Czym są wkładki do zamków w drzwiach? - Gerda

Czym są wkładki do zamków w drzwiach?

Spis treści

Czym jest wkładka do drzwi?

Zamek w drzwiach jest jednym z najważniejszych elementów, ponieważ gwarantuje możliwość solidnego ich zamknięcia i zabezpieczenia pomieszczeń przed niepowołanymi osobami. Jedną z jego części składowych jest wkładka do drzwi. Dowiedz się, czym dokładnie jest, jakie są jej rodzaje i jak ją zmierzyć, co będzie konieczne przy ewentualnej wymianie.

Wkładka do drzwi to element zamka, który znajduje się w jego centralnej części i bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo mienia. To właśnie ona posiada zapadki blokujące cały mechanizm i uniemożliwiające otwieranie drzwi. Choć wkładka zawsze działa na podobnej zasadzie, możemy wyróżnić kilka jej typów, które wpływają na to, do jakiego rodzaju drzwi dany model będzie najlepszy.

Wkładki bębenkowe profilowe i cylindryczne

To najprostszy i z całą pewnością najpopularniejszy rodzaj wkładek do drzwi. Możemy je podzielić na wkładki profilowe i cylindryczne. Pierwsze z nich są powszechnie stosowane w zamkach wpuszczanych. Występują w wielu typach, w tym jako zamki symetryczne i asymetryczne. Z kolei wkładki cylindryczne są nieco mniej rozpowszechnione w Polsce. Zazwyczaj występują jedynie w zamkach dodatkowych nawierzchniowych.

Oprócz klasycznych wkładek bębenkowych możemy wyróżnić wkładki patentowe, które spełniają wyższe normy bezpieczeństwa. Jest to idealny rodzaj wkładki do drzwi antywłamaniowych (np. RIM 6000), ponieważ często jest tworzony w systemie Master Key, czyli klucza centralnego pozwalającego na hierarchiczny dostęp do pomieszczeń, a jednocześnie spełniającego normy ochronne. Co równie ważne, wkładki patentowe mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia przed otwarciem czy rozwierceniem.

Wkładki symetryczne i asymetryczne

Dawniej praktycznie każda wkładka do zamka miała symetryczną budowę. Oznaczało to, że jej mechanizm znajdował się pośrodku drzwi i z każdej strony wkładka miała identyczną długość. Obecnie z kolei coraz częściej mechanizm jest przesunięty i nie znajduje się idealnie pośrodku drzwi. W związku z tym stosowane są wkładki asymetryczne pozwalające na dobre ustawienie mechanizmu i posiadające jedną stronę krótszą, a drugą dłuższą. Dzięki temu zamek wciąż wygląda estetycznie i nie wystaje pomimo przesunięcia mechanizmu.

Jednostronna, dwustronna lub z gałką

Kolejne kryterium, na podstawie którego można wybrać wkładkę, to jej budowa pozwalająca na różnego rodzaju otwieranie. Najbardziej klasyczna wkładka to wkładka dwustronna, która posiada z obu stron otwór na klucz. Może być otwierana lub zamykana zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jeśli włoży się do niej klucz z jednej strony, to zazwyczaj z drugiej nie będzie można już jej otworzyć.

Drugim typem wkładki do drzwi jest wkładka jednostronna. Jest ona stosowana w drzwiach, które mają się otwierać tylko z jednej strony. Po drugiej stronie nie posiada bowiem żadnego mechanizmu i nie jest widoczna. Takie rozwiązanie może zapewnić bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, ale ma ograniczone zastosowanie.

Trzecim typem jest wkładka z gałką, która działa podobnie jak wkładka dwustronna, jednak od wewnętrznej strony nie posiada otworu na klucz, ale ruchomą gałkę. Pozwala ona na szybkie otwieranie i zamykanie drzwi bez użycia klucza.

Wkładka do drzwi – wymiary

Ważną kwestią w przypadku wkładki do drzwi są jej wymiary. Wkładka powinna być idealnie dopasowana do zamka i grubości drzwi, aby nie wystawała więcej niż o 3 mm z przeznaczonego dla niej miejsca. Zbyt długa wkładka obniża poziom bezpieczeństwa. Dla jak najwyższego poziomu ochrony, wygody i zachowania pełnej estetyki najlepiej jest wybierać wkładki, które w ogóle nie wystają.

Podczas wyboru wkładki do drzwi należy zwrócić uwagę na jej długość. Średnica ma rozmiar standardowy, dzięki czemu każda wkładka pasuje do każdego otworu zamka. Dzięki temu nie trzeba się przejmować wymiarem poprzecznym.

Rozmiary wkładki często są na niej napisane, dlatego można je łatwo odczytać. Są zapisywane w postaci dwóch liczb, na przykład 30/30. Oznaczają one długość w mm każdej połowy wkładki od mechanizmu. 30/30 odpowiada wkładce, której każda część ma 30 mm długości, jest to więc wkładka symetryczna. Wkładki asymetryczne mogą być opisane na przykład jako 30/40, co odpowiada długości 30 mm z jednej strony i 40 mm z drugiej strony.

Wkładka do drzwi – jak mierzyć?

Co zrobić, jeśli nie można odczytać wymiarów wkładki? Wówczas należy ją zmierzyć, czego można dokonać zarówno na wyjętym elemencie, jak i bez jego wyjmowania. Aby wyjąć wkładkę odkręć śrubę mocującą. Następnie przekręć delikatnie kluczem, aby zabierak wkładki schował się w obrysie wkładki i wyjmij wkładkę. Zmierz stronę wewnętrzną wkładki – od śruby mocującej do końca wkładki, oraz stronę wewnętrzną –  od osi śruby mocującej do końca wkładki. Do wyniku dodaj rozmiar szyldu.

Z kolei jeśli chcesz dokonać pomiaru bez wyjmowania wkładki, trzeba kierować się osią wkładki wskazaną przez śrubę montażową (znajduje się od strony czoła drzwi).

Dodatkowe zabezpieczenia

Aby zagwarantować sobie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, warto zainwestować we wkładkę, która ma odpowiednie atesty. Powinna być zaopatrzona w certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z europejskimi normami PN-EN 1303 – gwarantują one, że będzie idealnie sprawdzała się w każdej sytuacji.

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia, w które może być wyposażona. W szczególności wkładki do drzwi antywłamaniowych powinny posiadać takie dodatkowe elementy, jak zabezpieczenia antylockpingowe, czyli chroniące przed otwieraniem manipulacyjnym, np. za pomocą wytrycha. Warto również wspomnieć o bardzo skutecznych zabezpieczeniach antybumpingowych, które uniemożliwiają otwarcie zamka spreparowanym kluczem i metodą uderzeniową. Ponadto, przy wyborze wkładki do zamka warto zwrócić uwagę na ilość kombinacji kodu klucza, np. w przypadku RIM 6000 jest to 4 miliardy kombinacji, co gwarantuje unikalność i niepowtarzalność każdej wkładki.

Wkładka do drzwi – cena

Cena wkładki do drzwi uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od materiału jej wykonania (powinien być antykorozyjny i wytrzymały), klasy bezpieczeństwa i dodatkowych zabezpieczeń. W tym przypadku nie warto jednak oszczędzać. Zazwyczaj droższa wkładka do drzwi oznacza wyższej jakości materiały i zabezpieczenia, co przekłada się na lepszą ochronę domu, mieszkania czy firmy.