Jak wyregulować samozamykacz do drzwi? - Gerda

Jak wyregulować samozamykacz do drzwi?

Spis treści

Czym są  samozamykacze do drzwi i jaka jest ich rola?

Samozamykacz to bardzo ważne urządzenie dla każdego użytkownika drzwi, który ceni sobie wygodę. Montaż i regulacja samozamykacza nie należy do skomplikowanych czynności, jeśli zapoznasz się z podstawowymi informacjami na ten temat.

Samozamykacz drzwiowy to produkt, który samoczynnie zamyka skrzydło drzwi. Dzięki niemu nie trzeba zatem tracić czasu na to, by za pomocą klamki doprowadzić je do pozycji zamkniętej.

Siłą napędową samozamykacza jest człowiek, który w trakcie otwierania drzwi spręża umieszczoną w nim sprężynę, by rozprężyć ją, gdy drzwi są zamykane. Zadaniem samozamykacza jest zatem przywrócenie pozycji skrzydła do zamkniętej, bez konieczności długiej ingerencji użytkownika.

Można wyróżnić kilka odmian samozamykaczy. Podstawowe z nich to ramieniowe (posiadające ramię lub dźwignię) i szynowe (w których składzie znajduje się szyna ślizgowa). Możemy się także spotkać z samozamykaczami zintegrowanymi, które dzielą się na ukryte (np. w drzwiach lub futrynie) i podłogowe (które chowamy w posadzce). Samozamykacze dopasowuje się zatem do potrzeb konkretnych drzwi oraz ich użytkowników.

Korzystając z samozamykacza, można zapewnić każdorazowe zamknięcie przejścia.

Samozamykacze w połączeniu z licznymi elementami kontroli dostępu, takimi jak elektrozaczepy, domofony, czy też zamki elektryczne, umożliwiają kontrolowanie przepływu ludzi, którzy korzystają z pomieszczeń wewnętrznych. Decydując się na zakup samozamykacza do drzwi, warto stawiać na wyroby od sprawdzonych producentów, którzy już od wielu lat dostarczają optymalne rozwiązania dla klientów indywidualnych i firm. Jednym z nich jest Gerda. Samozamykacze tej marki wyróżniają się nie tylko wysoką bezawaryjnością, ale również wysokim poziomem bezpieczeństwa użytkowania oraz atrakcyjnym wyglądem.

Samozamykacze do drzwi — zastosowanie

Samozamykacze do drzwi to produkt uniwersalny, który cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników indywidualnych, jak i firm oraz instytucji. Te urządzenia można stosować w różnych odmianach drzwi, a więc w jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych, wewnętrznych oraz zewnętrznych, wykonanych z różnych materiałów (PCV, drewnianych i innych), wąski i lekkich oraz szerokich i ciężkich. Przed wyborem samozamykacza warto dobrze zbadać ich dopasowanie do swoich drzwi oraz sprawdzić, czy posiadają niezbędne certyfikaty — najważniejsze z nich to te przeciwpożarowe.

Samozamykacz GD1500

Montaż samozamykacza do drzwi — najważniejsze kwestie

Zanim wyregulujesz samozamykacz do drzwi, trzeba go zamontować, korzystając z instrukcji dostarczonej przez producenta tego produktu. W pierwszym kroku trzeba ustalić kąt otwierania drzwi. Na tej podstawie określa się położenie samozamykacza, a więc miejsce jego montażu. Następnie, za pomocą wiertarki, trzeba wywiercić otwory w drzwiach oraz w ościeżnicy. Pozwoli to na zamontowanie samozamykacza przy użyciu narzędzi — a więc wkrętów i śrub. Przy drzwiach o słabszej konstrukcji, zamiast śrub, można postawić na nitonakrętki. Przy montażu samozamykaczy należy pamiętać także o odwróceniu ich zaworów hydraulicznych odwrotnie w stronę zawiasów. Tylko wtedy będzie możliwe ich wyregulowanie w odpowiedni sposób.

Regulacja samozamykacza do drzwi — krok po kroku

Za regulację samozamykacza do drzwi odpowiadają zastosowane w jego konstrukcji dwa zawory hydrauliczne. Pierwszy z tych zaworów reguluje prędkość, z którą drzwi są otwierane. Drugi zawór samozamykacza do drzwi odpowiada z kolei za prędkość zamykania drzwi. Jeśli chodzi o takie zadanie jak regulacja domykacza drzwi, kluczowe jest ponadto zapewnienie właściwego schematu działania. Na samym początku powinno się wyregulować zawór, który odpowiada za zamykanie drzwi, a dopiero w drugiej kolejności — zawór otwierający drzwi.

W samozamykaczu reguluje się siłę zamykania i otwierania. Drzwi wyposażone w samozamykacz najpierw szybko się zamykają ze 180 do 15 stopni, by następnie wyhamowywać i zamykać się przy minimalnej prędkości — z 15 do 0 stopni. Dzięki temu nie ma do czynienia z ich gwałtownym zatrzaśnięciem, który przy wielokrotnym zamykaniu mógłby doprowadzić do ich uszkodzenia.

Optymalnym czasem, w którym drzwi z samozamykaczem powinny się zamykać, jest 5 sekund, choć jest on uzależniony od indywidualnych preferencji ich użytkownika. Gdy zamontujesz pierwszy raz taki samozamykacz do drzwi, powinno się ten czas zmierzyć, aby następnie dostosować tę prędkość do swoich wymagań. Jeśli chcesz zwiększyć prędkość zamykania albo domykania drzwi, powinieneś przekręcić jeden z wybranych zaworów hydraulicznych, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara (a więc wykręcić śrubę). W drugim przypadku, gdy zależy nam na zmniejszeniu prędkości zamykania lub domykania, wybrany zawór hydrauliczny musi być z kolei przekręcony zgodnie z ruchem wskazówek zegara (należy więc dokręcić śrubę). Wkręcanie i/lub dokręcanie śrub poszczególnych zaworów należy kontynuować do czasu, gdy osiągnie się optymalny efekt. Warto wiedzieć o tym, że czasami zmiana położenia śrub o zaledwie kilka stopni, jest w stanie zrobić dużą różnicę, jeśli chodzi o prędkość zamykania. Powinniśmy unikać przy tym wykręcania śrub regulacyjnych do końca. Może wówczas dojść do uszkodzenia samozamykacza przy próbach otwierania lub zamykania drzwi.

Regulacja samozamykacza drzwi nie należy do skomplikowanych czynności. Jeśli zachowamy odpowiednią kolejność działania, przy odpowiednim poziomie skupienia, taką pracę wykonamy samodzielnie. Aby mieć jednak 100% pewności, że wszystkie czynności w zakresie regulacji zostały wykonane poprawnie, warto skorzystać jednak z pomocy specjalistów. Dostępni są oni m.in. w punkcie partnerów handlowych Gerda. Korzystając z ich rad i fachowej pomocy na miejscu, na pewno wyregulujemy samozamykacz do drzwi tak, by bezawaryjnie służył on nam przez wiele lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu drzwi.