Wszystko, co musisz wiedzieć o czujniku czadu - Gerda

Wszystko, co musisz wiedzieć o czujniku czadu

Spis treści

Dlaczego warto mieć czujnik czadu?

Za wyborem czujnika czadu przemawia wiele atutów. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów i jak wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Poznaj szczegółowe informacje.

Czujnik czadu to niewielkie urządzenie, które zapewni bezpieczeństwo w mieszkaniu, alarmując domowników o wydzielającym się tlenku węgla. Substancja ta jest śmiertelnie trująca, a przy tym bezbarwna i bezwonna. Odpowiedni sprzęt pozwoli Ci szybko zareagować na niebezpieczeństwo i ochronić siebie oraz pozostałe osoby przed zatruciem się czadem.

Warto nadmienić, że czujniki czadu po wykryciu zagrożenia błyskawicznie uruchamiają bardzo głośny sygnał dźwiękowy, dzięki czemu nawet osoby starsze będą mogły go usłyszeć. Wszystko to sprawia, że urządzenia te znalazły tak szerokie zastosowanie i cieszą się niesłabnącym uznaniem.

Pamiętaj jednak, aby zawsze stawiać na czujniki renomowanych marek, dzięki czemu będziesz mógł liczyć na maksymalny poziom bezpieczeństwa. Strzałem w dziesiątkę będzie wybór detektora czadu marki Gerda. Ten znany producent już od lat wprowadza na rynek pierwszorzędnej jakości urządzenia, które zapewniają niezbędną ochronę.

Kto powinien sięgnąć po czujnik czadu?

Tlenek węgla może wydzielać się przy niepełnym spalaniu paliwa w kotle, podgrzewaczu wody, kominku czy otwartej komorze spalania. Dzieje się tak, jeśli do urządzenia grzewczego dopływa zbyt mała ilość powietrza. Niebezpieczna sytuacja może być spowodowana niewłaściwą regulacją palnika gazowego czy zbyt wczesnego zamknięcia paleniska kuchni.

Zatem wykrywacz czadu powinni kupić mieszkańcy domów i mieszkań, w których znajdują się tradycyjne kotły węglowe, gazowe piecyki z otwartą komorą spalania, kominki czy piony wentylacyjne. Wszystkie te urządzenia powinny być zadbane, utrzymane w czystości i właściwie użytkowane. Ponadto ich instalację i konserwację należy zlecić specjalistom, gdyż wszelkie prace na własną rękę mogą skutkować niebezpieczeństwem.

Warto pamiętać, że przepisy prawne nakazują właścicielom i administratorom budynków coroczne przeglądy instalacji oraz przewodów kominowych. To znacznie zmniejsza ryzyko wydzielania się szkodliwego tlenku węgla, jednak wybór wysokiej klasy wykrywacza stanowi gwarancję ochrony.

Jak działa detektor czadu?

Wysokiej jakości urządzenie błyskawicznie ostrzeże domowników o ewentualnym niebezpieczeństwie. Dlatego czujniki czadu warto zamontować w każdym pomieszczeniu, gdzie istnieje nawet minimalne ryzyko wydzielania się tlenku węgla. Zasada działania sprzętu jest bardzo prosta. Otóż wykrywacz stale kontroluje stężenie gazu w pomieszczeniu, a po wykryciu szkodliwego związku emituje sygnał dźwiękowy i świetlny.

Urządzenie działa dzięki ogniwu elektrochemicznemu. Gdy w pomieszczeniu pojawi się nawet minimalna ilość tlenku węgla, zachodzi reakcja utleniania go na elektrodzie. Wówczas następuje przepływ prądu i włącza się sygnał dźwiękowy.

W którym miejscu zainstalować detektor czadu?

Czad utrzymuje się na niedużej wysokości, dlatego należy zainstalować czujnik na 140–150 cm nad podłogą i w pobliżu urządzenia grzewczego (nie dalej niż 6 m od niego). Ponadto urządzenia nie powinno się chować czy zasłaniać przedmiotami, które mogłyby ograniczyć dopływ powietrza.

Na rynku znaleźć możesz czujniki czadu od różnych producentów. W tym miejscu należy zaznaczyć, aby unikać najtańszych urządzeń z niepewnych źródeł. Pamiętaj, że dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej modele powinny mieć deklarację zgodności, która świadczy o spełnieniu wymogów normy PN-EN 50291. Przy zakupie urządzenia najlepiej sprawdzić jego certyfikat. W dodatku musisz zwrócić uwagę na kilka innych aspektów.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w mieszkaniu to sprawa priorytetowa. Dlatego warto postawić na sprawdzony czujnik, który szybko i sprawnie wykryje zagrożenie. Ponadto w ofercie uznanych producentów (np. Gerda) nie brakuje urządzeń wykrywających nie tylko tlenek węgla, ale również gaz i dym. Uniwersalny sprzęt zapewni jeszcze wyższy poziom ochrony. Przed zakupem rzuć okiem także na przebadane stężenie alarmowe. Wówczas uzyskasz pewność, że sprzęt spełnia swoją funkcję.

Energooszczędność

Czujniki czadu działają cały czas, więc energooszczędność stanowi kluczowe kryterium zakupu. Jednym z ważniejszych parametrów będzie pobór prądu w stanie czuwania. Dobry czujnik powinien gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa, a także nie pobierać zbyt wiele energii. To kolejny argument za tym, aby stawiać na propozycje od sprawdzonych producentów.

Niezawodność

Wykrywacz czadu będzie jednym z najważniejszych urządzeń w Twoim domu, gdyż faktycznie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego w żadnym razie nie może się on zepsuć. W tym miejscu warto przypomnieć, że wybór tanich urządzeń bez odpowiednich atestów nie gwarantuje bezpieczeństwa. Tego typu sprzęty mogą szybko się psuć lub działać nieprawidłowo.

Przy wyborze detektora czadu zwróć uwagę na jego temperaturowy zakres pracy oraz dopuszczalną wilgotność względną. Pracę nawet w trudnych warunkach gwarantują urządzenia marki Gerda, zapewniając ochronę na oczekiwanym poziomie.

Jakość konstrukcji

Zazwyczaj czujniki czadu nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj jednak, że podczas montażu można nieuważnie uderzyć w konstrukcję, a nawet upuścić urządzenie. Dlatego warto sięgać po solidnie wykonane sprzęty, które będą odporne na ewentualne stuknięcia czy otarcia.

Design

Wykrywacz czadu to niewielkie i dyskretne urządzenie. Jednak zazwyczaj jest widoczne w mieszkaniu i wpływa na jego aranżację. Dlatego warto postawić na stylowy model o neutralnej kolorystyce. Doskonale sprawdzi się biały czujnik, gdyż pasuje on do każdego wystroju. Możesz go śmiało umieścić w salonie i nadal cieszyć się ładną przestrzenią.