Jak korzystać z zapięcia rowerowego? - Gerda

Jak korzystać z zapięcia rowerowego?

Spis treści

Jak najlepiej zapiąć rower?

Zapięcie rowerowe służy do zabezpieczania jednośladu i minimalizowania ryzyka jego kradzieży w miejscu, w którym pojazd pozostaje bez opieki. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rodzaj zabezpieczenia, a następnie właściwie takie zapięcie stosować. Dowiedz się, jak korzystać z zapięcia rowerowego i jakie nawyki pozwolą Ci uchronić rower przed złodziejem.

Ważna jest sztuka zapinania roweru, ponieważ dzięki odpowiedniej technice złodziej będzie miał trudności w sforsowaniu zabezpieczenia. Nigdy nie należy zapinać roweru, zahaczając zapięcie jedynie o jedno z kół, same szprychy, łańcuch, linki hamulcowe czy rurę od siodełka. To newralgiczne elementy, które bez problemu udaje się odczepić albo urwać. Wprawiony złodziej ma w takich przypadkach ułatwione zadanie, a kradzież jednośladu zajmuje mu dosłownie kilka sekund. Tak montowane zapięcie może być stosowane, ale tylko w przypadku, w którym jest wykorzystywane jako to dodatkowe, uzupełniające. Nigdy nie powinno być stosowane jako jedyna blokada przed kradzieżą, nawet na krótką chwilę ani w miejscach dobrze oświetlonych, monitorowanych czy o dużym natężeniu ruchu.

Jak zapiąć rower, aby zwiększyć jego bezpieczeństwo? Eksperci potwierdzają, że najlepszą metodą jest wykorzystanie zabezpieczenia i zapięcie jednośladu za jego ramę. Doskonałą wersją optymalnej ochrony przed kradzieżą jest zapięcie za ramę oraz za koło tylne. Z powodzeniem można stosować również zabezpieczenie za ramę wraz z automatyczną blokadą koła tylnego, które jest montowane standardowo w różnego rodzaju modelach rowerów.

Wybierz jakościowe zapięcie rowerowe

Najmniejszy błąd w sztuce przypinania roweru może sporo kosztować, a w skrajnych przypadkach skutkować utratą jednośladu. Ważne jest jednak nie tylko to, jak najlepiej zapiąć rower, ale liczy się również jakość stosowanego zabezpieczenia.

Przede wszystkim, sposób zapięcia roweru będzie zależeć od rodzaju zabezpieczenia. Inaczej montowany jest łańcuch rowerowy, zapięcie typu klamra czy pętla wykonana ze stali.

Uznaje się, że najlepszą ochronę daje zapięcie rowerowe typu klamra, czyli U-lock. Należy montować ją za ramę i jeśli tylko takie zabezpieczenie wykonane jest ze stali hartowanej, złodziej nie będzie w stanie go przeciąć ani rozwiercić.

Wybierając odpowiednie zapięcie do roweru, zwróć uwagę na jego parametry techniczne. Mocowanie ma być trwałe, wytrzymałe, odporne na różnego rodzaju korozje, wynikające na przykład z działania wody czy brudu. Uwzględniaj takie, które jest łatwe w użyciu, a zapięcie nie sprawia większego trudu. To ważne przede wszystkim w przypadku, w którym użytkownikiem roweru jest dziecko.

Do wyboru są zabezpieczenia na standardowy kluczyk oraz te w wydaniu nowoczesnym, na indywidualnie ustalany kod. Trzeba przyznać, że ta druga opcja jest lepszym rozwiązaniem, w jej przypadku nie ma ryzyka zgubienia kluczy do roweru czy ich trafienia w niepowołane ręce.

Najtańsze zapięcia rowerowe to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku cena ma ogromne znaczenie i niestety ta najniższa wiąże się z kiepską jakością produktu, a więc niewystarczającą ochroną roweru. Ceny zabezpieczeń rowerowych od uznanych producentów, z niezbędnymi atestami i certyfikatami, zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Za najlepsze zapięcie rowerowe zapłacisz nawet 200 złotych. Jest to spora inwestycja, ale z całą pewnością opłacalna, ponieważ koszt nowego roweru będzie na pewno wyższy, jeśli Twój jednoślad zostanie skradziony w wyniku jego niedostatecznej ochrony.

Zapięcie rowerowe FOLD 840V

Jak zapiąć rower, czyli sztuka dobrego parkowania

Pamiętaj, że nie tylko rodzaj zapięcia i technika zabezpieczania roweru ma znaczenie. Musisz wiedzieć, że doświadczony złodziej poradzi sobie z każdą blokadą, natomiast właściciel jednośladu nie powinien dawać mu okazji do kradzieży.

Przede wszystkim, chcąc zostawić rower bez opieki, znajdź do tego dobre miejsce. Najlepiej sprawdzają się specjalne stojaki rowerowe, jednak nie wszędzie są one do dyspozycji rowerzystów.

Przypinaj rower do trwałej i mocnej konstrukcji, jeśli nie do stalowego elementu stojaka na rower, odpowiednim miejscem może być również poręcz.

Znajdź dobrze oświetlone miejsce, idealnie, jeśli jest dodatkowo monitorowane. Dobrze sprawdzają się także miejsca o dużym natężeniu ruchu, ponieważ przechodnie czy spory ruch samochodowy może skutecznie odstraszać złodzieja przed dokonaniem kradzieży.

“Okazja czyni złodzieja”, dlatego nie zostawiaj przy rowerze żadnych wartościowych przedmiotów czy akcesoriów elektronicznych, dzięki którym podróżowanie jednośladem jest przyjemniejsze. Zabieraj ze sobą liczniki, lampki, koszyk rowerowy lub bidon.