Czym wyróżnia się dobra brama garażowa?
Spis treści
Brama garażowa – na co zwrócić uwagę?
Decydując o zakupie bramy garażowej musimy zwrócić szczególną uwagę na jej wygląd (jest przecież największym elementem w elewacji budynku) oraz na jej właściwości (zależy od tego termoizolacja budynku, bezawaryjność pracy, trwałość okuć i mechanizmów). W artykule rzetelnie przedstawiamy czym wyróżniają się bramy GERDY na tle konkurencji.
Wybór bramy zaczniemy od panela, jest to najbardziej widoczny element i ma największy wpływ na przenikalność cieplną a co za tym idzie przekłada się na oszczędności w naszym domowym budżecie. Większość producentów oferuje panele grubości 40 mm, 42 mm i 60 mm. Natomiast wśród bram GERDA wyróżniamy 2 rodzaje panela:
• seria Trend (panel 40 mm)
• seria Prestige (panel 45 mm)
Grubość i budowa tego elementu decyduje o właściwościach termoizolacyjnych bramy. Ma to ogromne znaczenie ponieważ zapobiega uciekaniu ciepłego powietrza z wewnątrz budynku. Aby cieszyć się właściwą izolacją cieplną, powinno się wybierać bramy segmentowe garażowe o współczynniku U nie większym niż 1,35 W/(m2•K), który odpowiada ścianie z cegły o grubości 60 cm (w ofercie GERDA znajdziemy bramy z tańszej serii Trend o takim współczynniku). Oczywiście, im mniejsza jego wartość U, tym skuteczniejsze zabezpieczenie przed stratami ciepła. Osoby, które chcą skorzystać z dopłat z rządowego programu „czyste powietrze” powinny szukać bram o przenikalności cieplnej do 1,30 W/(m2•K). Ten warunek spełniają bramy z serii Prestige.
Warto dodać, że panel świadczy również o odporności bramy na inne czynniki atmosferyczne jak deszcz czy wiatr. Profesjonalne testy przeprowadzone przez niezależne laboratorium w Niemczech wykazały, że bramy z serii Prestige wytrzymują obciążenie 700 Pa, co odpowiada prędkości wiatru rzędu 120 km/godz.
Kolejnym ważnym elementem bramy są okucia i osprzęt. Ma to istotny wpływ m.in. na trwałość produktu, bezawaryjną i cichą pracę. Znaczącym atutem bram z tej serii Prestige jest fakt, iż okucia do bramy są wykonane ze stali nierdzewnej, co podnosi ich właściwości antykorozyjne oraz gwarantuje niezawodność na długie lata.
Istotną cechą bram Gerda są rolki z łożyskami tłoczonymi, dzięki czemu pracują one precyzyjnie i w porównaniu z niektórymi bramami konkurencji są bardzo ciche w użytkowaniu. Oprócz tego łożyska są chronione metalową przysłoną, co pozwala zabezpieczyć je przed wilgocią i kurzem. Warto wspomnieć tutaj o możliwości zamówienia podwójnej rolki w bramach Prestige Plus. Zastosowanie podwójnej rolki zapewnia jeszcze płynniejszą pracę i prawie bezgłośne przesuwanie płaszcza bramy, co z pewnością zadowoli wielu wymagających klientów.
Kierując się wyborem bramy należy również brać pod uwagę liczbę cykli otwierania. W przypadku bram GERDA jest to minimum 25 000 cykli otwierania, co daje w przybliżeniu 17 lat bezproblemowej obsługi zakładając, że są to 4 cykle dziennie. Dla porównania, konkurencja oferuje średnio od 15 000 do 20 000 cykli.
Dla kupującego istotną wartością jest też to, że sprężyny naciągowe, które wymagają tylko 13 cm nadproża są w naszych bramach bez dopłaty.
Bramy naszej produkcji na całym obwodzie są wyposażone w uszczelniacze z nowoczesnych materiałów polimerowych, które dobrze znoszą spadki temperatury. Elastyczne uszczelki zapewniają niezawodne uszczelnienie otworu, natomiast innowacyjna konstrukcja wsporników bocznych umożliwia regulację płaszcza bramy w celu uniknięcia niepożądanych strat ciepła.
Brama garażowa – okleić czy pomalować?
Oklejanie bram garażowych, jeszcze nie tak dawno, było postrzegane jako rozwiązanie przestarzałe, nieatrakcyjne wizualnie i dość oszczędne w środkach, co powodowało uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego. Po rozwoju i dopracowaniu techniki oklejania bram garażowych oraz wykorzystywaniu trwalszych materiałów, okleiny ponownie zyskują na popularności. Materiały te dostępne są w bardzo różnych odcieniach i fakturach, dzięki czemu uzupełniają chociażby drewnianą elewację domu. Niestety istnieje ryzyko, że okleina z czasem zacznie się odklejać i niszczyć i wtedy niestety trzeba ponieść koszty wymiany drogiego panela. Z tego powodu też GERDA postawiła na bramy lakierowane.
W swojej ofercie GERDA ma bramy malowane, jest to przede wszystkim opcja dla zwolenników prostszej, bardziej oczywistej elegancji, choć wcale nie oznaczającej nudnego designu. Bramy garażowe mogą mieć szereg różnych odcieni, zależnie od koloru elewacji domu, czy ze względu na inne preferencje użytkownika. Zgodne ze standardem RAL farby dają tutaj niezwykle szerokie pole do manewru. Bramy garażowe pokryte farbami proszkowymi charakteryzują się niewrażliwością na niesprzyjające warunki pogodowe oraz rozmaite defekty wynikające z jej eksploatowania. Wykorzystanie tego typu farby również skutecznie zabezpiecza blachę przed korozją. Kolejną zaletą farby proszkowej jest jej łatwość naprawienia oraz ponownego odmalowania konkretnej powierzchni, w przypadku gdy jej struktura zostanie naruszona.
Warto dodać, że panele malowane są również w strukturze drewna, wyglądają bardzo naturalnie i nie trzeba się martwić, że pod czas działania promieni UV czy mrozu okleina zejdzie z powierzchni panela, jak to często ma miejsce w produktach konkurencji. W ofercie naszych bram posiadamy również nowoczesny druk cyfrowy na panelu. Można mieć każdy obraz na płacie bramy według uznania czy potrzeb.