Zamek do drzwi – jak zmierzyć rozstaw zamka? - Gerda

Zamek do drzwi – jak zmierzyć rozstaw zamka?

Spis treści

Wymiana zamków wpuszczanych

Przy wymianie zamka w drzwiach niezbędne są jego wymiary. Nie inaczej jest w przypadku instalacji nowej wkładki. W tym poradniku przeczytasz, jak zmierzyć zamek do drzwi i sprawdzić rozstaw śrub. Poznaj szczegółowe informacje, a proces ten stanie się szybki i prosty.

W drzwiach domów, mieszkań czy biur głównym zamkiem jest zamek wpuszczany. Nic dziwnego, gdyż charakteryzują się wysoką odpornością na włamanie, a wybór odpowiedniego modelu zapewni trwałość przez długie lata. Ponadto oferta renomowanych producentów (np. Gerda) obejmuje wiele różnorodnych, a zarazem uniwersalnych propozycji. Zamki wpuszczane mogą więc charakteryzować się różnymi elementami konstrukcji. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością.
Niekiedy zdarza się, że konieczna jest wymiana konstrukcji (np. z powodu uszkodzenia mechanizmu, zgubienia klucza bądź przeprowadzki). Ponadto taki zabieg sprawdzi się, aby zwiększyć bezpieczeństwo, jeżeli stary zamek nie oferuje już zbyt wysokiej ochrony. Wówczas należy zastanowić się, jak zmierzyć rozstaw śrub i jaki model wybrać. Przed zakupem nowego elementu trzeba koniecznie sprawdzić długość wkładki i dobrać idealne rozwiązanie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

Podstawowe pomiary

Przedstawione obliczenia dotyczą różnych typów zamków wpuszczanych. Mowa tu o zamykanych zwykłym kluczem (spotykane np. w pokojach), rozwiązaniach wyposażonych w bębenkową wkładkę (drzwi zewnętrzne) oraz z blokadą (zamykane od środka, występują np. w łazienkach).

Na początku musisz wiedzieć, co oznacza rozstaw zamka oraz jak sprawdzić rozstaw śrub. Otóż rozstaw to odległość pomiędzy klamką a zamkiem, uściślając – odległość pomiędzy środkiem obrotowego bolca klamki a środkiem otworu na klucz, trzpień blokady czy wkładkę bębenkową. W tym miejscu warto zaznaczyć, że rozstaw zamka zazwyczaj charakteryzuje się rozmiarem 72, 90 czy 60 mm. Teraz sprawa wygląda dużo łatwiej, lecz na tym nie koniec.

Bardzo ważnym elementem będzie pomiar głębokości. Jest to odległość pomiędzy czołem zamka a osią obrotu klamki. W tym przypadku wyróżnić można kilka rozmiarów. Najpopularniejsze to 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55 czy 60 mm. Ponadto drzwi drewniane najczęściej są przystosowane do zamków o głębokości 50 mm. Natomiast modele aluminiowe czy z PCV wymagają zamków o głębokości 30 lub 35 mm.

Parametry te będą kluczowe przy zakupie nowego zamka. Warto jednak przyjrzeć się szczegółom i dokonać kolejnych pomiarów. W przypadku drzwi z trzpieniem blokady również należy go zmierzyć. Najczęściej będą to elementy 4- lub 8-milimetrowe. Natomiast trzpienie klamki wynoszą 8–10 mm. W przypadku zwykłych klamek bolce mają średnicę 8 mm, w przeciwpożarowych – 9 mm, natomiast w bramach – 10 mm.

Bardzo ważna będzie również długość i szerokość puszki oraz czoła. Dzięki temu uzyskasz wszystkie niezbędne wymiary, aby dokonać udanego zakupu.

Jak zmierzyć wkładkę do zamka?

Skoro wiesz już, jak zmierzyć zamek do drzwi, czas przyjrzeć się właśnie wkładce. Gdy zamek jest sprawny, wystarczy zainstalować w nim nową wkładkę, dzięki czemu zadbasz o wysoki poziom bezpieczeństwa. Wymiana jest bardzo prosta i z reguły nie wymaga wsparcia fachowca, jednak to dosyć złożony mechanizm, który montuje się wewnątrz wpuszczanego zamka. Najczęściej wkładki można spotkać w drzwiach wejściowych do domów i mieszkań.

Aby wybrać odpowiednią wkładkę do drzwi, należy poznać dokładne jej wymiary. Element ten montuje się wewnątrz zamka, więc nie powinien on wystawać. Wystarczy jednak zmierzyć długość wkładki, czyli odległość od jej końców do dziurki na śrubę.

Prawidłowy pomiar wkładki wymaga wyjęcia jej z zamka. Chwyć za śrubokręt i znajdź główną śrubę, która odpowiada za mechanizm całej konstrukcji. Następnie przekręć śrubokręt zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Później włóż klucz do zamka i ostrożnie go przekręć. Jeżeli poczujesz luz, możesz śmiało wkładkę wyciągnąć.

Pomiar wkładki jednostronnej i dwustronnej

Ustaliliśmy, czym jest rozstaw śrub, jak zmierzyć rozstaw i na co zwrócić uwagę przy instalacji nowej wkładki do zamka. Jednak trudno pominąć wkładki bębenkowe, które mogą być jednostronne lub dwustronne.

Te drugie mają wejście na klucz na obu końcach, a odległość tę należy zmierzyć. Pamiętaj, że w przypadku symetrycznych wkładek dziurka na klucze znajduje się na środku elementu. Wtedy produkt będzie miał oznaczenie np. 30/30. Z kolei wkładki dwustronne niesymetryczne mają różne odległości pomiędzy dziurką na śrubę a końcem. Wówczas znajdziesz np. oznaczenie 25/30.

Dużo łatwiej jest w przypadku wkładki jednostronnej, gdyż należy zmierzyć tylko jeden koniec. Drugi nie ma znaczenia dla wyboru wkładki i ma standardową długość.

Przy pomiarze długości wkładki musisz uwzględnić również grubość szyldów ochronnych, które ją zakrywają i gwarantują zabezpieczenie przed włamaniem. Szyld powinien prawidłowo osłaniać wkładkę i uniemożliwiać uszkodzenia. Wkładka nie może więc wystawać więcej niż 3 mm.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli wiesz, jak zmierzyć rozstaw śrub czy wkładkę, nadal musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim metoda wymiany zamka jest zależna od wyboru konkretnego modelu. I tak w przypadku zamków z wkładkami bąbelkowymi często wystarczy tylko nowy element, a wymiana jest bardzo szybka i nie sprawia większych problemów. Natomiast inne modele mogą wymagać wymiany całego zestawu.

Pierwszym etapem wymiany mechanizmu jest odkręcenie klamki i szyldu. Następny krok to odkręcenie głównych śrub mocujących zamek, do których dostęp uzyskasz po otworzeniu. Ponadto należy podważyć i wyjąć zamek, aby zastąpić go nowym. Pamiętaj, aby zawsze stawiać na zamki uznanych marek. Doskonale sprawdzą się modele marki Gerda. Ten znany producent już od lat oferuje sprawdzone i polecane rozwiązania.