Czujnik czadu – jak i gdzie zamontować? - Gerda

Czujnik czadu – jak i gdzie zamontować?

Spis treści

Dlaczego warto mieć czujnik czadu?

Zastanawiasz się, gdzie umieścić czujnik czadu? Jesteś w dobrym miejscu! W tym poradniku przeczytasz, na co należy zwrócić uwagę, aby instalacja urządzenia przebiegła prawidłowo. Poznaj szczegółowe informacje i zadbaj o bezpieczeństwo we własnym domu!

Zanim się zastanowimy, jak i gdzie zamontować czujnik czadu, należy wyraźnie podkreślić, dlaczego warto kupić to urządzenie. Otóż czujnik czadu zapewnia wszystkim domownikom bezpieczeństwo, ostrzegając przed wydzielającym się w domu tlenkiem węgla. Brak takiej ochrony może prowadzić nawet do śmiertelnego zatrucia. Dlatego śmiało można powiedzieć, że dobry czujnik czadu ratuje życie.

Czujnik po wykryciu niebezpiecznego związku bardzo szybko uruchamia głośny sygnał, który zbudzi domowników nawet z głębokiego snu. Usłyszą go również osoby starsze. Dzięki temu detektory są tak niezawodne – nieraz sprawdzały się w czasie zagrożenia.

Oczywiście, wybór czujnika czadu należy dokładnie przeanalizować zarówno pod kątem łatwości montażu, jak i bezpieczeństwa. Ponadto warto zwrócić uwagę na energooszczędność, trwałość, bezawaryjność, a także na ładny design, który nie popsuje domowej aranżacji. Wszystkie te atuty przypisać można urządzeniom marki Gerda, która oferuje wiele pierwszorzędnej jakości czujników.

Jak działa czujnik czadu?

Aby zrozumieć, jak zamontować czujnik czadu, przede wszystkim należy poznać mechanizm działania urządzenia. Sprzęt funkcjonuje za sprawą ogniwa elektrochemicznego. Jeżeli w pomieszczeniu pojawia się tlenek węgla, na elektrodzie zachodzi reakcja jego utleniania. Wtedy następuje przepływ prądu, który powoduje włączenie sygnału dźwiękowego, a także świetlnego.

Właśnie dlatego warto zamontować czujnik w każdym pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko emisji czadu. Dzięki temu możesz ochronić domowników i szybko zareagować na niebezpieczeństwo. Wszystko to sprawia, że detektory cieszą się uznaniem. Nie ryzykuj i ciesz się spokojem we własnym mieszkaniu!

Czujnik czadu – gdzie zamontować?

Czujnik czadu będzie działał prawidłowo, jeśli tylko zainstalujesz go w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim pamiętaj, że tlenek węgla się wydziela, gdy zachodzi niepełny proces spalania w kominku, podgrzewaczu wody czy innych urządzeniach grzewczych. Wówczas dopływa do nich zbyt mała ilość powietrza nasyconego w tlen. Dzieje się tak przy błędnej regulacji palnika gazowego czy zbyt wczesnym zamknięciu paleniska kuchni.

Wykrywacz należy więc umieścić w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się gazowe piecyki z otwartą komorą spalania, piony wentylacyjne czy kotły węglowe. Warto zaznaczyć, że wszystkie te urządzenia powinny być utrzymane w czystości i użytkowane w prawidłowy sposób. Kluczowym aspektem jest również konserwacja, którą powinni wykonywać specjaliści.

Pamiętaj, że właściciele oraz administratorzy budynków muszą każdego roku wykonywać przeglądy instalacji i przewodów kominowych. Obligują ich do tego przepisy prawa. W ten sposób można znacznie zwiększyć ochronę, lecz nadal warto mieć w domu praktyczne i niezawodne czujniki.

Gdzie zamontować czujnik czadu? Otóż tlenek węgla utrzymuje się na niedużej wysokości, zatem należy zainstalować urządzenie 140–150 cm nad podłogą oraz w pobliżu urządzenia grzewczego, lecz nie dalej niż 6 m. W dodatku sprzęt nie powinien być ukryty czy zasłonięty przedmiotami, które mogłyby ograniczyć dopływ powietrza. Pamiętaj również, aby nie montować urządzenia w pobliżu klatek wentylacyjnych, gdyż utrudnią detektorowi analizę składu powietrza.

Jak zamontować czujnik czadu?

Instalacja detektora nie powinna nikomu sprawiać problemów, choć warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Na początku zmierz odpowiednią wysokość, a następnie za pomocą poziomicy wyznacz pion. Potem wystarczy przekręcić element czujnika, aby go zdemontować i wyznaczyć na ścianie punkty mocowania.

Kolejny krok to wywiercenie otworów na określonej wysokości i umieszczenie w nich kołków. Następnie przyłóż do ściany zdemontowany wcześniej element czujnika i wkręć śruby w odpowiednie miejsca. W razie potrzeby umieść baterie, uruchom urządzenie i upewnij się, czy detektor działa. Później wystarczy tylko złożyć konstrukcję, aby móc cieszyć się bezpieczeństwem każdego dnia.

Sprawdź urządzenie

Skoro już wiesz, gdzie umieścić czujnik czadu i jak go zainstalować, pora sprawdzić jego pracę. Na urządzeniu znajdziesz przycisk „Test”, który powinien być umieszczony w widocznym miejscu. Wystarczy go nacisnąć, aby detektor wygenerował głośny sygnał dźwiękowy. Wówczas warto poprosić jednego z domowników, aby sprawdził, czy urządzenie jest wystarczająco głośne nawet w odległym pomieszczeniu. Ponadto należy upewnić się, czy osoby starsze również usłyszą sygnał. Pamiętaj, aby takie testy przeprowadzać regularnie i wymieniać baterie w razie ich rozładowania. W ten sposób zagwarantujesz spokój wszystkim mieszkańcom.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Czujnik to niewielkie, lecz najważniejsze urządzenie w domu, gdyż faktycznie może uratować życie. Dlatego unikaj najtańszych wykrywaczy z niesprawdzonych źródeł, które nie zagwarantują oczekiwanej ochrony.

Produkt powinien być trwały i niezawodny, aby zapewniał bezpieczeństwo na co dzień. Ponadto przy zakupie warto sprawdzić certyfikat detektora. Dzięki temu uzyskasz pewność, że sprzęt spełnia wymogi normy PN-EN 50291 i jest dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej.

Jeżeli po raz pierwszy kupujesz tego typu sprzęt, warto poprosić o pomoc eksperta, aby uzyskać wszystkie ważne informacje. Dobrze jest również zapoznać się z asortymentem producenta Gerda, który oferuje wysokiej jakości detektory czadu. Przy każdym produkcie znajdziesz szczegółową specyfikację, w której określono wszystkie parametry. Dzięki temu bez problemu dokonasz udanego zakupu. Postaw na model uznanej marki, a bezpieczeństwo będzie na wyciągnięcie ręki.