Jak działa inteligentny zamek do drzwi i ile kosztuje? - Gerda

Jak działa inteligentny zamek do drzwi i ile kosztuje?

Spis treści

Koncepcja inteligentnego domu narodziła się wbrew pozorom całkiem niedawno, bo w chwili spopularyzowania się bezprzewodowych form łączności pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi. Systemy smart-home mimo dość krótkiej obecności na rynku zyskały na popularności tak bardzo, że obecnie większość ludzi korzysta z ich dobrodziejstw, w ogóle nie będąc tego świadomymi. Inteligentny dom otwiera wiele ciekawych możliwości, na czele ze zwiększeniem codziennego komfortu swojego życia oraz – co najważniejsze – zwiększeniem ochrony. Kolejnym urozmaiceniem domu opartego na nowoczesnej technologii jest inteligentny zamek. Czym jest to tajemnicze urządzenie?

Inteligentny zamek – nowoczesność to komfort

Wśród urządzeń typu smart-home można wyróżnić sprzęty AGD i RTV codziennego użytku, takie jak zmywarki z funkcją sterowania z poziomu aplikacji w telefonie, oświetlenie sterowane zdalnie czy nawet ekspresy do kawy, którym można wysłać polecenie przyrządzenia pysznego napoju, siedząc w sypialni. Tak czy inaczej – smart-home to przyszłość, a inteligentny zamek stanowi jej rozszerzenie.

Połączenie inteligentnego zamka oraz dedykowanej aplikacji odpowiada za kontrolę dostępu do wnętrza obiektu mieszkalnego lub firmowego, poprzez udzielanie dostępu do wybranego obszaru danej osobie posiadającej wirtualny lub fizyczny klucz (jednak nie w tradycyjnej postaci). Urządzenie pozwala na m.in. zdalne otwieranie drzwi, co:

  • Podnosi komfort – nie musisz poszukiwać kluczy czy obawiać się także ich zagubienia lub kradzieży. Zależnie od wariantu, za funkcję wyzwalającą otwarcie zapadki może odpowiadać wszystko – od odcisku palca, poprzez aplikację na smartfonie, aż na charakterystycznych transponderach w kształcie pastylki kończąc.
  • Daje wiele możliwości technicznych – warto mieć świadomość tego, że urządzenia typu smart-home mogą komunikować się z wieloma innymi składowymi całej skomplikowanej aplikacji, w tym także z systemem, który zapisuje w pamięci urządzenia (lub w pamięci zewnętrznej) wszystkie rekordy, czyli zdarzenia wyzwalające ich pracę. Z reguły wśród nich można wymienić dane dotyczące godziny otwarcia i zamknięcia drzwi, a nawet sprawdzić, kto odpowiadał za otwarcie drzwi w wybranej chwili.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – skuteczna ochrona to podstawa

Warto wiedzieć, że dzięki monitorowaniu wszystkich działań zrealizowanych przez inteligentne zamki, możesz – jako właściciel obiektu czy inwestor w danym domu mieszkalnym – na bieżąco analizować bezpieczeństwo wszystkich domowników. Dane zapisywane na urządzeniach można z łatwością wykorzystać w celu poprawy ochrony swojego domu, lecz to nie wszystko.

Otwieranie inteligentnego zamka zawsze sprowadza się do wykorzystania innego przedmiotu niż typowy, standardowy klucz do wkładki, który to uchodzi za najsłabsze ogniwo skutecznego z pozoru systemu domowych zabezpieczeń. To forma odstraszenia złodzieja, który, nie znając konkretnego modelu zamka, nie będzie w stanie zaplanować swoich działań z odpowiednio długim wyprzedzeniem. Warto wiedzieć, że tedee powered by Gerda ma w zestawie wkładkę w najwyższej – 6 klasie zabezpieczeń, która zapewnia bezpieczeństwo na wysokim poziomie.

Nie bez znaczenia jest także wiele niebezpieczeństw pobocznych, które stają się coraz częstszą przyczyną włamań do mieszkań pozornie chronionych przez inteligentny zamek. Należy do nich przechwycenie danych pomiędzy urządzeniem wyzwalającym odryglowanie drzwi (smartfonem) a samym zamkiem. Skuteczne szyfrowanie pomiędzy elementami składowymi to elementarna wiedza na temat cyberbezpieczeństwa. Warto sięgać po urządzenia, które traktują te informacje w pełni poważnie i podchodzą do nich z pełnym zaangażowaniem. Zamki tedee powered by Gerda należą właśnie do nich, gdyż w ich przypadku szyfrowanie jest podobnie bezpieczne jak to, używane w bankowości internetowej. Samo urządzenie, a w zasadzie funkcja szyfrowania połączenia, powinno zostać przed sprzedażą przetestowane i przeanalizowane przez niezależnie jednostki certyfikujące, którym w przypadku zamka tedee powered by Gerda jest AV Test – wiodący podmiot certyfikujący. Model został objęty specjalnym certyfikatem, co świadczy o najwyższym poziomie bezpieczeństwa na linii smartfon-zamek.

Inteligentny zamek – rodzaje spotykane najczęściej

Pod zagadnieniem inteligentnego zamka kryje się znacznie więcej niż można przypuszczać. To szeroka kategoria, która obejmuje:

  • Urządzenia na odcisk palca – linie papilarne są niepowtarzalne, dlatego zabezpieczenie domu lub mieszkania za ich pomocą wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem ze wszystkich. Urządzenie odczytuje odcisk za pomocą specjalnej kamery, która analizuje linie papilarne i porównuje je z tymi, które znajdują się w pamięci urządzenia.

  • Inteligentny zamek na smartfona – coraz popularniejsze rozwiązanie, które stanowi wbrew pozorom znacznie lepszą alternatywę zamków biometrycznych (na odcisk palca lub siatkówkę oka). Urządzenie może m.in. geolokalizować smartfon wyzwalający otwieranie drzwi, po czym automatycznie je odryglowuje, wpuszczając domownika do wnętrza domu. Takie zamki komunikują się z internetem poprzez sieć WiFi lub protokołem Bluetooth, lecz tylko lokalnie, na kilka metrów od zamka.
  • Zamek z transponderem – to z reguły rozwiązanie stosowane nie w prywatnych domach, a w firmach oraz klatkach schodowych.

Ile kosztuje inteligentny zamek?

Koszt inteligentnego zamka nie musi zwalać z nóg. Do niedawna, kiedy to urządzenia te stanowiły jedynie nowinkę technologiczną, wartość inwestycji była dość wysoka, przez co na ich zakup mogli sobie pozwolić nieliczni. Teraz jednak koszt jest znacznie niższy, a na zakup ciekawego rozwiązania technologicznego może sobie pozwolić coraz więcej osób. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje inteligentny zamek, zależy głównie od oczekiwań inwestora oraz jego możliwości finansowych. Wraz z ceną zamka rośnie oczywiście jego funkcjonalność, która w pełni pozwala wykorzystać potencjał inteligentnego zamka.

W nowoczesnych domach liczą się nowoczesne rozwiązania

Inteligentny zamek stanowi doskonały wybór dla wszystkich tych, którym zależy na swoim bezpieczeństwie oraz komforcie, wynikającym z możliwości otwarcia drzwi bez użycia standardowych kluczy. Istotne jest jednak, aby zamek pochodził od producenta specjalizującego się w jego produkcji i idealnie dostosowanego do wybranych drzwi. Pomocni z całą pewnością okażą się specjaliści, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące rozwiązań typu smart-home.