Na zewnątrz, czy do środka? Jak powinny otwierać się drzwi zewnętrzne? - Gerda

Na zewnątrz, czy do środka? Jak powinny otwierać się drzwi zewnętrzne?

Spis treści

Eleganckie, stylowe, ale przede wszystkim solidne i odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę całego domu. Dlatego muszą być estetyczne i pasować do designu elewacji, oświetlenia czy do dekoracji znajdujących się wokół domu lub przy wejściu do mieszkania. Jednak największą wartością dla użytkowników w drzwiach do domu są dwa elementy: antywłamaniowość oraz wysoka termoizolacja. To z kolei jest wynikiem ich solidnej konstrukcji, odpowiednich materiałów itp. Trochę mniej, lecz ciągle ważnymi aspektami są również odporność na warunki atmosferyczne, bezawaryjność i nowoczesny design podkreślający indywidualny charakter mieszkania. Czy istnieją jednak konkretne regulacje sposobu otwierania drzwi? Który z nich jest lepszy? Który zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo?

Montaż drzwi zewnętrznych, kierunek ich otwierania i prawo budowlane

Ponieważ drzwi do domów stanowią podstawową barierę odgradzającą mieszkańców od potencjalnych włamywaczy
i innych niepożądanych zagrożeń, ich wybór powinien być dokładnie przemyślany. Nie tylko systemy i zamki antywłamaniowe mają tutaj ogromne znaczenie. Liczą się również materiały, z jakich drzwi zostały wykonane, użyte do montażu zawiasy, jakość oraz konstrukcja całego skrzydła i oczywiście poprawny i precyzyjny montaż, bez którego nie można mówić o żadnym zabezpieczeniu przed niechcianym wtargnięciem osób trzecich. Warto również wiedzieć,
w jaki sposób wyregulować drzwi zewnętrzne, gdyż z biegiem lat mogą się trochę rozregulować. Jest to zupełnie naturalne zjawisko związane z ich użytkowaniem. Wystarczy w takim przypadku poddać drzwi odpowiedniej konserwacji i wszystko wróci do normy.

Na szczęście to, czy drzwi wejściowe otwierają się do środka mieszkania, czy na zewnątrz nie wpływa w żaden sposób na poziom bezpieczeństwa. Sposób otwierania ma jednak ogromne znaczenie dla komfortu i funkcjonalności oraz ich montażu. Są one dość często użytkowane, dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw odnośnie do sposobu ich otwierania.

Drzwi otwierane na zewnątrz:

  • Zapewniają znacznie więcej miejsca użytkowego w przedpokoju, korytarzu, czy na werandzie.
  • Przy niekorzystnych warunkach pogodowych, jak silne i porywiste wiatry, drzwi otwierane na zewnątrz będą mocniej dociskane do ościeżnicy, gwarantując większą szczelność.
  • Stanowią bezpieczniejszą drogę ewakuacji. Jednak ta cecha dotyczy tylko domów prywatnych.

Drzwi otwierane do wewnątrz:

  • Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku większych i szerszych korytarzy.
  • Nie kolidują ze wspólną przestrzenią wspólnoty mieszkaniowej w przypadku mieszkań w bloku lub apartamencie.
  • Nie wymagają również zamontowania systemu odprowadzania wody, okapnika, czy też dodatkowego uszczelnienia, chroniącego przed dostaniem się do środka deszczu, czy śniegu.

Kierunek otwierania drzwi wejściowych do mieszkania, a przepisy i instrukcje PPOŻ

Zasady dotyczące kierunku otwierania drzwi do mieszkań w bloku, są dość precyzyjne i jasno określone. Odgórnie, drzwi muszą być otwierane do wewnątrz mieszkania, a nie na zewnątrz. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Według przyjętych norm skrzydło drzwiowe będące wejściem na drogę ewakuacyjną nie może po całkowitym odtworzeniu nawet w najmniejszy sposób ograniczać szerokości wydzielonej drogi pożarowej. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na sposób ich otwierania, gdy nasze mieszkanie znajduje się w takim ciągu komunikacyjnym. W innym przypadku sami możemy dokonać wyboru sposobu otwierania się naszych drzwi.

Gdy spełnione są wszystkie warunki, wybór drzwi zewnętrznych otwieranych do środka jest bardzo popularny w przypadku mieszkań w nowoczesnych apartamentowcach. Dzieje się tak, ponieważ znacznie szersze korytarze niż w przypadku starszego budownictwa generują mniej problemów i konfliktowych sytuacji.

Kierunek otwierania drzwi – podsumowanie

Na najwięcej swobody w wyborze kierunku otwierania drzwi wejściowych mogą sobie pozwolić właściciele domów prywatnych. W ich przypadku decyzja może być uwarunkowana ilością wolnego miejsca wewnątrz i na zewnątrz budynku lub warunkami atmosferycznymi. W przypadku mieszkań w bloku istnieją regulacje, które taki wybór mieszkańcom narzucają. W sytuacjach wyjątkowych istnieje jednak możliwość zmiany sposobu otwierania drzwi wejściowych do mieszkania na takie otwierane do środka. Wymaga to jednak zgody zarządcy budynku i musi być zgodne z przepisami bezpieczeństwa. Pamiętaj więc, aby upewnić się, która sytuacja Cię dotyczy!