Jak wymienić zamek w drzwiach?
Spis treści
- Kiedy wymiana zamka będzie konieczna?
- Wymiana wkładki bębenkowej – szybsze i prostsze rozwiązanie
- Jak wymienić zamek w drzwiach zewnętrznych w całości?
- Jak wymienić zamek bez klucza?
Kiedy wymiana zamka będzie konieczna?
Zamek w Twoich drzwiach wymaga wymiany? Jeśli tak, na pewno myślisz o tym, by skontaktować się ze ślusarzem. Być może jednak nie będzie to konieczne. Zanim się z nim umówisz, możesz spróbować samodzielnie wymienić ten niewielki, ale ważny element. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych.
Zamki w drzwiach to jedne z ich najważniejszych elementów. Pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i sprawiają, że domownicy mogą spać spokojnie albo bez obaw wyjechać z domu. Są niezbędne, aby chronić mieszkańców i ich mienie. Jeśli więc myślisz, że Twój zamek mógłby sprawdzać się lepiej i posiadać większą klasę zabezpieczenia, warto sięgnąć po bardziej zaawansowany i nowszy model (np. zamek wpuszczany Gerda ZW 1000 jest w 7, czyli najwyższej klasie zabezpieczeń). Właśnie z powodu zwiększenia bezpieczeństwa wiele osób decyduje się na wymianę zamka w drzwiach wejściowych.
Z czasem może się też zdarzyć, że zamek ulegnie eksploatacji. Jego regularne otwieranie i zamykanie sprawia, że mechanizm z czasem zaczyna się wyrabiać i zacinać. Dodatkowo mogą temu sprzyjać warunki atmosferyczne, na które jest narażony, takie jak mróz, śnieg i deszcz. Nie bez znaczenia będzie także ilość kurzu unoszącego się w powietrzu. Im go więcej, tym szybciej zamek może ulec zepsuciu.
Ostatnia sytuacja, w której wymiana może być konieczna, to własna nieuwaga. Czasami zdarza się, że domownik zgubi klucz. Wówczas nie ma, na co czekać – klucz może dostać się w niepowołane ręce, co naraziłoby dom na kradzież. Dlatego czym prędzej należy wymienić zamek na inny, który przywróci bezpieczeństwo mienia i osób.
Wymiana wkładki bębenkowej – szybsze i prostsze rozwiązanie
Czasami nie ma konieczności wymiany całego zamka – wystarczy wymiana samej wkładki bębenkowej. Sprawdź, czy i u Ciebie istnieje taka możliwość. Jeśli tak, powinieneś sprawdzić rozmiar swojej wkładki – jest on opisany dwiema liczbami. Na jego podstawie wybierzesz nowy model, który powinien mieć taki sam rozmiar. Pamiętaj, że wkładka nie może wystawać z zamka o więcej niż 3 mm!
Teraz Twoim zadaniem jest wyjęcie starej wkładki. Wystarczy odkręcić śruby zamka i tę mocującą wkładkę (znajduje się po wewnętrznej stronie drzwi, na wysokości wkładki). Następnie powinieneś włożyć klucz do wkładki i przekręcić go o 45 stopni – najpierw w prawo, potem w lewo. Po lekkim pociągnięciu wkładka powinna się wysunąć.
Następnie włóż nowy klucz do nowej wkładki i przekręć go o 45 stopni w prawo. Dzięki takiemu zabiegowi powinno Ci się udać bez problemu wsunąć wkładkę do środka. Jeśli tak się stało, dopasuj go, obracając klucz, aż będzie poruszał się bez oporu. Po wyprostowaniu wyjmij go. Przykręć wkładkę do zamka. Jeśli wszystko działa, a wkładka nie wystaje, wymiana jest skończona.
Jak wymienić zamek w drzwiach zewnętrznych w całości?
Niestety nie zawsze wymiana wkładki będzie wystarczająca. W wielu sytuacjach należy zdecydować się na wymianę całego zamka. Następuje to między innymi wtedy, kiedy jego konstrukcja nie pozwala na wyjęcie samej wkładki bębenkowej.
Odpowiedź na pytanie o to, jak wymienić zamek w drzwiach zewnętrznych, zależy od tego, jaki to typ zamka – czy to zamek wpuszczany, czy zamek nawierzchniowy. W obu przypadkach wymiana przebiega jednak podobnie.
Jak wymienić zamek wpuszczany?
Zamek wpuszczany to bez wątpienia najpopularniejszy model zamka. Występuje praktycznie w każdych drzwiach wejściowych i jest już zamontowany, kiedy kupujesz nowe drzwi. Jest najważniejszym zamkiem zapewniającym domownikom bezpieczeństwo.
Aby go wymienić, należy postąpić zgodnie z poniższymi instrukcjami:
- Zdemontuj klamkę i odkręć śruby mocujące, które przytrzymują szyldy zamka do skrzydła drzwi.
- Zdejmij szyldy z obu stron.
- Zdemontuj wkładkę zgodnie z instrukcjami podanymi powyżej.
- Po wyjęciu wkładki i odkręceniu wszystkich śrub mocujących zamek podważ kasetę zamka za pomocą śrubokręta. Wyjmij ją z drzwi. Jeśli dopiero teraz będziesz kupować nowy zamek, najlepiej udaj się ze starym do sklepu i dokładnie je porównaj. Powinny mieć taki sam rozmiar oraz zbliżony do siebie kształt.
- Włóż nową kasetę do wnętrza drzwi i przykręć za pomocą dwóch śrub dołączonych do zestawu. Śruby nie mogą wystawać poza czoło!
- Zamontuj nową lub starą wkładkę, jeśli wymiana dotyczy tylko zamka wpuszczanego, i dopasuj ją tak, aby klucz przekręcał się bez oporu. Kiedy już znajdziesz właściwe ustawienie, przykręć wkładkę.
- Zamontuj szyldy i przykręć je za pomocą śrub.
Jeśli po tych kilku krokach wszystko działa bez problemu, oznacza to, że wymiana zamka w drzwiach wejściowych przebiegła bez problemu.
Wymiana zamka nawierzchniowego
Zamek nawierzchniowy z reguły montowany jest jako drugi i znajduje się nad zamkiem wpuszczanym. W większości przypadków służy jako dodatkowe zabezpieczenie, które pomaga podwyższyć poziom bezpieczeństwa. Może być też jedynym rozwiązaniem, jeśli drzwi z jakiegoś powodu są zbyt cienkie, aby umieścić w nich klasyczny zamek wpuszczany.
Wymiana zamka nawierzchniowego przebiega w podobny sposób i zazwyczaj polega na zdemontowaniu gałki, która służy do jego przekręcania od wewnętrznej strony pomieszczenia, a następnie poszczególnych jego części, podobnie jak w przypadku zamka wpuszczanego. W przypadku zamka nawierzchniowego należy zwrócić baczną uwagę na to, aby nowy zamek miał ten sam rozstaw i wielkość śrub mocujących co stary, dzięki czemu unikniesz wykonywania nowych nawierceń.
Jak wymienić zamek bez klucza?
Jak widać z powyższych przykładów, wymiana zamka lub nawet samej wkładki wymaga posiadania klucza. Co jednak można zrobić, gdy go nie posiadasz? Aby wymienić zamek bez klucza, niezbędne będzie wiercenie w miejscach, w których znajdują się zapadki. W tym celu trzeba zaopatrzyć się nie tylko w wiertarkę, ale także w wiertło przeznaczone do metalu.
Wiercić należy z lekkim dociskiem i precyzyjnie we wskazanych punktach, co dla wielu osób może nie być łatwe. Dodatkowo nowoczesne zamki posiadają zabezpieczenia uniemożliwiające rozwiercenie. Dlatego jeśli nie posiadasz klucza, a musisz wymienić wkładkę lub zamek, najlepiej skontaktuj się z naszym partnerem handlowym, który działa w obszarze zamków i ich wymiany.