Drzwi zewnętrzne — czyszczenie i pielęgnacja - Gerda

Drzwi zewnętrzne — czyszczenie i pielęgnacja

Spis treści

Dlaczego tak ważne jest regularne mycie drzwi?

Drzwi zewnętrzne stanowią jedno z najważniejszych zabezpieczeń całej nieruchomości. Nie tylko chronią przed wejściem osób niepożądanych, ale również przed hałasem z zewnątrz. Istotna jest również ich funkcja w zakresie termoizolacyjności, dzięki której dom może pozostawać energooszczędny. Nie da się również ukryć, że drzwi wejściowe mają dawać optymalny komfort użytkowania oraz stanowić element dekoracyjny zewnętrznej strefy. Aby tak było, rutynowa pielęgnacja drzwi jest niezbędna. Sprawdź, jak przebiega czyszczenie drzwi w zależności od ich konstrukcji czy materiału, z którego zostały wykonane.

ZESTAW INOX-1, INOX-2

Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę naszego domu, a ich wygląd wpływa na estetykę całej nieruchomości. Codzienna pielęgnacja drzwi zewnętrznych pozwala zachować ich doskonały stan przez długie lata, a strefa wejścia wygląda po prostu schludnie. Szczególną uwagę zwraca się na stronę drzwi od zewnątrz, która narażona jest na intensywne zanieczyszczenia. Czyszczenie drzwi powinno odbywać się na bieżąco, kiedy tylko ulegną zabrudzeniu oraz sezonowo. Dzięki temu udaje się uniknąć ryzyka występowania na nich korozji. Weź pod uwagę, że dla drzwi szkodliwy może być nie tylko kurz, ale również opady deszczu czy śniegu oraz duże nasłonecznienie. 

Ponadto, nieczyszczone, zaniedbane drzwi wejściowe mogą ulegać awarii i nie spełniać swojej funkcji. Zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do ich zacinania bądź nieszczelności. Oprócz rutynowego czyszczenia tego elementu wykończenia nieruchomości zaleca się również przeprowadzanie profesjonalnego przeglądu technicznego drzwi, średnio raz na 24 miesiące.

Czyszczenie drzwi zewnętrznych a materiał ich wykonania

Uniwersalna zasada jest prosta, mycie drzwi powinno odbywać się przy użyciu miękkiej, bawełnianej ściereczki, najlepiej z mikrofibry, letniej wody i dedykowanych preparatów. Nie zaleca się szorowania drzwi twardym włosiem szczotki, ponieważ mogą na nich wystąpić zarysowania i zadrapania. 

Ze względu na materiał, z którego wykonane są drzwi, należy stosować specjalny płyn do czyszczenia drzwi. Preparat ma być łagodny, nie wchodzić w reakcję z materiałem. Źle dobrany środek może zniszczyć wierzchnią warstwę drzwi, odbarwić kolor czy zmyć powłokę zabezpieczającą. 

Weź pod uwagę, że do pielęgnacji drzwi na pewno przyda Ci się kilka różnych płynów. Środek do czyszczenia drzwi zewnętrznych będzie nie tylko wyróżniać się innym składem w przypadku drzwi stalowych, aluminiowych czy drewnianych. Uwagę trzeba zwrócić na elementy metalowe oraz szklane. Niektóre części drzwi wymagają również polerowania, a do tego zabiegu najlepiej sprawdzają się pasty polerskie. 

Pamiętaj, aby zawsze weryfikować skład płynów i innych środków do czyszczenia drzwi i dobierać je ze względu na dedykowane przeznaczenie. Na preparatach myjących nie należy oszczędzać, warto sprawdzać renomę ich producenta oraz certyfikaty jakości i niezbędne atesty. Nie używaj środków do czyszczenia drzwi, jeśli termin ich przydatności minął. Jeśli nie masz profesjonalnego płynu, do wyczyszczenia drzwi zewnętrznych z powstałych zabrudzeń użyj czystej wody. 

Drzwi zewnętrzne ulegają zazwyczaj zabrudzeniom w wyniku osadzania się na nich kurzu, padania deszczu czy chlapania błota oraz brudu naniesionego obuwiem. Szczególną uwagę warto zawsze zwrócić na dolną strefę drzwi wejściowych oraz miejsce przy klamce, ponieważ właśnie te części drzwi są najmocniej eksploatowane. Mycie drzwi na bieżąco, kiedy tylko zabrudzenia się pojawią, pozwoli zachować ich doskonały stan na dłużej. 

Konserwacja drzwi zewnętrznych i mechanizmów zamków

Czyszczenie drzwi, uwzględniając jedynie ich skrzydło, nie jest wystarczające, aby te mogły służyć przez wiele lat i pełnić swoją funkcję przy zachowaniu należytej jakości. Równie ważne jest regularne mycie ościeżnic, okuć oraz zamontowanych klamek. 

Samo mycie drzwi nie jest wystarczające, konieczna jest także konserwacja ich poszczególnych elementów. Nie można zapominać o regularnym naoliwieniu części mechanicznych oraz sprawdzaniu stanu śrub, spawów, wszelkich spoin i zamków. W razie jakiejkolwiek usterki należy reagować natychmiast i działać w celu ich naprawienia. Dobrej jakości drzwi powinny być na gwarancji oraz serwisowane przez fachowców. Samodzielne próby naprawy drzwi wejściowych bez właściwych umiejętności technicznych, wiedzy, doświadczenia, narzędzi oraz dedykowanych, autoryzowanych części producenta może przyczynić się do jeszcze większego rozszerzenia wady, a nawet całkowitego zniszczenia drzwi. 

W zakresie konserwacji skrzydła drzwi wejściowych należy stosować preparaty oraz zabiegi, które są odpowiednie ze względu na materiał ich wykonania. O ile drzwi stalowe bądź aluminiowe nie wymagają cyklicznej renowacji, są trwałe i odporne na działanie różnego rodzaju niesprzyjających czynników zewnętrznych, tak o drzwi drewniane trzeba dbać szczególnie. Bez odpowiedniej konserwacji i renowacji, drzwi będą podatne na działanie wody, wysokich czy niskich temperatur oraz silne promienie słońca. Mogą się wypaczać i odbarwiać. Dobrym zabiegiem jest stosowanie profesjonalnych impregnatów, ewentualnie farb oraz lakierów. 

Warto wybierać drzwi wejściowe, które wykazują szereg zalet z zakresu ochrony nieruchomości, ich komfortowego użytkowania, ale również niezawodnej trwałości i odporności oraz takie, które nie wymagają specjalnych i częstych zabiegów, aby móc utrzymać ich stan w pełnej doskonałości. Drzwi zewnętrzne mają być przede wszystkim praktyczne, a ponieważ ich zakup wiąże się z niemałą inwestycją finansową, należy stawiać na jakość, aby mogły spełniać swoją funkcję i służyć przez wiele lat.