwiach?
Wyróżniamy dwa podstawowe typy zamków. Zamki nawierzchniowe są montowane na drzwiach i zazwyczaj z jednej strony otwiera się je kluczem, a z drugiej używając specjalnej gałki. Tego rodzaju zamki do drzwi są praktyczne, łatwe w obsłudze i zaprojektowane tak, aby podkreślić walor estetyczny skrzydła drzwi. Zupełnie inne umiejscowienie mają zamki wpuszczane. Montowane są wewnątrz drzwi, co powoduje, że cały mechanizm jest niewidoczny.
Każdy zamek prędzej czy później wymaga wymiany. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Intensywna eksploatacja sprawia, że po pewnym czasie mechanizm zamka jest już zużyty, zacina się i psuje. To odpowiedni czas na wymianę.
Inny powód to chęć zwiększenia bezpieczeństwa domu. W takim przypadku warto wymienić zamek na antywłamaniowy. Gdy Twój dom odwiedzili już włamywacze, którym udało się sforsować zamek, pierwszym działaniem po tej przykrej sytuacji również powinna być natychmiastowa wymiana zamka.
Bywa i tak, że przez zabieganie lub roztargnienie zgubisz klucze albo przez dłuższy czas nie możesz ich znaleźć. Nie masz pewności, czy nie dostały się w niepowołane ręce. Wtedy też przyda się nowy zamek do drzwi. Jeżeli zależy Ci na jakości, wytrzymałości i funkcjonalności, wybierz zamki Gerda.
Czy wystarczy wymienić wkładkę bębenkową w zamku?
Wkładka do zamków to element, do którego wkładasz klucz. Nie w każdej sytuacji musisz wymienić cały zamek. Czasami wystarczy jedynie zamontować nową wkładkę. Zanim jednak przystąpisz do tego zadania, upewnij się, że Twój zamek wyposażony jest w wymienne wkładki bębenkowe.
Wymiana tego elementu jest szybka i prosta. Zwróć uwagę na to, aby nowa wkładka rozmiarami nie odbiegała od tej starej. Wymiar składa się z dwóch liczb, np. 30/35 mm. Oznaczają one odległość od środka wkładki w obu kierunkach. Nowa wkładka bębenkowa nie powinna wystawać poza szyld zamka więcej niż 3 mm.
Jeżeli stoisz przed wyborem odpowiedniej wkładki, Gerda zaoferuje Ci produkty, które sprostają Twoim oczekiwaniom. Jesteśmy producentem, który dostarcza klientom wysokiej jakości zamki do drzwi. Więcej informacji o elementach zamku znajdziesz na naszym blogu w artykule – Jak wybrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach.
Jak wymienić zamek w drzwiach – instrukcja
W tej części artykułu zajmiemy się praktyką. Czas przystąpić do pracy. Sprawdź, jak krok po kroku wymienić zamek w drzwiach wejściowych. Poniższa instrukcja dotyczy zamka wpuszczanego. Zanim przystąpisz do wymiany, zwróć uwagę na typ zamka i jego wymiary. Przygotuj odpowiednie narzędzia – potrzebny będzie śrubokręt lub wkrętarka.
KROK 1
Zdemontuj klamkę. Odkręć śruby, które przytrzymują szyldy do skrzydła drzwi. Zdejmij szyldy po obu stronach drzwi.
KROK 2
Teraz czas na demontaż wkładki. Odkręć śrubę, która przytrzymuje wkładkę w zamku. Śruba znajduje się na wysokości wkładki w wewnętrznej części skrzydła. Następnie włóż klucz do wkładki i obracaj nim w jedną i drugą stronę. Gdy trzpień znajdzie się w odpowiedniej pozycji, będziesz mógł z łatwością wysunąć wkładkę.
KROK 3
Po wyjęciu wkładki przystąp do demontażu zamka. Odkręć dwie śruby mocujące zamek. Znajdują się na górze i dole czoła zamka. Przy pomocy śrubokręta podważ kasetę zamka i wyjmij ją z drzwi. Wymontowany zamek zabierz ze sobą do sklepu. Ułatwi to zakup i zyskasz pewność, że nowy zamek będzie pasował do Twoich drzwi. Zwróć uwagę również na kształt czoła zamka. Niektóre z nich są zaokrąglone, a inne proste.
KROK 4
Przystąp do zamontowania nowego zamka. Włóż kasetę zamka do wnętrza drzwi. Przykręć kasetę dwoma śrubami dołączonymi do zestawu. Zrób to w taki sposób, aby śruby nie wystawały poza czoło.
KROK 5
Kolejny etap to montaż nowej wkładki. Włóż klucz do wkładki i przekręć go tak, aby wkładka bez problemu wsunęła się w otwór. Po umiejscowieniu wkładki w zamku zacznij kręcić kluczem. Gdy klucz będzie przekręcał się bez oporu, to znak, że wkładka znajduje się we właściwym miejscu. Przytwierdź ją śrubą mocującą.
KROK 6
Na koniec zamontuj szyldy – wkręć górną i dolną śrubę. Wymiana zamka w drzwiach zakończyła się sukcesem!