Segmentowa brama garażowa – przewodnik zakupowy
Spis treści
Na co zwrócić uwagę?
Jak wygląda brama wydaje się rzeczą dość oczywistą. Jednak kiedy przychodzi moment, w którym musimy zmierzyć się z wyborem bramy dla siebie, pojawia się szereg wątpliwości i pytań. Jest to zakup na wiele lat. Brama ma nam służyć jak najlepiej i jak najdłużej. Chcemy, aby produkt ten spełniał nie tylko funkcję ozdobną, jakże istotną dla całego wizerunku domu, jak również zaspokajał wszelkie oczekiwania w zakresie funkcji użytkowych.
Na rynku istnieje wielu producentów mniej lub bardziej znanych, oferujących szeroki zakres produktów od zwykłych bram uchylnych przez przesuwne, dwuskrzydłowe po segmentowe. Te ostatnie w chwili obecnej są najczęściej wybieranym typem bram. Jednakże i tutaj można zauważyć pewne różnice. Niektóre są mniej inne bardziej istotne dla samego użytkownika. Pojawia się pytanie co wybrać? No co zwrócić uwagę? Jakie cechy powinna posiadać brama aby spełniła nasze oczekiwania?
Co w bramie jest ważne?
Cena jest jednym z kluczowych elementów, które bierzemy pod uwagę przy wyborze bramy. Jednak jak można podejrzewać, nie jest to zbyt rozsądne podejście. Brama jest takim elementem naszego domu, który wybiera się na lata. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość tego produktu. Zazwyczaj te najtańsze bramy okazują się złej jakości, które po krótkim czasie zaczynają się psuć i konieczna jest wymiana na nową, co w końcowym rozrachunku sprawia, że zamiast zaoszczędzić przepłacamy. Dla naszego dobra powinniśmy zwrócić uwagę na jakość najbardziej istotnych elementów składowych bramy typu uszczelka, okucia czy grubość panelu. Dzięki temu wybierając dobrej jakości bramę możemy skutecznie przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji, a także obniżyć koszty ogrzewania naszego domu. Kolejną istotną sprawą jest zakup bramy u renomowanego producenta najlepiej z wieloletnią tradycją, która da nam gwarancję serwisu w przypadku awarii bramy. Tak jak już wspomniałam, bramy montujemy na lata. Dobrze byłoby abyśmy mieli możliwość w przypadku zerwania linki lub uszkodzenia panelu itp. zwrócenia się do naszego dostawcy w celu usunięcia usterki. Bardzo ważne jest również, aby montażu naszej bramy dokonała profesjonalna ekipa montażowa posiadająca certyfikat potwierdzający odbyte szkolenie. Tylko taki montaż zagwarantuje nam niezawodną pracę bramy przez wiele lat.
Opis elementów i ich wpływ na użytkowanie
W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładziony jest na energooszczędność. Nie omija to również szeroko pojętej branży stolarki otworowej. Bramy również leżą w zakresie nieprzerwanej pracy nad obniżaniem współczynnika przenikalności cieplnej. W chwili obecnej wymagany współczynnik wynosi nie przekraczalny próg U=1,3W/(m²·K). Na uzyskanie takiego współczynnika wpływ ma kilka składowych bramy.
Panel
Jednym z nich jest panel. Obecnie na rynku spotkać możemy bramy z paneli o różnej grubości. Najbardziej popularną grubością jest 40mm, jednak zdarzają się nawet 20mm panele. W związku z tym, że aby uzyskać współczynnik Umax. 1,3W/(m²·K). coraz większym uznaniem cieszą się panele grubsze niż 40mm, niektórzy producenci mają w swojej ofercie bramy z panelem o grubości 60mm. Jednakże panel o grubości 45mm (w połączeniu z dwuwargową uszczelką EPDM po całym obwodzie bramy), które występują w bramach Prestige i Prestige Plus oferowanych Gerda, spełniają powyższe wymagania bez przepłacania za dużo droższy panel 60mm. Jeżeli chodzi o kolorystykę i rodzaj przetłoczeń czy też samą powierzchnię paneli np. gładki, woodgrain itp. to jest już kwestia gustu kupującego lub całego projektu budynku. Trzeba jednak pamiętać, że najłatwiej jest dobrać wszystkie elementy wykończenia budynku jak np. drzwi wejściowe, rolety zewnętrzne, elewacja itp. do najbardziej popularnych kolorów (złoty dąb, orzech RAL7016, RAL9016). Może się tak zdarzyć, że wybierając nietypowy kolor okleiny okiennej będziemy mieć kłopot z dobraniem takiego koloru w innych elementach wykończenia. Trzeba również mieć świadomość, że ten sam kolor na bramie stalowej będzie odbiegał od koloru na drewnianych drzwiach (malowanych na zbliżony odcień), inaczej będzie wyglądał na ramie okienne PVC, czy na pancerzu rolety.
Kolejnym elementem ważnym dla jakości bramy są uszczelki. Uszczelki umieszczone po całym obwodzie bramy, uszczelki pomiędzy poszczególnymi segmentami czy zabezpieczenia przeciw zakleszczeniu palców jest już standardem w oferowanych na rynku bramach garażowych.
Okucia
Okucia typu rolki wsporniki rolek, zawiasy itp. mogą się różnić w poszczególnych typach bram. W standardowych produktach są zabezpieczone powłoką ocynku. W niektórych przypadkach jest to stal nierdzewna, która zapewnia większą niż standardową ochronę na korozję. W normalnych warunkach użytkowania bramy gdzie nie jest ona zamontowana w środowisku o podwyższonej wilgotności, bramy w standardowym wykonaniu(ocynk) będą nam służyć bezawaryjnie przez wiele lat.
Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom bardziej wymagających klientów firma Gerda w swojej ofercie posiada bramę o podwyższonym standardzie, wyposażoną w podwójne rolki pośrednie. Dzięki takiemu rozwiązaniu brama pracuje ciszej i płynniej, co podnosi uczucie komfortu podczas użytkowania.
Sprężyny
Sprężyny są dość istotnym elementem całej bramy. To one podnoszą nam bramę, dzięki czemu użytkownik nie musi wykorzystywać dużej siły, aby otworzyć bramę ręcznie. Na rynku najczęściej możemy spotkać się z dwoma rodzajami sprężyn. W mniejszych bramach z powodzeniem stosowane są sprężyny naciągowe, które montowane są w prowadnicach pionowych. Są one tak skonstruowane, aby nie stanowiły zagrożenia dla użytkownika. W większych bramach występują natomiast sprężyny skrętne montowane na wale w nadprożu lub z tyłu jeżeli wielkość nadproża nie pozwała na zamontowanie wału standardowo z przodu. Oba rozwiązania są tak samo dobre. To, które sprężyny wybierzemy nie będzie miało wpływu na wytrzymałość i funkcjonalność całej bramy. Podczas wizyty u sprzedawcy bram możemy natomiast usłyszeć informację o ilości cykli sprężyn w bramach. Zasada jest taka, że im więcej tym lepiej. Dla bram garażowych do domu najczęściej możemy spotkać się z 15tys. cykli. W bramach firmy Gerda standardowo występują sprężyny na 25tys cykli ( i dla sprężyn naciągowych i skrętnych). Zabezpieczenie przeciwko pęknięciu sprężyn występuje w standardzie większości bram na rynku.
Otwieranie bramy garażowej
Kolejną kwestią, na którą powinnyśmy zwrócić uwagę jest sprawa otwierania. Czasami klienci o mniejszych możliwościach finansowych decydują się na zakup bramy ręcznej, planując wyposażyć bramę w napęd w terminie późniejszym. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Często producenci na napęd z bramą dają korzystniejszą ofertę niż na sam napęd zakupiony osobno. Poza tym bramę ręczną trzeba wyposażyć w zamek, aby zabezpieczyć ją przed możliwością wejścia do naszego garażu przez osoby nieupoważnione. Jest to dodatkowy koszt, którego można by było uniknąć kupując od razu bramę automatyczną. Jeżeli chodzi o sam napęd, to podczas wizyty u sprzedawcy należy dopytać co znajduje się w podstawowym zestawie. Wielu producentów oferuje standardowo 1 pilot za dodatkowa ilość trzeba dopłacić. Firma Gerda oferuje bez dopłat 2 piloty oraz dodatkowy przełącznik naścienny w bardzo dobrej cenie. Ważne jest również czy do garażu jest dodatkowe wejście np. z mieszkania. W przypadku braku takiego wejścia trzeba zastosować albo awaryjne odryglowanie z zewnątrz, które występuje w postaci wkładki montowanej w górnym panelu, albo baterię montowaną w napędzie pozwalającą nam na otwarcie i zamknięcie bramy w przypadku awarii prądu.
Warto też wspomnieć o drzwiach obsługowych wbudowanych w bramie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które całej bramy nie muszą otwierać zbyt często, jednak potrzebują swobodnego wejścia do garażu.
Otwór pod montaż bramy
Na koniec trzeba poruszyć kwestię przygotowania otworu pod montaż bramy. W przypadku stanu surowego trzeba pamiętać, że podczas pomiaru dobrze jest, aby otwór był już przygotowany z wylewką i ewentualnym wykończeniem podłogi (lub posiadać wiedzę ile będzie wynosiła grubość np. płytek), przed montażem należy przygotować otwór „na gotowo”. Ważne jest, aby ściana na której będzie zamontowana brama, była już wykończona, obrobiona, równa, gładka, bez nacieków zaprawy tynkarskiej i pęknięć. Odchylenia powierzchni roboczych od pionu i poziomu nie mogą przekraczać 1,5 mm/m, max 5 mm. Podczas prac wykończeniowych, które miałby miejsce już po montażu bramy prowadnice i cały mechanizm bramy mógłby ulec zanieczyszczeniu, co mogłoby skutkować złą pracą, co za tym idzie brama mogłaby ulec awarii. Na etapie budowy garażu warto zadbać o odpowiednie warunki zabudowy, aby można było bez problemu i bez zbędnych dopłat zamontować bramę segmentową. Ważne jest nadproże oraz przestrzenie boczne, zwane potocznie węgarkami, a także głębokość samego garażu. Przestrzeń potrzebna do montażu bramy ma być wolna od konstrukcji budowlanych, rurociągów, ogrzewania, wentylacji itd. W przypadku wymiany bram w garażach już istniejących, nie mamy zbyt dużego wpływu na przygotowanie warunków zabudowy. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają przystosować konstrukcję bramy pod zastane warunki zabudowy. Dlatego bardzo ważna jest wizyta pracownika firmy sprzedającej i montującej bramy, w celu oględzin garażu i zaproponowanie najlepszego dla Państwa rozwiązania.