Jakie są plusy i minusy wizjerów optycznych i elektronicznych
Spis treści
- Jak wygląda wizjer optyczny
- Czym charakteryzuje się wizjer elektroniczny
- Jak zamontować wizjer w drzwiach
Wizjer, potocznie nazywany również judaszem, jest jednym z najważniejszych elementów większości drzwi wejściowych. To od jego jakości w dużej mierze zależy komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Ma on realny wpływ na to, jak ocenimy osobę stojącą przed wejściem do domu i czy zdecydujemy się wpuścić ją do środka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak dobrać model najlepiej spełniający twoje oczekiwania.
Jak wygląda wizjer optyczny
Klasyczna wersja wizjerów montowanych często w standardzie drzwi wejściowych to niewielkich rozmiarów urządzenie o dwóch soczewkach, umieszczonych w metalowej tubie. Montowane są mniej więcej na wysokości dostosowanej do średniego wzrostu osoby dorosłej. Są zabezpieczone od wewnątrz metalową osłoną, zapobiegającą zaglądaniu do wnętrza mieszkania przez osoby niepożądane. Judasz, gdyż pod taką nazwą wizjery są szerzej znane, w swojej standardowej wersji ma niestety sporo wad. Ze względu na często niskiej jakości materiały, z jakich są wykonane, obraz może być niewyraźny, zamazany, a przez niekorzystne warunki atmosferyczne, jak wahania temperatur, nawet zaparowany. Co więcej, standardowy wizjer optyczny może być również niewygodny w użytku przez osoby starsze, z wadami wzroku, a korzystanie z niego przez osoby bardzo niskie lub dzieci nawet całkowicie niemożliwe. Do jednej z największych wad judasza należy również niemal całkowite uzależnienie od warunków panujących na zewnątrz mieszkania. Jeśli ganek przed domem lub klatka schodowa nie są dostatecznie oświetlone, nie będziemy w stanie dostrzec twarzy osoby stojącej na zewnątrz.
Czym charakteryzuje się wizjer elektroniczny
Przede wszystkim, warto już na samym początku zaznaczyć, że wbrew pozorom wizjer elektroniczny jest równie łatwy w montażu, jak jego klasyczne odpowiedniki. Został zaprojektowany w taki sposób, by nowsze modele mieściły się w otworze o takiej samej średnicy. Nie wymaga on również podłączania żadnego skomplikowanego okablowania, gdyż zasilany jest na baterie.
Choć budowa wizjerów elektronicznych jest inna niż w przypadku klasycznych modeli, ich zasada działania jest bardzo prosta. Po zewnętrznej stronie drzwi montujemy w miejscu starego judasza kamerę, za pomocą której możliwe będzie sprawdzenie, kto znajduje się po drugiej stronie. Wyświetlacz LCD, będący częścią zestawu, montujemy natomiast wewnątrz mieszkania, gdyż to on będzie prezentował przesyłany w czasie rzeczywistym obraz z mikrokamery. Wizjery elektroniczne posiadają szereg dodatkowych opcji takich jak na przykład możliwość zsynchronizowania działania wyświetlacza z dzwonkiem, zoom, a nawet możliwość zapisu obrazu i daty. Uzyskany za pomocą kamery obraz jest zawsze wyraźny, dobrej jakości, a co istotne, dzięki podczerwieni świetnie radzi sobie nawet w całkowitej ciemności. Urządzenie jest także bardzo proste w obsłudze zarówno przez dzieci, jak i osoby starsze. Większość modeli wyposażona jest tylko w jeden guzik, za pomocą którego uruchamiamy oraz wyłączamy wyświetlacz. Wizjery elektroniczne są niestety nieco droższe od standardowej wersji, zapewniają jednak nieporównywalnie większe bezpieczeństwo. Co ważniejsze, gwarantują również lepszej jakości obraz w każdych warunkach i są przystosowane do użytkowników w każdym wieku.
Wybierając wizjer, zwróć również uwagę na to, który pasuje do wyglądu Twoich drzwi. A jeśli zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze drzwi do mieszkania, zajrzyj do nas po więcej informacji!
Jak zamontować wizjer w drzwiach
Bez względu na to, czy decydujemy się na nowoczesny wizjer elektroniczny z wyświetlaczem LCD, czy jesteśmy zwolennikami klasycznych wizjerów z soczewkami, ich montaż i wymiana są niezwykle proste. Choć wiele firm posiada w swojej ofercie możliwość zamówienia takiej usługi, zwłaszcza przy wymianie drzwi, podpowiadamy jak zrobić to samemu w łatwy, szybki i przede wszystkim o wiele tańszy sposób. Nim jednak się do tego zabierzemy, należy w pierwszej kolejności dokładnie zmierzyć grubość drzwi. Bez tej istotnej informacji niemożliwe będzie dobranie odpowiedniej wielkości tulei, która spaja wizjer z soczewką. Gdy już ustalimy ten jedyny potrzebny nam parametr i dokonamy zakupu interesującego nas modelu, możemy przejść do kolejnych działań. Jak zatem założyć wizjer do drzwi?
- Pracę zaczynamy oczywiście od demontażu starego modelu, od wewnętrznej strony drzwi za pomocą śrubokręta, lub innego narzędzie ułatwiającego pracę.
- Po wyjęciu starego judasza delikatnie wstawiamy nowy wizjer, zwracając szczególną uwagę na to, by soczewka znalazła się od strony korytarza.
- Aby możliwe było wkręcenie gwintu urządzenia do części statycznej, montowanej po wewnętrznej stronie drzwi, należy zablokować część zewnętrzną. Następnie stosować się do zaleceń producenta, dołączonych do każdego zestawu.
- Na koniec, wzmacniamy całość za pomocą dokręcenia zablokowanej wcześniej zewnętrznej strony, a następnie blokując obrót wizjera od wewnątrz.
Jeśli nadal zastanawiasz się, który wizjer jest dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością podpowiemy Ci, co wybrać!