Złamany klucz w kłódce – jak go wyjąć?
Spis treści
- Co może być przyczyną złamania klucza w kłódce?
- Jakie narzędzia będą nam potrzebne do wyciągnięcia złamanego klucza z kłódki i jak to zrobić?
- W jaki sposób zabezpieczyć się przed ułamaniem klucza w kłódce?
- Złamany klucz w kłódce – jak go wyjąć. Podsumowanie
Nigdy nie ma odpowiedniego momentu dla sytuacji, w której klucz do kłódki się nam łamie, a jego część zostaje w zamku. Niestety zwykle dzieje się to w takich momentach, w których działamy w pośpiechu. Jeżeli już jednak dojdzie do takiego zdarzenia, to próbujemy znaleźć sposób na to, jak wyjąć złamany klucz z kłódki. Na nasze nieszczęście mechanizmy, które są obecnie produkowane, charakteryzują się większą złożonością, dlatego trudniej będzie nam wydobyć złamany fragment klucza z zabezpieczenia. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, które powinny rozwiązać nasz problem podczas tych nieprzyjemnych okoliczności. Jak wyciągnąć klucz z zamka, kiedy został on złamany? W tym artykule podamy konkretną odpowiedź na to pytanie.
Co może być przyczyną złamania klucza w kłódce?
Jeśli już musimy się zastanawiać nad tym, jak wyjąć złamany klucz z kłódki, to warto przeanalizować, co mogło być przyczyną takiego zdarzenia. Zwykle jest to wina słabej jakości materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji zestawu. Trudno jednoznacznie określić, czy wina leży po stronie kluczyka, czy kłódki. Naszym zdaniem oba elementy mogą się okazać problematyczne.
Kłódka, a konkretnie zamek, może zostać wypełniony rdzą, kurzem lub pyłem. Z tego powodu klucz nie jest w stanie trafić we właściwe zębatki, przez co zwolnienie zapadki będzie niewykonalne. W takiej sytuacji zaczynamy dość intensywnie naciskać na klucz, próbując go obrócić. Jeśli jest on wykonany z materiałów słabej jakości, to może się ułamać. Wtedy kłódka staje się bezużyteczna. Najgorzej, jeśli takie zdarzenie ma miejsce, kiedy nasz dobytek jest otwarty. To wysoce problematyczne przy takich miejscach jak garaż czy też piwnica. Wtedy koniecznie musimy znaleźć sposób na to, jak wyjąć klucz z zamka, i następnie zabezpieczyć nasz dobytek.
Jakie narzędzia będą nam potrzebne do wyciągnięcia złamanego klucza z kłódki i jak to zrobić?
Jeśli już przytrafiło nam się takie nieszczęście i musimy znaleźć sposób na to, jak wyjąć złamany klucz z zamka, to będą nam do tego zadania potrzebne pewne narzędzia. Jeśli nie mamy do nich dostępu lub brakuje nam umiejętności, to może się okazać, że jedynym wyjściem z sytuacji będzie wezwanie specjalisty, czyli ślusarza. Jeżeli natomiast chcemy spróbować swoich sił w tym procesie i zastanawiamy się, jak wyjąć złamany klucz z kłódki, to możemy spróbować to zrobić na 3 sposoby. Materiały, które będą nam potrzebne do wykonania tych zadań, to bardzo cienki pilnik do metalu, bardzo cienki drut, szczypce i mocny klej.
Użycie cienkiego pilnika do metalu
W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak duży jest otwór kłódki i czy mamy szanse wsunąć do niego pilnik, kiedy ułamana część klucza znajduje się w środku. Jeśli tak, to powinniśmy umieścić pilnik ząbkami w kierunku kluczyka i zahaczając o jego wgłębienia, spróbować wyciągnąć zepsuty element. Wymaga to sporego wysiłku i skupienia. Możemy starać się, aby wykonać ten proces z użyciem drucika, jeśli pilnik do metalu nie będzie wystarczająco cienki. Ma to jednak swoją wadę, ponieważ trudniej będzie nam zahaczyć o klucz. To rozwiązanie stosujemy w sytuacji, kiedy spełnia się najgorszy scenariusz, czyli klucz ułamał się wewnątrz kłódki i żaden z jego elementów nie wystaje na zewnątrz zamykania.
Operacja – szczypce
Jest to najprostszy sposób na to, jak wyciągnąć złamany klucz z kłódki. Możemy jednak zrobić to wyłącznie w sytuacji, kiedy kluczy wystaje chociaż w niewielkim stopniu z kłódki. Należy wtedy mocno ścisnąć wystający element i próbować go usunąć z zamka. Jeśli nie chce się poruszyć, lepiej nie wykonywać tej czynności na siłę, ponieważ możemy całkowicie stracić szansę na wyjęcie ułamanej części kluczyka. Warto wtedy postarać się o to, żeby delikatnie go przekręcić raz w jedną, raz w drugą stronę i ponowić próbę usunięcia zablokowanego elementu.
Metoda na klej
Być może użycie kleju nie wydaje się najlepszym pomysłem na to, jak wyjąć złamany kluczyk z zamka. Ta technika jednak będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli mechanizm zabezpieczający zwolnienie zapadki nie jest przesadnie uszkodzony i nie będzie blokował naszego sklejonego klucza przy delikatnych ruchach. Ta metoda może się bardzo dobrze sprawdzić, natomiast trzeba pamiętać o tym, że jest to pomysł jednorazowy. Jeśli uda nam się otworzyć kłódkę, musimy ją później wymienić na zupełnie nowe zabezpieczenie. W jaki sposób możemy wykonać to zadanie? Po prostu skleić ułamany klucz, a następnie spróbować obróć go w zamku tak, żeby zwolnił zapadkę.
W jaki sposób zabezpieczyć się przed ułamaniem klucza w kłódce?
Jeżeli ktokolwiek chociaż raz doświadczył takiej sytuacji i musiał się zastanawiać, jak wyjąć złamany klucz z zamka, to na pewno będzie szukał sposobu na to, jak uniknąć takiego zdarzenia w przyszłości. Przede wszystkim wskazany jest zakup produktu wysokiej jakości, takiego jak produkty dostępne w naszym sklepie internetowym. Jeśli wszystkie elementy zestawu są wykonane z właściwych materiałów, to nie ma szans na to, że kłódka czy też klucz ulegną uszkodzeniu. Ważna jest również prewencja. Dobrze jest zapobiegać temu, żeby klucz nie błąkał się bez zabezpieczenia w naszej kieszeni czy też torbie. Może to wywołać lekkie uszkodzenie elementu, który ma większe szanse zablokować się w zamku i przy zbyt nerwowych ruchach może zostać ułamany. Warto też stosować smary i preparaty konserwujące do kłódek, które zmniejszają prawdopodobieństwo zużycia zamka, a co za tym idzie, szanse na to, że dojdzie do uszkodzenia klucza podczas próby otwierania lub zamykania. Jeśli zatroszczymy się o wymienione elementy, nie będziemy musieli zastanawiać się, jak wyjąć klucz z zamka, jeśli się nam złamie.
Złamany klucz w kłódce – jak go wyjąć. Podsumowanie
Należy zacząć od tego, że takie zdarzenie nie jest niczym przyjemnym. Lepiej więc zapobiegać problemom, kupując produkty wysokiej jakości, takie jak kłódki wykonywane przez naszą firmę. Dodatkowo warto postawić na konserwację z użyciem odpowiednich preparatów, które minimalizują szansę na tego typu sytuacje. Prewencja sprawi, że nie będziemy musieli się zastanawiać nad tym, jak wyjąć złamany kluczyk z zamka. Jeśli jednak taka sytuacji nastąpi, to koniecznie powinniśmy zastosować jedną z trzech opisanych w tym artykule metod. Jeżeli żadna z opisanych metod nie pomoże, będziemy zmuszeni do interwencji specjalisty i zakupu nowego sprzętu zabezpieczającego. Dlatego na zakończenie podkreślamy jeszcze raz, że bardzo istotny jest wybór sprzętu właściwej jakości, ponieważ może nas to uchronić w przyszłości przed problemami. Dzięki sprawdzonym produktom, takim je dostępne w naszym sklepie, nie będziesz musiał się zastanawiać nad tym, jak wyciągnąć złamany klucz z kłódki.