Jaką kłódkę wybrać? - Gerda

Jaką kłódkę wybrać?

Spis treści

Trzy typy kłódek

Piwnica to miejsce, w którym często przechowuje się zapasowe przedmioty, rowery czy też inne sprzęty. Znajdujące się w niej rzeczy powinny być odpowiednio zabezpieczone zarówno przez konstrukcję samego schowka, w tym jego drzwi, jak i przez dobrze dobrany zamek. Wiele osób zamiast zwykłego zamka wpuszczanego w drzwi decyduje się na użycie kłódki do piwnicy. Sprawdźmy, jak wybrać najlepszą.

Kłódka to bardzo proste urządzenie służące do zamykania drzwi i ochrony znajdujących się w danym pomieszczeniu przedmiotów przed niepożądanymi osobami. Warto wiedzieć, iż można wyróżnić jej trzy typy. Różnią się między sobą budową, która częściowo decyduje o ich zastosowaniu.

Kłódki pałąkowe

Pierwszym typem są klasyczne kłódki pałąkowe, które mają wygiętą górną część (ucho) wchodzącą bolcem w dwa znajdujące się obok siebie otwory. Kłódki pałąkowe są bardzo łatwe w użytkowaniu i zazwyczaj pasują do większości otworów zabezpieczających oraz typów drzwi. Często są jednak stosunkowo łatwe do sforsowania dla wprawnego złodzieja, chociaż dostępne są także bardzo odporne modele np. Zircon, który jest w stanie wytrzymać 12 ton siły zrywającej i jest odporny na przewiercanie.

W przypadku kłódek pałąkowych wyróżniamy także modele z ochroną pałąka.

Kłódki trzpieniowe

Drugim rodzajem kłódek są kłódki trzpieniowe, które mają proste ucho. Składają się z mechanizmu zamkniętego w prostokątnej metalowej części oraz solidnego trzpienia. Cechują się bardzo wysoką wytrzymałością, dlatego doskonale sprawdzają się jako kłódki do piwnicy. Niestety, są droższe i nie zawsze pasują do otworów zamontowanych przy drzwiach. Wymagają, aby zamknięcie było ustawione na jednej linii, a oba jego elementy muszą znajdować się blisko siebie, co nie jest warunkiem koniecznym do wykorzystania kłódki pałąkowej. Jeżeli zależy Ci na dobrym zabezpieczeniu drzwi, powinieneś zdecydować się na kłódkę trzpieniową.

Kłódki szyfrowe

Trzecim rodzajem są kłódki szyfrowe, w których zamykanie i otwieranie następuje bez użycia klucza. Do ich otwarcia potrzebny jest kod wynikający z wybrania odpowiedniej kombinacji bębenków obrotowych. Najczęściej są to kłódki o niewielkich rozmiarach, które sprawdzają się do zabezpieczenia pomieszczeń, czy szafek, w których nie ma bardzo cennych rzeczy.

Dopasuj kłódkę do zamknięcia

Ważnym krokiem w wyborze kłódki do piwnicy będzie jej dopasowanie do zamknięcia. Jak już wiesz, kłódki trzpieniowe o prostej budowie wymagają stosunkowo blisko ustawionych elementów zamknięcia znajdujących się na jednej linii. Kłódki pałąkowe nie mają takich wymagań. Nie jest to jednak jedyna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę.

Równie ważna jest wielkość zamknięcia. Jeśli oczka, przez które przekładasz kłódkę, są stosunkowo duże, lepiej będzie wybrać większą kłódkę – taką, aby nie pozostawiała zbyt wiele miejsca na manipulowanie przy niej. Kłódki powinny być stosunkowo ciasne, co dodatkowo utrudni złodziejowi ich wyłamanie lub otworzenie.

Mówiąc krótko, najlepsza kłódka do piwnicy to taka, która ma małe ucho i dużą, masywną część zabezpieczającą.

Jakie cechy powinna mieć kłódka do piwnicy?

Wybierając kłódkę do piwnicy, musisz zwrócić uwagę też na inne jej cechy niż tylko na odpowiednią wielkość lub rodzaj ustawienia trzpienia.

Kłódka przede wszystkim powinna mieć solidną budowę. Każdy element musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i o niezwykłej trwałości. Doskonale sprawdzają się takie materiały jak mosiądz i żeliwo. Żeliwne kłódki są bardzo odporne na wyłamanie i inne uszkodzenia. Z kolei mosiądz jest idealny, jeśli w piwnicy panują gorsze warunki, na przykład wilgoć. Ze względu na odporność na warunki atmosferyczne mosiężne zabezpieczania sprawdzają się też znakomicie przy wszelkiego rodzaju komórkach zewnętrznych narażonych na deszcz, śnieg i mróz.

Atesty antywłamaniowe

Kolejną istotną cechą powinny być atesty antywłamaniowe. Kłódkę do piwnicy wybiera się w końcu po to, aby uniknąć kradzieży rzeczy z tego rodzaju pomieszczenia. Klasy zabezpieczenia są stosowane przez najlepszych producentów, dlatego powinieneś zdecydować się właśnie na kłódkę jednego z nich. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jej sforsowanie zajmie złodziejowi dużo czasu albo okaże się wręcz niemożliwe.

Atesty, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, to przede wszystkim certyfikaty zgodne z europejskimi normami ISO 9001:2015. Mają je między innymi kłódki marki Gerda.

Cena świadczy o jakości

Jak widzisz, istnieje wiele modeli kłódek, które mogą zapewnić bezpieczeństwo. Wystarczy, iż będą spełniać wymienione przez nas kryteria i zostaną dobrze dopasowane do posiadanego wejścia oraz jego zamknięcia. Skoro wybór jest tak szeroki, na pewno zastanawiasz się, jaka kłódka do piwnicy będzie dla Ciebie najlepsza.

Nie ma na to prostej odpowiedzi. Z pewnością powinna spełniać wszystkie Twoje wymagania i odpowiadać restrykcyjnym normom narzuconym przez certyfikaty ISO. I nie ukrywajmy – w tym przypadku cena dosłownie przekłada się na jakość. Tanie kłódki dostępne już za kilka złotych zazwyczaj nie posiadają żadnych atestów, a materiał, z którego są wykonane, może być słaby i nieodporny na warunki zewnętrzne.

Droższe kłódki, których ceny zaczynają się zazwyczaj od około 100 złotych, są znacznie bezpieczniejsze. To one posiadają niezbędne atesty, a także budowę, która gwarantuje, iż z czasem nie przestaną spełniać swojej funkcji. W tym przypadku lepiej wydać jednorazowo więcej na kłódkę do piwnicy i być pewnym bezpieczeństwa, niż zastanawiać się, czy ktoś nie sforsował wejścia i nie pozbawił cennych rzeczy.