Gdzie zamontować czujnik gazu w domu? - Gerda

Gdzie zamontować czujnik gazu w domu?

Spis treści

Co to jest czujnik gazu?

Chociaż przepisy polskiego prawa budowlanego nie nakładają obowiązku instalacji czujnika gazu w nieruchomości czy w poszczególnym mieszkaniu, to jednak dla własnego bezpieczeństwa i komfortu codziennego funkcjonowania warto taki sprzęt zamontować. Gaz nie jest widoczny, bywa niewyczuwalny, przez co stwarza ogromne zagrożenie w razie nieszczelności systemu instalacji. Detektor daje gwarancję, że jego zbyt wysokie stężenie w pomieszczeniu zostanie wykryte. Jak konkretnie działa czujnik gazu i gdzie najlepiej go zamontować, aby spełniał swoje funkcje? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czujnik gazu jest niewielkim urządzeniem, ale pełni niezwykle ważną funkcję w zakresie bezpieczeństwa wszystkich domowników. Jest sprzętem, który ostrzega w przypadku zbyt dużego stężenia gazu w pomieszczeniu. W tej standardowej opcji czujnik wykrywa stężenie gazu przy wyczuciu jego 15% w powietrzu i alarmuje o zagrożeniu. Dzięki temu domownicy mogą natychmiast zareagować. Pamiętaj, że zbyt wysokie stężenie gazu w powietrzu jest niezwykle niebezpieczne dla ludzi oraz zwierząt. Jego stężenie w powietrzu nawet o wartości 5% grozi wybuchem, a niewystarczająca ilość tlenu przyczynia się do powstawania reakcji gazu, której efektem jest trujący tlenek węgla CO. Prowadzi on do poważnych zatruć, a nawet zgonu.

Gdzie zamontować czujnik gazu?

Montaż czujnika gazu zalecany jest we wszystkich nieruchomościach, w których korzysta się z gazu. Jest on dedykowany do pomieszczeń, w których działają kuchenki gazowe, gazowe ogrzewacze wody czy piecyki i kotły. Detektor sprawdzi się również w miejscach, w których korzysta się z butli z gazem. Jeśli wiesz już, gdzie zamontować czujnik gazu, uwzględniając nieruchomości, w których korzysta się z tego rodzaju paliwa, a przede wszystkim mieszkania w starym budownictwie, w których dochodzi do największej liczby wypadków, dowiedz się również, w jakim konkretnie miejscu zamontować system, aby działał niezawodnie.

Najlepsza lokalizacja detektora gazu

Ponieważ gaz unosi się do góry, najlepszym miejscem sprawnego działania czujnika gazu będzie lokalizacja około 30 centymetrów pod sufitem. Urządzenie należy zamontować z daleka od drzwi, okien, wentylatorów i innych miejsc z dużym przepływem powietrza. Nie zaleca się montowania czujnika gazu w tzw. martwych strefach, czyli w rogach pomieszczenia, pod szafkami czy w miejscach, w których detektor mógłby być choćby w małej części zasłonięty. 

Czujnik gazu musi zostać zainstalowany w miejscu, w którym funkcjonuje źródło gazu i nie dalej, niż 6 metrów od niego. Jeśli w nieruchomości korzysta się z kuchenki gazowej, czujnik gazu powinien działać w kuchni. Jeśli w domu działa piecyk gazowy, najczęściej jest on montowany w łazience. Warto pamiętać o montażu czujnika gazu w kotłowniach oraz w garażu, jeśli parkowany jest w nim samochód na gaz. Co ważne, jeśli instalacja gazowa przebiega przez różne pomieszczenia nieruchomości, zaleca się, aby czujnik był montowany we wszystkich oraz na wszystkich kondygnacjach obiektu.

Jaki czujnik gazu wybrać?

Kiedy wiesz już, jak niezbędny w domu jest czujnik gazu gdzie zamontować takie urządzenie, sprawdź również, który model tego rodzaju sprzętu sprawdzi się najlepiej. Zwróć przede wszystkim uwagę na wysoką jakość detektora i jego czujność, od tego zależy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników nieruchomości. Wybieraj spośród wysokiej klasy urządzeń, z gwarancją, niezbędnymi atestami i certyfikatami oraz możliwym serwisem. Dobra jakość użytych do stworzenia czujnika komponentów zapewni zaś długotrwałe działanie i zminimalizuje ryzyko występowania awarii. 

Dobry czujnik gazu pełni różne funkcje, a użytkownik może korzystać z jego różnych opcji działania. Przy wyborze tego typu sprzętu pod uwagę zawsze warto brać: 

  • rodzaj i moc sygnalizacji czujnika (głosowa lub wizualna). Dobre czujniki ruchu alarmują nie tylko zbyt wysokie stężenie gazu w pomieszczeniu, ale również konieczność wymiany sprzętu, na przykład w wyniku zakończenia okresu jego żywotności (z reguły jest to 5 lat), 
  • wykrywanie rodzajów gazu. Czujnik gazu może wykrywać nie tylko gaz ziemny, ale też propan-butan, amoniak, wodór oraz czad, 
  • zasięg detekcji czujnika. Chociaż zaleca się umieszczanie czujnika nie dalej, niż 6 metrów od źródła gazu, to na rynku dostępne są detektory z zasięgiem czujnika nawet do 25 metrów, 
  • zasięg temperatury pracy. Dobrej jakości czujniki ruchu działają niezawodnie w temperaturze od -10 stopni Celsjusza do 55 stopni Celsjusza, 
  • rodzaj zasilania czujnika. Urządzenie może być zasilane energią elektryczną albo działać na baterie. 

Wybór konkretnego modelu czujnika gazu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami oraz cechami obiektu, w którym korzysta się z gazu. Dla ochrony zdrowia oraz życia zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na czujniki gazu, które zawierają także funkcję czujnika czadu.