Newsletter Sklep Gerda
15 marca 2021

Na zewnątrz, czy do środka? Jak powinny otwierać się drzwi zewnętrzne?

Na zewnątrz, czy do środka? Jak powinny otwierać się drzwi zewnętrzne?

Eleganckie, stylowe, ale przede wszystkim solidne i odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę całego domu. Dlatego muszą być estetyczne i pasować do designu elewacji, oświetlenia czy do dekoracji znajdujących się wokół domu lub przy wejściu do mieszkania. Jednak największą wartością dla użytkowników w drzwiach do domu są dwa elementy: antywłamaniowość oraz wysoka termoizolacja. To z kolei jest wynikiem ich solidnej konstrukcji, odpowiednich materiałów itp. Trochę mniej, lecz ciągle ważnymi aspektami są również odporność na warunki atmosferyczne, bezawaryjność i nowoczesny design podkreślający indywidualny charakter mieszkania. Czy istnieją jednak konkretne regulacje sposobu otwierania drzwi? Który z nich jest lepszy? Który zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo?

Montaż drzwi zewnętrznych, kierunek ich otwierania i prawo budowlane

Ponieważ drzwi do domów stanowią podstawową barierę odgradzającą mieszkańców od potencjalnych włamywaczy i innych niepożądanych zagrożeń, ich wybór powinien być dokładnie przemyślany. Nie tylko systemy i zamki antywłamaniowe mają tutaj ogromne znaczenie. Liczą się również materiały, z jakich drzwi zostały wykonane, użyte do montażu zawiasy, jakość oraz konstrukcja całego skrzydła i oczywiście poprawny i precyzyjny montaż, bez którego nie można mówić o żadnym zabezpieczeniu przed niechcianym wtargnięciem osób trzecich. Warto również wiedzieć, w jaki sposób wyregulować drzwi zewnętrzne, gdyż z biegiem lat mogą się trochę rozregulować. Jest to zupełnie naturalne zjawisko związane z ich użytkowaniem. Wystarczy w takim przypadku poddać drzwi odpowiedniej konserwacji i wszystko wróci do normy.

Na szczęście to, czy drzwi wejściowe otwierają się do środka mieszkania, czy na zewnątrz nie wpływa w żaden sposób na poziom bezpieczeństwa. Sposób otwierania ma jednak ogromne znaczenie dla komfortu i funkcjonalności oraz ich montażu. Są one dość często użytkowane, dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw odnośnie do sposobu ich otwierania.

Drzwi otwierane na zewnątrz:

Drzwi otwierane do wewnątrz:

Kierunek otwierania drzwi wejściowych do mieszkania, a przepisy i instrukcje PPOŻ

Zasady dotyczące kierunku otwierania drzwi do mieszkań w bloku, są dość precyzyjne i jasno określone. Odgórnie, drzwi muszą być otwierane do wewnątrz mieszkania, a nie na zewnątrz. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Według przyjętych norm skrzydło drzwiowe będące wejściem na drogę ewakuacyjną nie może po całkowitym odtworzeniu nawet w najmniejszy sposób ograniczać szerokości wydzielonej drogi pożarowej. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na sposób ich otwierania, gdy nasze mieszkanie znajduje się w takim ciągu komunikacyjnym. W innym przypadku sami możemy dokonać wyboru sposobu otwierania się naszych drzwi.

Gdy spełnione są wszystkie warunki, wybór drzwi zewnętrznych otwieranych do środka jest bardzo popularny w przypadku mieszkań w nowoczesnych apartamentowcach. Dzieje się tak, ponieważ znacznie szersze korytarze niż w przypadku starszego budownictwa generują mniej problemów i konfliktowych sytuacji.

Kierunek otwierania drzwi – podsumowanie

Na najwięcej swobody w wyborze kierunku otwierania drzwi wejściowych mogą sobie pozwolić właściciele domów prywatnych. W ich przypadku decyzja może być uwarunkowana ilością wolnego miejsca wewnątrz i na zewnątrz budynku lub warunkami atmosferycznymi. W przypadku mieszkań w bloku istnieją regulacje, które taki wybór mieszkańcom narzucają. W sytuacjach wyjątkowych istnieje jednak możliwość zmiany sposobu otwierania drzwi wejściowych do mieszkania na takie otwierane do środka. Wymaga to jednak zgody zarządcy budynku i musi być zgodne z przepisami bezpieczeństwa. Pamiętaj więc, aby upewnić się, która sytuacja Cię dotyczy!

Przeczytaj też

Brak komentarzy