Kłódki – czym je smarować i jak o nie dbać? - Gerda

Kłódki – czym je smarować i jak o nie dbać?

Spis treści

Kłódki zwykle są narażone na trudne warunki. Wykorzystujemy je w miejscach, gdzie jest sporo pyłu, smarów, wilgoci czy innych czynników, które mogą wpłynąć na ich przedwczesną eksploatację. Wiele osób zastanawia się, czym smarować kłódki, żeby uniknąć sytuacji, w której okazuje się, że nasz klucz się blokuje albo co gorsza, łamie się we wnętrzu kłódki. Taka sytuacja jest bardzo nieprzyjemna, ponieważ większość zabezpieczeń ma pałąk ze stali hartowanej i trzeba wzywać specjalistę, który otworzy zamek. Dlatego warto rozważyć, czym smarować kłódkę oraz w jaki sposób o nią zadbać, tak żeby służyła nam przez lata.

Jak zbudowana jest kłódka?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak dbać o kłódkę, warto ustalić, w jaki sposób jest ona zbudowana i co może się w niej popsuć. Ten rodzaj zabezpieczenia składa się z czterech głównych elementów. Górna część to pałąk lub trzpień. Wykonany jest on zwykle ze stali hartowanej i to on jest widocznym elementem zabezpieczenia. Cały mechanizm, czyli zapadka oraz bębenek, ukryty jest w metalowej obudowie. To zapadka utrzymuje pałąk lub trzpień, który możemy otworzyć wyłącznie z pomocą specjalnego kluczyka. Ważne jest więc to, żeby stosować właściwy smar do kłódki, ponieważ dzięki temu cały mechanizm może funkcjonować bezawaryjnie. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć właściwe preparaty do konserwacji, to zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu.

Lepiej zapobiegać – czyli jaką kłódkę wybrać, żeby się nie psuła?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że czasami dla miejsc, które są dla nas mniej ważne, decydujemy się na zamykanie, które nie jest najwyższej jakości. Nie analizujemy wtedy, czym smarować kłódkę albo jak ją zabezpieczyć. Stawiamy na prostotę i tanie rozwiązanie, które ma jedynie zniechęcić potencjalnego włamywacza. Może się to okazać ogromnym błędem, ponieważ mechanizm kłódki może ulec przedwczesnej eksploatacji, a my nie będziemy mogli dostać się do chronionego miejsca. Tanie produkty często bazują na mechanizmach niskiej jakości. Z tego powodu może się okazać, że planowana oszczędność przysporzy nam więcej kosztów niż korzyści. Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak kłódki dostępne w naszym sklepie internetowym. Dopiero kiedy wybierzemy właściwy model, możemy wrócić do refleksji dotyczącej tego, czym smarować kłódki, żeby je zabezpieczyć.

Co powoduje niszczenie kłódek?

Koniecznie musimy wziąć również pod uwagę wpływ czynników zewnętrznych na potencjalne uszkodzenie naszego zabezpieczenia. Zastanawiając się nad tym, czym smarować kłódki, koniecznie musimy przeanalizować to, przed czym zamykanie ma być chronione.

Pył i kurz

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii zamka są zbyt duże ilości nagromadzonego w mechanizmie pyłu i kurzu. Przez to klucz nie może trafić we właściwe szczeliny, a to z kolei uniemożliwia zwolnienie blokady zapadki. Z tego powodu nie możemy dostać się do pomieszczenia i musimy toczyć walkę z zamknięciem, aż uda nam się przedostać przez warstwy drobinek, które blokują zamykanie i otwieranie kłódki.

Wilgoć

Jeśli kłódka jest stosowana w miejscu, które narażone jest na dużą wilgotność, np. chroni naszą działkę, to jest ryzyko, że w niezabezpieczonym mechanizmie dojdzie do korozji. Przez ten proces stopniowego niszczenia materiałów kłódki może się okazać, że nasz klucz przestaje pasować do zamka i nie będziemy w stanie otworzyć zabezpieczenia.

Nadmiar smaru i brudu

Zastanawiając się, czym smarować kłódkę, często rozważamy zakup konkretnego smaru. Jest to właściwe rozwiązanie, natomiast musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego produktu. Część smarów i zabrudzeń może się ze sobą wymieszać i zablokować mechanizm kłódki, co będzie skutkowało brakiem możliwości otwarcia zamykania.

Jak zapobiec zużyciu kłódek?

Warto zabezpieczyć mechanizm przed warunki i okolicznościami, na które jest narażony. Smar do kłódek, jeśli będzie właściwie przez nas wybrany, to bez wątpienia spełni swoje zadanie ochronne i zabezpieczy zamykanie przed ewentualnymi problemami. Warto też przemyśleć to, jak dbać o kłódkę w sytuacji, kiedy jest ona narażona na nadmierną eksploatację. Jeśli, dla przykładu, mamy kłódkę zamontowaną przy ogrodzeniu na naszej działce, to dobrze będzie zadbać o nią w taki sposób, żeby była możliwie najmniej narażona na opady atmosferyczne. To z kolei przełoży się na minimalizację szansy na pojawienie się korozji. Warto więc zabezpieczyć kłódkę specjalną folią lub zadaszeniem, które zmniejszy ilość wody, z jaką zamykanie będzie musiało się zmagać.

Czym smarować kłódki?

Zastanawiając się na tym, czym smarować kłódki, warto postawić na smar, który przeznaczony jest do tego rodzaju mechanizmów. Bardzo dobrze sprawdzą się również preparaty do konserwacji zamków oraz wkładek. Dzięki temu cały mechanizm będzie właściwie zabezpieczony, a jego wykorzystywanie bezawaryjne. Unikniemy w ten sposób takich zdarzeń jak łamiący się w zamku klucz. Dobrze więc przeanalizować ustalenie tego, czym smarować kłódkę i w jaki sposób możemy zadbać o to, żeby jej działanie było dla nas bezawaryjne i stanowiło zabezpieczenie, które będzie działało przez długie lata.

Kłódki – czym je smarować i jak o nie dbać. Podsumowanie

Analizując to, jak dbać o kłódki, należy zacząć od samego początku, czyli postawić na właściwy model zabezpieczenia. Właściwy, czyli taki, który charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz inne, powszechne przyczyny uszkodzenia. Takie produkty możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto zatroszczyć się o ograniczenie dostępności do naszego zabezpieczenia czynników zewnętrznych, które mogłyby wywołać awarię. Mowa oczywiście o pyle, kurzu, wilgoci i smarach wymieszanych z brudem. Pozwoli to zwiększyć żywotność naszego zamykania i obniży szanse ewentualnej usterki. Warto też wyposażyć się w smar do kłódek oraz preparaty do konserwacji, dzięki którym mechanizm naszego zabezpieczenia będzie mógł działać bezawaryjnie przez bardzo długi czas. Jeśli szukasz właściwych preparatów, to koniecznie odwiedź nasz sklep i zapoznaj się z naszą ofertą.