Jak dbać o drzwi wejściowe?
Drzwi wejściowe chronią wnętrze naszego domu czy mieszkania przed warunkami pogodowymi, hałasem i włamywaczami. Zapewniają poczucie komfortu i sprawiają, że w domowym azylu czujemy się naprawdę bezpiecznie. Ich różnorodna forma, materiał, z których są wykonane, kolor i wykończenia, efektownie aranżują otoczenie i komponują się z nim.
Mamy kilka rodzajów drzwi wejściowych
Drzwi wejściowe są wyrazistym akcentem i dopełnieniem koncepcji wizualizacji wnętrza. Najlepiej, jeśli współgrają ze stolarką okienną. Dobrze, jeśli akcentują wygląd otoczenia domu oraz założenia designerskie, które zostały wykorzystane w pomieszczeniach. Oczywiście poza efektami wizualnymi muszą przede wszystkim spełniać swoje funkcje, czyli być szczelne, mocne i zapewniać bezpieczeństwo domowników.
Dlatego GERDA stworzyła rozbudowaną ofertę drzwi wejściowych, stosując podział na drzwi do mieszkań oraz drzwi do domów, które oprócz tego, że charakteryzują się niewątpliwymi walorami wizualnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, to przede wszystkim wyróżniają się bezpieczeństwem i trwałością. Ich zaletą jest również jakość utrzymująca się przez długie lata użytkowania.
Aby drzwi wyglądały elegancko, trzeba o nie dbać
Nawet najlepszej jakości drzwi do domu czy do mieszkania, jeśli nie będą odpowiednio i regularnie czyszczone oraz konserwowane, mogą szpecić, a także stracić szczelność i zacinać się. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, wymagają właściwego odnawiania i pielęgnacji.
Drzwi wejściowe należy odpowiednio pielęgnować
Skrzydła drzwi GERDA, pokryte laminatem zaleca się myć i konserwować preparatem do czyszczenia BONA (dostępnym w sieci sprzedaży) lub innymi delikatnymi środkami do pielęgnacji tworzyw sztucznych. Powinny być czyszczone odpowiednimi środkami, których cząsteczki nie zarysują ich powierzchni. W żadnym razie nie należy stosować preparatów chemicznych o agresywnym działaniu, na bazie rozpuszczalników ani proszków. Drzwi należy zmywać wilgotną ściereczką, nie należy używać szczotek o twardym włosiu ani innych materiałów mogących powodować zadrapania. Należy pamiętać, że czyszczenie drzwi nie powinno ograniczać się do pielęgnacji skrzydła, ale również skupić się na ościeżnicy i okuciach. Szczególnie mechanika wymaga oliwienia, usuwania zabrudzeń i ewentualnej kontroli stanu śrub i spawów.
Jak dbać o elementy metalowe
Wszelkie okucia i wykończenia drzwi wejściowych wymagają czyszczenia przynajmniej raz na pół roku. Elementy ze stali powinno się czyścić i konserwować wyłącznie specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do stali.
W żadnym przypadku nie należy używać substancji mogących uszkodzić powierzchnie stalowe. Elementy stalowe trzeba chronić przed wpływem agresywnych preparatów stosowanych w procesie budowlanym. Dobre efekty daje szczotkowanie i polerowanie. Zawsze jednak zaleca się wykonywać to zgodnie z kierunkiem szlifu metalu. Do częstszego czyszczenia drzwi metalowych najlepiej używać wilgotnej ściereczki z mikrofibry oraz past polerskich produkowanych na bazie chromu. Jeśli elementy zaczynają rdzewieć, np. na uszkodzeniach mechanicznych, wówczas idealny okazje się płyn z kwasem fosforowym. Należy zrezygnować z wszelkich kwasów, jeśli elementy wykonane są ze stali nierdzewnej.
Czyszczenie przeszkleń też jest ważne
Elementy przeszklone w drzwiach, wymagają dobrego froterowania ściereczką z mikrofibry. Wówczas najlepszym środkiem czyszczącym będzie popularny płyn do szyb.
Jeśli przeszklenia są matowe, albo szkło na swojej powierzchni ma delikatne rowki – wtedy można je myć w tradycyjny sposób, jednak nie gwarantuje to dokładnego oczyszczania zagłębień. Lepiej więc użyć delikatnego detergentu naniesionego na gąbkę lub miękką szczotkę.