Kłódki – jakie są rodzaje? - Gerda

Kłódki – jakie są rodzaje?

Spis treści

Różne rodzaje kłódek przeznaczone są do zastosowania w konkretnych okolicznościach. Jedne sprawdzą się lepiej jako zabezpieczenie naszego ogródka działkowego, a inne jako zamykanie do szafki czy schowka. Rodzaje kłódek możemy podzielić ze względu na ich kształt oraz mechanizm, który jest wykorzystywany do zamykania zabezpieczenia. W tym artykule postanowiliśmy przeprowadzić Cię przez cały proces zakupu właściwego produktu oraz przedstawić sugestie dotyczące tego, jakie rodzaje kłódek sprawdzą się w konkretnych zadaniach. Dzięki temu będziesz mógł podjąć świadomą i najlepszą decyzję, która ochroni Twoją własność przed ewentualną kradzieżą lub uszkodzeniem. Kłódki i rodzaje zabezpieczenia, jakimi się charakteryzują, zostały opisane przez nas poniżej.

Czym charakteryzują się konkretne rodzaje kłódek?

Analizując kłódki i ich rodzaje, musimy skupić się na tym, jak są one zbudowane oraz jakie mechanizmy wykorzystują do tego, żeby zabezpieczyć nasze mienie. To, jakie będzie zastosowanie konkretnego zamykania, powinno decydować o tym, jaki produkt zamówimy. Inny wariant sprawdzi się lepiej w sytuacjach, w których będzie narażony na oddziaływanie warunków atmosferycznych, a inny, kiedy będzie stosowany w przestrzeniach, gdzie może mieć kontakt z pyłem lub zakurzeniem.

Kłódka na kod – jak działa?

Konstrukcja kłódki na kod, nazywanej kłódką szyfrową, wygląda tak samo, jak w przypadku klasycznego modelu pałąkowego. Różnica jednak dotyczy mechanizmu zastosowanego przy zamykaniu. Kłódka na kod nie potrzebuje użycia klucza. Z racji swoich niewielkich rozmiarów jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które często jest wykorzystywane do zabezpieczenia szafek w warsztatach czy też zakładach pracy. Kłódka na kod bardzo dobrze sprawdzi się u osób, które odwiedzają siłownie lub sale fitness. Dzięki ich zastosowaniu nie trzeba martwić się o to, co zrobić z kluczykiem podczas treningu. Jeśli szukasz odpornego produktu, którego korpus jest wykonany ze stali nierdzewnej, a pałąk ze stali utwardzonej, to koniecznie sprawdź, jak działa nasza kłódka na kod BRASS LINE.

Kłódka pałąkowa

Jest to najpopularniejszy model zabezpieczenia, który głównie wykorzystywany jest w piwnicach, garażach i magazynach. Potocznie nazywane są kłódką z uchem. Jeśli chodzi o ten produkt, to cieszy się on ogromną popularnością. W naszej ofercie znajdują się kłódki różnego rodzaju. Niektóre z nich charakteryzują się klasycznym mechanizmem otwieranym i zamykanym za pomocą kluczyka. Kłódkę warto dobrać z uwzględnieniem czynników, na jakich oddziaływanie będą narażone. Jeśli planujemy zamontować zamykanie na naszej działce, to dobrze zatroszczyć się o to, żeby model produktu był odporny na pojawianie się rdzy, tak jak nasze kłódki RESYSTA i NAVY CLUB. Inny rodzaj kłódki sprawdzi się lepiej w sytuacji, w której mechanizm zamykania będzie musiał sobie poradzić z nadmiernym pyłem i brudem, który może pojawiać się w warsztatach samochodowych czy na halach produkcyjnych.

Kłódka trzpieniowa

Jest to rodzaj zabezpieczenia, które uchodzi za jedno z najbardziej solidnych. Ten typ kłódki, nie może być jednak wykorzystany we wszystkich miejscach i przy wszystkich zamykaniach. Kłódka trzpieniowa jest bardzo solidna, natomiast ze względu na swoją konstrukcję jest też dość wąska. Z tego powodu może zostać użyta wyłącznie w sytuacjach, w których jest możliwe uchwycenie trzpieniem dwóch otwierających się elementów. Może więc być wykorzystywana w piwnicach, garażach, schowkach i szopach. Oczywiście, musimy uwzględnić warunki, w jakich kłódka będzie stosowana i dobrać jej materiał adekwatnie do okoliczności, jakie będą na nią oddziaływały.

Czy kłódka na kluczyk jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy kłódka na klucz jest rozwiązaniem bezpiecznym. Wszystko zależy od tego, o jakim produkcie rozmawiamy. Kłódka na klucze może być tworem solidnym i bezawaryjnym, tak jak produkty dostępne w naszym sklepie. Wszystko będzie uwarunkowane tym, jakie materiały zostały wykorzystane do produkcji zabezpieczenia i czy jest ono użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jeśli kłódkę przeznaczoną do montowania w pomieszczeniach zastosujemy do zabezpieczenia garażu pod gołym niebem, może się okazać, że szybko pojawi się na niej rdza, która wypełni zamek i uniemożliwi jego otwarcie. Wszystko więc będzie zależało, od jakości wykonania produktu i stosowania go zgodnie z przeznaczeniem.

Jaki zadbać o to, żeby kłódka była bezawaryjna?

Jeżeli kłódka na kluczyk, czy też na kod, funkcjonuje w trudnych warunkach, które narażają ją na przedwczesną eksploatację, to warto pomyśleć o tym, żeby we właściwy sposób zadbać o nasze zamykanie. Bardzo dobrym wyjściem będzie użycie smarów i preparatów do konserwacji. Pozwoli to wydłużyć żywotność naszego produktu. Dzięki temu kłódka z kluczykiem lub szyfrem będzie mogła służyć nam przez długie lata bez nieprzewidzianych awarii czy usterek. Jest to szczególnie ważne, kiedy zabezpieczenie narażone jest na obecność pyłu czy też kurzu, który mógłby zagnieździć się w zamku i uniemożliwić nam otwarcie kłódki.

Kłódki – jakie są rodzaje. Podsumowanie

Zamykanie kłódki oraz rodzaje materiałów, z których zostało wykonane zabezpieczenie, odgrywają kluczową rolę dla ochrony naszego mienia. Dzięki temu, że postawimy na właściwą opcję, jesteśmy w stanie dopasować zabezpieczenie w taki sposób, żeby mogło służyć nam przez wiele lat. Na rynku mamy dostępne trzy główne rodzaje kłódek, czyli szyfrowane, pałąkowe i trzpieniowe. Każda z nich przeznaczona jest do różnego rodzaju zadań. Kłódki szyfrowe zabezpieczają nasze rzeczy na zajęciach sportowych, czy też w szafkach pracowniczych, a kłódki trzpieniowe mogą chronić zawartość naszego garażu lub naszej piwnicy. Decydując się na zakup konkretnego produktu, musimy uwzględnić to, w jakich warunkach będzie on wykorzystywany. Warto przemyśleć, czy kłódka będzie częściej musiała zmagać się z wilgocią, czy też kurzem i pyłem. Koniecznie powinniśmy rozważyć zakup właściwych preparatów konserwujących, które będą mogły wydłużyć żywotność naszego zabezpieczenia. Jeśli szukasz sprawdzonych i bezawaryjnych modeli kłódek, dostępnych w różnych wariantach, to koniecznie odwiedź nasz sklep i poznaj naszą ofertę.