Stała czy regulowana? Sprawdź jaką ościeżnicę wybrać do swoich drzwi! - Gerda

Stała czy regulowana? Sprawdź jaką ościeżnicę wybrać do swoich drzwi!

Spis treści

Ościeżnice stanowią jeden z najważniejszych elementów wszystkich drzwi, zarówno wejściowych, jak i wewnętrznych. Bez nich niemożliwe jest poprawne wykonanie montażu skrzydła, czy tym bardziej jego praca. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze ościeżnicy, czym się od siebie różnią i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę.

Czym są ościeżnice i jaką pełnią rolę?

To stały, nieruchomy element, na którym za pomocą zawiasów osadza się skrzydło drzwiowe. Ościeżnice wykonuje się z różnych materiałów jak drewno, stal, MDF, PVC czy nawet aluminium. W zależności od potrzeb lub specyfiki miejsca, w którym decydujemy się na montaż drzwi, ościeżnice mogą różnić się nie tylko wielkością, ale również dodatkowymi właściwościami jak ognio i żaroodporność, energooszczędność, czy wysoka szczelność zapobiegającą przedostawaniu się dymu.

Choć pozornie może wydawać się, że wybór ościeżnicy jest zadaniem stosunkowo prostym, warto zaopatrzyć się w garść cennych wskazówek i praktycznych porad. Należy pamiętać, że stanowią one element, który powinien spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Dlatego ich kompatybilność ze skrzydłem drzwiowym powinna stanowić priorytet. Co więcej, ościeżnice odpowiadają również za uszczelnienie drzwi, a także utrzymanie ich w prawidłowej pozycji.

Nie mniej istotnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę, są ich estetyka i jakość wykonania. Ościeżnice stanowią również swego rodzaju element dekoracyjny, który powinien zostać dobrany nie tylko do drzwi, ale również do wystroju całego pomieszczenia.

Ościeżnica stała, a regulowana – budowa

Mimo różnego przeznaczenia i właściwości ościeżnice stałe i regulowane mają wspólne elementy, które stanowią ich podstawę. Do najważniejszych należą belka pozioma, czyli tak zwane nadproże, próg, a także dwie belki pionowe. Elementami uzupełniającymi konstrukcję są liczne łączniki i listwy opaskowe, dzięki którym możliwe jest utrzymanie spójnej całości. Co więcej, zestawy do montażu ościeżnic wyposażone są w opaski i ćwierćwałki, które estetycznie maskują miejsca montażu tak, by nie zakłócały estetyki wnętrza.

Rodzaje ościeżnic

Ościeżnice najłatwiej podzielić ze względu na ich konstrukcję. Wyróżnić możemy dwa podstawowe typy, którymi są ościeżnice stałe oraz regulowane i to ich wybór powinien być rozpatrywany w pierwszej kolejności. To, na jaki typ się zdecydujemy, będzie warunkowało w późniejszych etapach sposób montażu drzwi do mieszkania oraz ich funkcjonalność. W przypadku wątpliwości najlepiej zasięgnąć opinii fachowca, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązania, spełniające oczekiwania domowników.

Czym różni się ościeżnica stała od regulowanej?

Czynnikiem warunkującym wybór ościeżnicy do naszego domu, czy mieszkania powinien być przede wszystkim rodzaj ściany i jej grubość. Warto pamiętać, że ościeżnice dzielimy na dwa podstawowe typy, a znajomość ich specyfikacji pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie.

Ościeżnice regulowane

Jak łatwo się domyślić, ich szczególną cechą jest możliwość regulacji szerokości, jednak w ograniczonym zakresie. Takie rozwiązanie to ogromna wygoda. Zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie czy dom posiada nieregularną bądź nietypową grubość ścian. Regulowana szerokość opasek maskujących jest w stanie objąć w równym stopniu ścianę po obu stronach, dzięki czemu zapewnia elegancki i estetyczny wygląd. Ościeżnice regulowane są również o wiele łatwiejsze w montażu i znacznie bardziej uniwersalne.

Ościeżnice stałe

W przeciwieństwie do poprzedniczek mają określoną szerokość, jaka jest dopasowana jedynie do standardowej grubości ścian. Niestety ościeżnice stałe nie posiadają również opasek maskujących, przez co konieczne jest użycie dodatkowych listew ozdobnych, zakrywających miejsca łączenia. Są również znacznie trudniejsze w montażu.

Dobór oraz montaż drzwi zarówno wejściowych, jak i wewnętrznych to inwestycja, na której nie należy oszczędzać. Warto zdecydować się na komponenty o najwyższej jakości, by nie tylko cieszyły oczy, ale również były solidne i trwałe. Jeśli chcesz poznać inne praktyczne porady dotyczące doboru i montażu drzwi, zachęcamy również do zapoznania się z artykułem: Jak prawidłowo zmierzyć i dobrać zamek do drzwi?

Pamiętaj – odpowiednio dobrana ościeżnica gwarantuje prawidłowe działanie drzwi!