Uchylna czy segmentowa - jaką bramę garażową wybrać? - Gerda

Uchylna czy segmentowa – jaką bramę garażową wybrać?

Spis treści

Zakup nowej bramy garażowej jest inwestycją na lata. Przed wyborem warto zatem zastanowić się nad jej funkcjonalnością, materiałem, z którego jest wykonana, a także sposobem otwierania. Jaka (w różnych okolicznościach) brama będzie lepsza: uchylna czy segmentowa?

Firma GERDA oferuje bezpłatny pomiar bram garażowych na terenie całego kraju. Wypełnij krótki formularz, skontaktujemy się z Tobą, przyjdziemy i doradzimy!

Wśród najpopularniejszych rodzajów bram garażowych miejsce na podium zajmują bramy segmentowe. Jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej popularne były bramy uchylne. Oba rodzaje nadal cieszą się jednak zainteresowaniem klientów. Każda brama ma swoje zalety, dlatego warto przeanalizować charakterystykę poszczególnych modeli i dodatkowe wymagania, które stoją przed osobami inwestującymi w dane rozwiązanie. Dobra brama garażowa powinna być przede wszystkim prosta w obsłudze, wytrzymała, a także spójna z wyglądem domu, ogrodzenia i całej posesji.

Brama uchylna

Brama garażowa uchylna otwierana jest przez ruch uchylny do górnej części garażu, gdzie jest częściowo schowana. Obsługuje się nią ręcznie lub przy użyciu automatyki. Jej główną zaletą jest atrakcyjna cena, jednak inwestycja w nią wiąże się z dodatkowymi wymaganiami.

Decydując się na zakup i montaż bramy uchylnej, potrzebujemy więcej miejsca do jej otwarcia oraz zamknięcia nie tylko przed garażem, ale również w środku. Swobodę w operowaniu bramą zapewni około metr wolnej przestrzeni przed garażem. Wewnątrz potrzebne jest natomiast miejsce pod sufitem, ponieważ tam brama garażowa się chowa.

Oprócz wymiarów szerokości i wysokości otworu należy dokonać również pomiarów odległości od górnej krawędzi otworu do stropu, a także odległości bocznych krawędzi od ścian.

Brama segmentowa

Ciekawszą alternatywą drzwi garażowych jest brama segmentowa. Konstrukcja składa się z kilku segmentów, które są połączone zawiasami i zabezpieczone uszczelkami. Dzięki temu wszystkie elementy bramy chronione są przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Segmenty poruszają się na rolkach po prowadnicach, które są zamontowane do ścian i sufitu garażu. Po otwarciu bramy garażowej konstrukcja chowa się pod sufitem, oszczędzając dostępne miejsce.

Brama uchylna i segmentowa – podobieństwa i różnice

Pomiędzy bramą uchylną a segmentową można zauważyć wiele podobieństw oraz różnic. Ich przedstawienie pomaga często rozwiać wątpliwości związane z wyborem konkretnego modelu bramy garażowej.

Podobieństwa:

  • możliwość wyposażenia bramy w mechanizm automatycznego otwierania;
  • szeroka gama kolorystyczna;
  • możliwość zakupu bram wykonanych ze stali, aluminium i innych materiałów;
  • w obu rodzajach można stosować przeszklenia;
  • zabezpieczenia antywłamaniowe;
  • wzory powierzchni są zróżnicowane – można wybrać skrzydła gładkie, z fakturą lub z wytłoczeniami.

Różnice:

  • montaż bramy uchylnej wymaga większej przestrzeni zarówno w garażu, jak i przed nim – inwestycja w bramę segmentową nie wymaga wiele miejsca;
  • brama segmentowa nie wymaga również miejsca pod sufitem,
  • szczelność bramy uchylnej nie jest zbyt dobra, natomiast brama segmentowa wykazuje świetne właściwości termoizolacyjne;
  • bramy uchylne są zazwyczaj tańsze, jednak wiąże się to z mniejszą funkcjonalnością oraz gorszą termoizolacją.

Która brama do garażu połączonego z domem: uchylna czy segmentowa?

W przypadku, gdy garaż połączony jest z domem i jest ogrzewany, wówczas lepszym rozwiązaniem jest zakup ocieplonej bramy segmentowej. Istnieje możliwość wyboru bramy wykonanej z paneli stalowych lub aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową. Taka konstrukcja wykazuje świetne właściwości termoizolacyjne, dzięki którym można zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. Szczelna brama segmentowa ochroni także konstrukcję przed zamarzaniem i przywieraniem do podłoża. Wewnątrz garażu nie odczuwa się takiej temperatury, jak na zewnątrz, co jest istotne dla osób, które – oprócz garażowania samochodu, wykonują w przydomowym warsztacie różnego rodzaju prace. Ocieplona brama segmentowa nadaje się również do domów pasywnych oraz energooszczędnych.

Garaże połączone z domem mogą też mieć wyjazd prosto na ulicę. Również w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie brama segmentowa, która otwiera się do góry i nie stwarza niebezpieczeństwa, przechylając się w stronę chodnika lub ulicy.

Jaką bramę wybrać?

Wybór bramy garażowej powinien opierać się o indywidualne oczekiwania oraz preferencje użytkowników. Dla niektórych ważniejszym parametrem będą wymiary bramy garażowej, dla innych natomiast bardziej będzie liczyć się funkcjonalność, a dla kolejnych warunkiem będzie wygląd i kolor konstrukcji. Czy w tej kwestii można znaleźć złoty środek?

Popularność garażowych bram segmentowych wynika przede wszystkim z tego, że zajmują one mało miejsca. Można je stosować również przy krótkich podjazdach, ponieważ skrzydło nie wysuwa się poza budynek garażu. Przy wyborze bramy garażowej ze względu na sposób jej otwierania, liczy się przede wszystkim przestrzeń, którą dysponujemy. Jeśli mamy jej pod dostatkiem, z powodzeniem można montować bramę uchylną. W większości przypadków chcemy jednak zaoszczędzić dostępne miejsce, dlatego warto zainwestować w bramę segmentową.

Każda brama ma inną specyfikę, jednak przy jej wyborze trzeba wziąć pod uwagę to, że będzie się jej używało przez kilka, a może kilkanaście lat. Liczy się zatem komfortowa i bezawaryjna obsługa, dlatego czasem lepiej zapłacić więcej, ale cieszyć się bezproblemowym działaniem bramy garażowej przez wiele lat.