Brama segmentowa garażowa – montaż
Spis treści
- Brama garażowa – jak przygotować ją do montażu?
- Brama segmentowa – kiedy wybrać taki rodzaj bramy?
- Jakie elementy musi mieć garaż wyposażony w bramę segmentową?
- Czy można zamontować bramę garażową samodzielnie?
- Brama segmentowa garażowa – montaż. Podsumowanie.
Coraz częściej garaż stanowi nieodłączną część budynku mieszkalnego. Właśnie z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem właściwej bramy garażowej, która może mieć ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo i obniżenie kosztów potrzebnych na ogrzewanie. Taką funkcję fantastycznie spełnia brama segmentowa firmy Gerda. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak samodzielnie wykonać montaż bramy garażowej. Postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu i pokazać, na co zwrócić szczególną uwagę. Montaż bram segmentowych nie wydaje się procesem specjalnie trudnym, jednak jest kilka bardzo ważnych kwestii, o których należy pamiętać.
Brama garażowa – jak przygotować ją do montażu?
Zacznijmy od samego początku, czyli od tego, w jaki sposób przygotować bramę do montażu. W pierwszej kolejności musimy się upewnić, czy zamówienie, które do nas dotarło, jest kompletne. Montaż bramy zaczynamy więc od weryfikacji wszystkich niezbędnych elementów, które powinniśmy otrzymać od producenta. Kolejny ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy otwór bramy garażowej pasuje do wymiarów bramy, którą zamówiliśmy. Jeśli wymiary nie będą zgodne, instalacja może być niemożliwa. Montaż bram garażowych powinien uwzględniać również wcześniejszą kontrolę poziomu posadzki. Jeżeli nie zweryfikowaliśmy tego przed montażem, może okazać się, że nasza brama jest zbyt wysoka w stosunku do przestrzeni garażowej, którą dysponujemy.
Brama segmentowa – kiedy wybrać taki rodzaj bramy?
Brama segmentowa to jeden z popularniejszych i lepszych wyborów, jakiego możemy obecnie dokonać. Montaż bramy segmentowej wiąże się z tym, że wybieramy produkt, który spełnia wysokie wymagania pod kątem izolacji termicznej, a także bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele współczesnych domów posiada garaż wbudowany w bryłę budynku. Przykładem bram, które zapewniają fantastyczne parametry, są promowane przez naszą firmę modele z serii Prestige i Prestige Plus. Montaż bram segmentowych pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania, ponieważ taka opcja zapewnia znacznie lepszą izolację niż klasyczne, uchylne bramy. Dla przykładu – produkty naszej firmy, takie jak bramy Prestige i Prestige Plus, są w stanie zapewnić taki poziom izolacji jak ceglana ściana o grubości 65 cm. Co ważne, ten poziom możemy osiągnąć przy 45 mm grubości panelu bramy. Dlatego montaż bramy segmentowej będzie fantastycznym rozwiązaniem, które zapewni ergonomię oraz bezpieczeństwo.
Jakie elementy musi mieć garaż wyposażony w bramę segmentową?
Jednym z kluczowych elementów, który pozwala na montaż bramy garażowej, jest nadproże. Standardowa wysokość tego elementu to zwykle 350 mm. Tak naprawdę to wysokość nadproża decyduje o tym, w jaki sposób montaż bram segmentowych zostanie przeprowadzony. W tym aspekcie chodzi o to, ile miejsca pod sufitem pomieszczenia zostanie na ukrycie bramy segmentowej po jej otwarciu. Kolejną istotną częścią naszego garażu są oczywiście węgarki, czyli przestrzenie boczne po lewej i prawej stronie wjazdu do garażu. Powinny one mieć szerokość minimum 110 mm. Ważne jest również to, żeby budynek był wykończony w odpowiedni sposób. Ściany garażu powinny być proste i gładkie, tak, żeby ościeżnica dokładnie przywierała do powierzchni bez obecności żadnych szczelin, które mogłyby prowadzić do przedwczesnego zużycia materiałów. Jeśli nie masz pewności, że potrafisz cały proces przeprowadzić samodzielnie we właściwy sposób, koniecznie skorzystaj z pomocy firmy Gerda i zamów bezpłatny pomiar bramy, klikając w ten link.
Czy można zamontować bramę garażową samodzielnie?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Montaż bramy nie jest procesem przesadnie skomplikowanym, jednak wymaga doświadczenia i umiejętności dotyczących prac tego rodzaju. Montaż bram garażowych powinien być wykonywany przez specjalistów, jednak nie ma żadnego przepisu, który stanowi, że nie możemy takiego zadania wykonać samodzielnie. Warto mieć jednak na uwadze to, że niewłaściwie przeprowadzony proces instalacyjny może skutkować wystąpieniem awarii lub szybszym zużyciem się materiałów w przyszłości. Dodatkowo montaż bramy, który chcemy wykonać samodzielnie, będzie wymagał właściwego sprzętu oraz wyposażenia, które generuje dodatkowe koszty. Dobrze więc będzie zastanowić się nad tym, żeby instalację bramy zlecić specjalistycznej firmie, która wykona swoją pracę szybciej i lepiej niż my sami.
4 najczęstsze błędy w montażu bram garażowych
Bez względu na to, czy instalację zlecimy fachowcom, czy też postanowimy ją wykonać samodzielnie, warto pamiętać o podstawowych błędach popełnianych podczas montażu bram segmentowych. Dobrze jest skontrolować, czy nie dochodzi do niechcianych pomyłek, które mogą opóźnić pracę. Dlatego też przygotowaliśmy listę 4 najpopularniejszych błędów, które mogą wystąpić w trakcie procesu, jakim jest montaż bramy segmentowej.
- Brak pomiarów
Jest to błąd, który zdarza się głównie laikom. Montaż bram jest procesem, który musi być poprzedzony właściwe przygotowanymi pomiarami. Dzięki temu wiemy, że zakupiony przez nas model bramy będzie pasował wielkością do otworu wjazdowego.
- Brama zamontowana w pomieszczeniu w stanie surowym
Jeśli montaż bramy segmentowej nastąpił w pomieszczeniu w stanie surowym, może to w znacznym stopniu utrudnić prace wykończeniowe w garażu. Trudno będzie nam wtedy otynkować lub pomalować pomieszczenie, ponieważ konstrukcja bramy ograniczy nam nieco dostęp do pewnych części garażu.
- Niestabilne prowadnice
Montaż bramy powinien być przeprowadzony bardzo uważnie, a wszystkie elementy powinny być do siebie dokładnie dopasowane. Jeśli prowadnice będą niestabilne, może to spowodować awarię całego systemu i uszkodzenie mechanizmu, który otwiera i zamyka bramę. Ważne więc jest to, żeby skontrolować jakość wykończenia montażu.
- Zbyt mało przestrzeni pod sufitem
Przed montażem bramy należy zweryfikować, czy pod sufitem jest wystarczająco przestrzeni, by poprowadzić po niej prowadnice. Jeśli nie, to będziemy musieli wykonać dodatkową instalację, która będzie wiązała się z kosztami. Dobrze też sprawdzić, czy mamy możliwość zamontowania w stropie gniazda elektrycznego, do którego zostanie podłączony napęd prowadnicy.
Brama segmentowa garażowa – montaż. Podsumowanie.
Montaż bramy garażowej nie jest skomplikowanym procesem, jednak naszym zdaniem lepiej jest zostawić go specjalistom. Prawda jest taka, że jest wiele aspektów, w których możemy się pomylić. Nawet kilka drobnych błędów może prowadzić do tego, że stracimy czas i pieniądze, ponieważ nasza brama segmentowa nie będzie wystarczająco szczelna albo po prostu zbyt szybko zużyje się w trakcie codziennej eksploatacji. Oczywiście tak być nie musi. Jeśli jesteś osobą, która posiada już pewne doświadczenie w instalacjach tego rodzaju, to jak najbardziej możesz spróbować wykonać to zadanie samodzielnie.
Należy jednak pamiętać, że montaż bram segmentowych jest czynnością, którą wykonujemy raz na kilka lub kilkanaście lat. Dobrze więc rozważyć zlecenie tego zadania firmie, która będzie w stanie zrobić to znacznie lepiej od nas. Tym bardziej że współczesne garaże często stanowią integralną część naszego budynku mieszkalnego. Z tego też powodu powinny zapewniać nam wysokie poczucie bezpieczeństwa, odporność na włamania i bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne. Dokładnie takie parametry cechują bramy garażowe firmy Gerda, więc jeśli rozważasz zakup właściwej bramy do swojego garażu, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą.