Co najbardziej szkodzi drzwiom zewnętrznym? – Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!
Spis treści
- Uszkodzenie drzwi zewnętrznych – sprawdź najczęstsze zagrożenia
- Jak naprawić okleinę na drzwiach i futrynach – jakich błędów unikać?
- Zepsuty zamek w drzwiach – jak go otworzyć? Jak naprawić?
Drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę naszego domu, a ich wygląd i stan, odpowiadają za pierwsze wrażenie. Niestety są również elementem szczególnie narażonym na niekorzystne warunki atmosferyczne, a więc na uszkodzenia i zużycie. Najlepszym sposobem na zapewnienie im nienagannego wyglądu przez lata jest odpowiednia i systematyczna konserwacja. Sprawdź, w jaki sposób dbać o drzwi wejściowe, jak naprawić ich uszkodzenia i w jaki sposób przedłużyć ich żywotność.
Uszkodzenie drzwi zewnętrznych – sprawdź najczęstsze zagrożenia
Przy doborze odpowiedniej pielęgnacji drzwi do domów warto zastanowić się w pierwszej kolejności nad dwiema kwestiami. Pierwszej, z jakiego materiału wykonane są nasze drzwi wejściowe i drugiej, jakie są czynniki, które najbardziej im szkodzą. W zdecydowanej większości przypadków drzwi wejściowe najbardziej narażone są na złe warunki atmosferyczne, czyli deszcz, śnieg, wysokie i niskie temperatury, wiatr i duże nasłonecznienie.
W ogromnym stopniu również czynnikiem ryzyka dla drzwi wejściowych jesteśmy my sami. Zła eksploatacja, uszkodzenia mechaniczne, czy zarysowania to jedne z najpopularniejszych przyczyn niszczenia drzwi frontowych. W przypadku, gdy nie dbamy o systematyczną konserwację, jakość drzwi może spaść drastycznie nawet w pierwszym roku ich użytkowania.
Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do czyszczenia i zabezpieczenia drzwi koniecznie trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane. Inne preparaty będą potrzebne w przypadku drzwi drewniany, inne przy drzwiach stalowych, a jeszcze inne, gdy jesteśmy posiadaczami drzwi z PVC.
Jak naprawić okleinę na drzwiach i futrynach – jakich błędów unikać?
Po oczyszczeniu drzwi wejściowych ze wszystkich zabrudzeń i plam, zdarza się, że wychodzą niewidoczne do tej pory uszkodzenia w postaci niewielkich zarysowań, a czasem niestety i pęknięć. Na szczęście uszkodzoną okleinę można w łatwy sposób naprawić bez konieczności wymiany całych drzwi. Warto jednak poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak dbać o drzwi wejściowe, by zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, a drzwi mogły posłużyć nam przez kolejne lata.
Pierwszą czynnością powinno być dokładne wyszlifowanie uszkodzeń papierem ściernym o grubości 180-200 mm. Niezwykle ważne jest, by pęknięcia szlifować ostrożnie i z wyczuciem. Nadmiar może uszkodzić pokrycie w zbyt dużym stopniu. Po zeszlifowaniu górnej warstwy musimy oczyścić miejsce z kurzu, a następnie nałożyć specjalny lakier naprawczy. Warto zwrócić uwagę na to, by kolor lakieru był spójny z kolorem drzwi i futryn.
Jeśli jednak uszkodzona okleina jest w bardzo złym stanie i naprawa każdego pęknięcia z osobna będzie zwyczajnie zbyt mozolna, warto zastanowić się nad odnowieniem całej powierzchni drzwi. Taki zabieg przeprowadza się podobnie do naprawy miejscowej, z tą różnicą, że szlifujemy całe skrzydło. Po zeszlifowaniu górnej warstwy oczyszczamy cały obszar z kurzu i czekamy, aż będzie całkowicie suchy. Tak przygotowaną powierzchnię impregnujemy dedykowanym specyfikiem, a następnie po jego wyschnięciu gruntujemy. Ostatnim krokiem podobnie jak w przypadku napraw miejscowych będzie nałożenie lakieru w odpowiednim kolorze.
Zepsuty zamek w drzwiach – jak go otworzyć? Jak naprawić?
Niewłaściwie lub bardzo ciężko działający zamek w drzwiach to częsta przypadłość zwłaszcza po długiej, lub nieprawidłowej eksploatacji. Tak jak w przypadku okleiny również zamek należy systematycznie konserwować i czyścić, by nie dopuścić do jego zablokowania. Co, jednak jeśli do zacięcia się zamka już dojdzie? Jak najskuteczniej otworzyć zablokowane drzwi do domu?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy przyczyna nie leży np. w złym domknięciu drzwi lub nie do końca przekręconym kluczyku. Zdarza się, że wystarczy samo przyciągnięcie drzwi do siebie, a klucz przeskoczy, otwierając zamek.
W przypadku, gdy problemy z działaniem klucza, czy zamka powtarzają się regularnie, najczęstszym powodem może być zabrudzenie mechanizmu. Również jego czyszczenie jest bardzo proste i wymaga jedynie zakupu odpowiedniego preparatu chemicznego, którego zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń, a przy okazji również dokładne naoliwienie zamka.
Jeśli to nie wystarcza, innym powodem może okazać się poluzowanie całego mechanizmu. Na szczęście również w tym przypadku, wystarczy wykonać nieskomplikowaną czynność, jaką jest dokręcenie zamka, do czego będzie nam potrzebny jedynie klucz krzyżakowy.
Z kolei, jeśli nasz zamek blokuje się tylko od wewnątrz lub zmagamy się z zepsutą klamką, możliwe, że najlepszym rozwiązaniem będzie jego całkowite odkręcenie. W takiej sytuacji warto przemyśleć wezwanie fachowca, który posiada wiedzę, niezbędną do usunięcia wadliwego zamka, nie niszcząc przy tym skrzydła zewnętrznego.
Pamiętaj, że jeśli odpowiednio będziesz dbać o swój zamek, posłuży Ci on przez wiele długich lat!