Newsletter Sklep
18 marca 2019

Drzwi prawe czy lewe – jak rozróżnić kierunek drzwi?

Drzwi prawe czy lewe – jak rozróżnić kierunek drzwi?

Decyzja związana z wyborem i zakupem drzwi, niezależnie czy są to drzwi wejściowe do domu czy do mieszkania, to nie tylko dobór koloru, designu, stylu, materiału czy funkcjonalności. Każdy kupujący staje bowiem, w pewnym momencie, przed decyzją dotyczącą tego, na którą stronę mają otwierać się wybrane drzwi? Wbrew pozorom, wybór nie jest wcale łatwy i jednoznaczny. Jak rozpoznać drzwi prawe i lewe? Poniżej przybliżamy i wyjaśniamy ten temat.

 

Zastanawiając się, jakie drzwi wybrać, a przede wszystkim, jak rozróżnić poszczególne rozwiązania, powinniśmy zacząć od wyjaśnienia, dlaczego wybór kierunku drzwi ma tak istotne znaczenie. Od kierunku drzwi zależy ich funkcjonalność, a co za tym idzie komfort codziennego użytkowania. Zapewne nie chcesz, aby wybrane drzwi otwierały się na szafę, komodę czy też inny element wyposażenia. Sytuacją zdecydowanie jeszcze mniej komfortową byłoby blokowanie drzwi przed ich swobodnym otwieraniem przez jakikolwiek mebel, czy sprzęt ustawiony w promieniu ruchu skrzydła drzwi. Podobnie wygląda sytuacja związana z umiejscowieniem włącznika światła. Zastanów się, jak niewygodne będzie jego poszukiwanie za skrzydłem drzwi otwieranych w niewłaściwym kierunku.

Klasa antywłamaniowa, izolacyjność termiczna i akustyczna. Jak odczytywać parametry drzwi wejściowych – dowiedz się więcej.

To tylko kilka przykładów i potencjalnych sytuacji, jednak już na tej podstawie można stwierdzić, jak ważne jest, aby wybrane drzwi otwierały się na stronę zapewniającą nam maksymalny poziom wygody i funkcjonalności. Zanim podejmiesz decyzję związaną z zakupem, zastanów się dobrze, nad istniejącymi możliwościami i ograniczeniami. Dla zwizualizowania sytuacji rozrysuj plan mieszkania / domu, dokonaj jego aranżacji, lokując meble oraz inne elementy wyposażenia w wybranych miejscach i sprawdź w ten sposób, jaki kierunek otwierania drzwi będzie w takiej sytuacji najlepszy.

Drzwi prawe i lewe – jak je odróżnić?

Określenie kierunku otwierania drzwi to jedna z kluczowych kwestii w wyborze najwygodniejszego i w pełni funkcjonalnego rozwiązania. Teraz jednak należałoby określić, czy wybrane drzwi to drzwi prawe, czy też lewe. Jak zrobić to w najprostszy sposób. Otóż wystarczy, że staniesz przed drzwiami w taki sposób, by otwierały się one do wewnątrz, czyli „na Ciebie”. Teraz zwróć uwagę na zawiasy. Jeśli:

 

drzwi prawe i drzwi lewe jak je odróżnić

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając drzwi prawe bądź lewe?

Podstawowym kryterium wyboru w przypadku decyzji, na którą stronę mają otwierać się nasze drzwi, powinna być funkcjonalność. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniego rodzaju drzwi, tj. prawych lub lewych, niż przearanżowanie istniejącej przestrzeni, przestawianie mebli lub zmiana miejsca usytuowania włącznika światła.

Sprawdź drzwi wejściowe do mieszkań i zewnętrzne drzwi do domu marki GERDA.

Nie mniej istotną kwestią jest także sposób otwierania naszych drzwi, tj. na zewnątrz, czy też do wewnątrz. Warto dylemat ten rozstrzygnąć w relacji z decyzją o kierunku otwierania drzwi (prawy czy lewy). Tutaj poza wspomnianą funkcjonalnością ważne są również kwestie związane z bezpieczeństwem. I tak np. drzwi do łazienki powinny zawsze otwierać się na zewnątrz. Pamiętaj, że:

 

Przeczytaj też

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *