Przed zimą wykonaj przegląd bramy garażowej - Gerda

Przed zimą wykonaj przegląd bramy garażowej

Astronomiczna zima jeszcze przed nami, ale już teraz należy pomyśleć o konserwacji urządzeń, które szczególnie narażone są na wilgoć, śnieg i mróz, czyli m.in. kłódki, zamki. Przed zimą warto wykonać także przegląd bramy garażowej, aby uniknąć problemów, które mogą pojawić się, jeśli pozostanie bez konserwacji.

Nie musisz zatrudniać do tego fachowców. Wystarczy, że zadbasz o podstawowe elementy bramy, które używane są najczęściej i te, które wystawione są na mocną eksploatację. Podczas użytkowania w szczelinach zbiera się pył, kurz, który wpływa niekorzystnie na elementy ruchome i trzeba go usunąć. W przypadku pozostawienia nieczystości brama może się zacinać.

Na co zwrócić uwagę wykonując przegląd?

Przede wszystkim na elementy ruchome, które muszą działać bez zarzutu. Przed przystąpieniem do serwisu warto dokładnie umyć bramę a następnie należy dokładnie sprawdzić:
1. Sprężyny – wymagają oczyszczenia
2. Zawiasy ze stali nierdzewnej – należy wyregulować i dokręcić
3. Uszczelki – sprawdzić stan
4. Napęd elektryczny – należy oczyścić fotokomórkę

Po oczyszczeniu, sprężyny i zawiasy należy nasmarować specjalnym preparatem do konserwacji GERDA.

Te podstawowe czynności pozwolą na bezawaryjne użytkowanie, a na tym nam przede wszystkim zależy w mroźne, zimowe dni. Segmentowa brama Trend lub Prestige/Prestige Plus na pewno ochroni pomieszczenie przed utratą ciepła, ponieważ posiada doskonały współczynnik przenikalności cieplnej, czyli 1,06 W/(m2K) lub 1,35 W/(m2K)*. Pozwala to na utrzymanie bardzo dobrej izolacji termicznej. Srogie, zimowe warunki szczególnie mroźny wiatr działają mocno na płaszcz bramy. Konstrukcja jest jednak bardzo trwała i wytrzymuje siłę wiatru o prędkości 120 km/h. Należy wspomnieć, że bardzo dobrą izolację termiczną posiadają także drzwi wejściowe GERDA.

W tym przypadku współczynnik przenikalności cieplnej wynosi od 0,87 W/(m2K) do 1,2 W/(m2K). Zimą doskonale więc ochronią wiatrołap lub przedpokój przed wychłodzeniem. Drzwi także wymagają przeglądu i zabezpieczenia przed zimą. Raz na pół roku zwróćmy uwagę na stan skrzydła, zawiasów, uszczelek, ościeżnicy i zamków.

Do pielęgnacji stosujmy delikatne preparaty sprawdzone przez producentów np. preparat do pielęgnacji BONA, który jest odpowiedni do drzwi pokrytych laminatem. Drzwi drewniane czy aluminiowe wymagają innej pielęgnacji. We wszystkich jednak przypadkach nie należy używać mocnych substancji czyszczących, ponieważ mogą one trwale uszkodzić powierzchnię. Odpowiednia konserwacja wydłuży żywotność systemów, zamków i powierzchni.

* Max. współczynnik przenikalności cieplnej dla bram od 2017 r. – 1,5 W/(m2K), od 2021 r. – 1,3 W/(m2K)