Zastosowanie inteligentnego zamka w domu i firmie – przykłady - Gerda

Zastosowanie inteligentnego zamka w domu i firmie – przykłady

Spis treści

Do niedawna rozwiązania typu smart home wydawały się nam – całkiem słusznie – niezwykle skomplikowanymi urządzeniami, które ciężko wkomponować do swojego domu bądź mieszkania. Teraz jest zupełnie inaczej. Obecnie inteligentny zamek w firmie oraz inne rozwiązania wchodzące w skład instalacji inteligentnego obiektu można z łatwością wkomponować do istniejących lub dopiero wznoszonych budowli. Część właścicieli firm ogranicza się do ich zastosowania w ramach bezpieczeństwa, np. jako funkcjonalne akcesorium do systemu alarmowego. Właściciele prywatnych domów z kolei wykorzystują je do zwiększenia swojego komfortu. Tak czy inaczej, rozwiązania smart-home są widokiem coraz częstszym. W niniejszym artykule poznasz kilka najlepszych zastosowań inteligentnego zamka, który jest podstawowym urządzeniem stosowanym w większości firm i domów.

Inteligentny zamek w firmie – nowa moda czy realne korzyści?

Absolutną podstawą każdego dobrze zaprojektowanego systemu smart home jest oczywiście inteligentny zamek. Jego zastosowania, mimo podobieństw do typowego zamka w drzwiach, znacznie wykraczają poza standardy. Otwieranie drzwi to co prawda fundament ich działania, podobnie jak modeli analogowych, lecz tylko jeden z wielu.

Przede wszystkim urządzenie cyfrowe różni się od analogowego funkcjonalnością, która to otwiera przed właścicielem wiele bardzo ciekawych możliwości. Urządzenie może z łatwością nawiązać bezprzewodowe połączenie z internetem za pomocą domowego routera, po czym przekazywać do sieci wszystkie wymagane informacje, w tym te dotyczące aktualnego stanu drzwi, ich ostatniego otwarcia lub zamknięcia.

Obecnie zakup nowoczesnego inteligentnego zamka lub kilku zamków dla firmy to realna inwestycja w jej przyszłość. Jako przedsiębiorca możesz w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiekcie oraz poprawić ochronę firmowego mienia. Ponadto nowocześni przedsiębiorcy lubią być na bieżąco z nowinkami technologicznymi i starają się w jak najwyższym stopniu iść wraz z trendami. Zamek inteligentny to możliwość elastycznego podejścia do zmieniających się trendów.

Rodzaje inteligentnych zamków firmowych

Na rynku znajdziemy inteligentne zamki w firmie różniące się przede wszystkim sposobem ich obsługi oraz zaletami wynikającymi z ich zastosowania. Mimo pewnych podobieństw, poszczególne konstrukcje różnią się pomiędzy sobą tak bardzo, że wybór tej odpowiedniej może być, notabene, kluczem do sukcesu.

  • Zamek otwierany biometrycznie – ludzkie cechy biometryczne, np. różnice w budowie oka lub linii papilarnych, otwierają przed każdym inwestorem szereg ciekawych możliwości. Należy do nich między innymi możliwość otwarcia drzwi bez użycia jakichkolwiek dodatkowych kluczy czy transponderów. Zaletą jest zatem wygoda, wadą natomiast bywa czasami wysoki koszt wdrożenia.
  • Zamek otwierany na kod – coraz rzadziej wybierane rozwiązanie, które ustępuje innym przede wszystkim bezpieczeństwem. Zwykły kod każdy może z łatwością przekazać innym osobom nawet telefonicznie, dlatego takie rozwiązanie wykorzystuje się najczęściej w obiektach, w których bezpieczeństwo nie jest uznawane za najistotniejsze.
  • Zamek z transponderem – bardzo często za otwarcie drzwi odpowiada niewielki transponder o średnicy monety – złotówki, który wystarczy podłączyć do swoich kluczy. Zaletą jest komfort użytkowania, natomiast wadą możliwość szybkiego „dorobienia” klucza, czyli zakodowania kolejnego.
  • Smartfon – to rozwiązanie coraz częstsze i łączące wszystkie zalety powyższych rozwiązań, jednak bez ich wad. Inteligentny zamek w firmie, taki jak tedee powered by Gerda, jest w pełni bezpieczny, gdyż cechuje się precyzyjną ochroną łączności bezprzewodowej, a także niezwykle wysokim komfortem użytkowania. Wystarczy bowiem kliknięcie odpowiedniego przycisku w aplikacji – tyle jest niezbędne do otwarcia drzwi.

Zastosowanie inteligentnego zamka – jak go wykorzystać jak najlepiej?

Zastosowań inteligentnego zamka jest całe mnóstwo, jednak warto przytoczyć sobie tylko kilka z nich. Szczególnie interesujące są takie, które można z łatwością zastosować zarówno w swojej firmie, jak i we własnym domu. Należy do nich między innymi:

  • Możliwość otwarcia drzwi bez fizycznego klucza

Analogowe zamki mają to do siebie, że każdy, kto chce wejść do danego mieszkania lub obiektu firmowego, musi wziąć ze sobą klucz. A tak małe akcesorium można z łatwością zapomnieć lub zgubić. Rzadko jednak zapominamy o smartfonie, który dla większości z nas stanowi najważniejsze urządzenie użytkowane na co dzień. Zalety inteligentnego zamka obejmują zatem funkcję otwarcia drzwi poprzez uruchomienie aplikacji.

  • Ochrona pomieszczeń

Warto wiedzieć, że zastosowanie inteligentnego zamka to także – a może przede wszystkim – pełne bezpieczeństwo chronionego za jego pomocą pomieszczenia. Można udzielić dostępu do wnętrza tylko i wyłącznie ściśle wyselekcjonowanym osobom, przekazując im wirtualny klucz w aplikacji.

  • Zwiększenie komfortu

Nic tak nie irytuje, jak zgubienie klucza bądź jego uszkodzenie, które całkowicie uniemożliwia otwarcie firmowych drzwi. W takiej sytuacji inteligentny zamek w firmie tedee powered by Gerda pozwala na otwarcie skrzydła drzwi tylko za pomocą smartfona – wystarczy uruchomić aplikację i wybrać drzwi, które chcesz otworzyć.

  • Analiza zachowań

Inteligentny zamek w firmie to także możliwość analizy zachowań pracowników. Można z łatwością sprawdzić kto i kiedy otwierał drzwi i na tej podstawie np. przydzielać pewne role lub je zabierać. W ten sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo firmowego mienia i przymusić zatrudnionych do przestrzegania firmowych regulaminów.

Zalety inteligentnego zamka to nie wszystko – znaczenie mają także koszty

Zalety inteligentnego zamka są doskonale widoczne i sprawiają, że otwieranie drzwi jeszcze nigdy nie było tak proste. Kompletne zestawy, takie jak GERDA tedee, zawierają nie tylko sam zamek oraz wkładkę, lecz także bridge i pozostałe akcesoria, np. przewody, ładowarkę i wiele innych.