Wszystko, co musisz wiedzieć o czujniku gazu - Gerda

Wszystko, co musisz wiedzieć o czujniku gazu

Spis treści

Czym jest czujnik gazu?

Zastanawiasz się, czym jest i na co reaguje czujnik gazu? W tym poradniku dowiesz się wszystkiego na temat tego praktycznego urządzenia. Poznaj szczegółowe informacje i sprawdź, jak wybrać model dopasowany do własnych potrzeb.

Czujnik gazu to niewielkie urządzenie ostrzegawcze, które uruchamia alarm po wykryciu 15% stężenia szkodliwej substancji. Dzięki temu możesz chronić domowników i bardzo szybko zareagować na zagrożenie. Warto pamiętać, że ulatniający się gaz może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo, zatem odpowiednio dobrany detektor realnie ratuje życie.
Na co reaguje czujnik gazu? Otóż detektor przeznaczony jest do gazów palnych, takich jak metan, propan, butan, gaz miejski czy mieszanina propan-butan. Pamiętaj jednak, aby kupić urządzenie od renomowanej marki. Dzięki temu uzyskasz pewność, że sprzęt zapewni maksymalne bezpieczeństwo i przez długi czas będzie działał bez awarii. Doskonałym pomysłem będzie więc zakup czujnika marki Gerda. Ten znany producent zawsze proponuje wysokiej jakości urządzenia.

Dlaczego warto mieć czujnik gazu?

Gaz ziemny czy propan-butan to bezbarwne i niemal niewyczuwalne substancje, które przy dostępie tlenu stanowią ryzyko wybuchu. To zawsze bardzo duże niebezpieczeństwo dla mieszkańców oraz może prowadzić do zniszczenia budynku. Aby temu zapobiec, wysokiej jakości detektor podczas zagrożenia emituje głośny alarm, który obudzi domowników ze snu i będzie słyszalny również przez osoby starsze.
Warto zauważyć, jak często w doniesieniach medialnych pojawiają się informacje o wybuchach gazu. Niewielki czujnik zapewnia spokój i oczekiwaną ochronę. Wystarczy tylko wiedzieć, jak zachować się, gdy czujnik gazu piszczy – co robić oraz gdzie szukać pomocy. Dzięki temu zabezpieczysz mieszkanie i będziesz cieszyć się bezpieczeństwem na co dzień.

Jak działa czujnik gazu?

Zasada działania detektora jest prosta. Konstrukcja urządzenia obejmuje półprzewodnik, który po wejściu w reakcję z utleniającym się gazem zmienia właściwości przewodzenia prądu w taki sposób, aby urządzenie wyemitowało alarm ostrzegawczy, a często też alarm świetlny. Wówczas mieszkańcy mogą zabezpieczyć dom i podjąć niezbędne działania, aby ochronić swoje zdrowie i życie.

Czujnik gazu piszczy – co robić?

W takiej sytuacji przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Dzięki temu podejmiesz racjonalne decyzje. Pamiętaj, że panika zawsze pogarsza sytuację i utrudnia najważniejsze czynności. Tymczasem skuteczne ratowanie ludzi i dobytku odbywa się tylko w kilku prostych krokach.

Co robić, gdy czujnik gazu piszczy?

  • Otwórz szeroko okna i drzwi, aby zrobić przeciąg.
  • Powiadom o niebezpieczeństwie wszystkich domowników, a także ostrzeż sąsiadów. 
  • Ewakuuj mieszkańców i opuść budynek.
  • Wezwij straż pożarną (998), pogotowie (999) lub wybierz numer alarmowy 112.

To wystarczy, aby pomóc najbliższym i uratować mieszkanie przed wybuchem. Oczywiście, niezbędna jest szybka reakcja na sygnał alarmu, aby móc zapanować nad sytuacją. Dzięki tym niewielkim urządzeniom udało się już ochronić wiele osób.

Gdy czujnik gazu włącza się bez powodu

Niektórzy użytkownicy detektorów twierdzą, że czujnik gazu włącza się bez powodu. W przypadku wysokiej klasy urządzeń raczej tak się nie dzieje. Pomimo tego zawsze warto przeprowadzić kontrolę stanu technicznego i rzucić okiem, czy działa on prawidłowo. Jeżeli odgłos alarmu nie stanowi reakcji na przekroczenie normy stężenia gazu w pomieszczeniu, powód może być bardzo prosty – prawdopodobnie nadszedł czas, aby wymienić baterię. Jeśli nadal pojawia się problem, czujnik może wymagać wymiany lub sprawdzenia przez specjalistę.

Gdzie zainstalować czujnik gazu?

Przed instalacją urządzenia warto przypomnieć sobie, na co reaguje czujnik gazu. Otóż tego typu sprzęt należy zainstalować wszędzie tam, gdzie znajduje się instalacja, której niewłaściwe działanie może nieść za sobą zagrożenie.

Jeśli do gospodarstwa domowego trafia gaz płynny, detektor należy umieścić 15 cm nad powierzchnią podłogi. Ta substancja, w przeciwieństwie do gazu ziemnego, jest cięższa od powietrza. Ponadto urządzenie powinno znajdować się w pobliżu instalacji i nie może być zasłonięte.
Jeżeli chcesz, aby czujnik perfekcyjnie wykrywał zbyt wysokie stężenie gazu ziemnego, powinien on znajdować się powyżej okien, drzwi czy otworów wentylacyjnych. Zwróć uwagę, że tylko prawidłowa instalacja wykrywacza pozwala na efektywną pracę. Ponadto regularnie wymieniaj baterię. Wówczas unikniesz wrażenia, że czujnik gazu włącza się bez powodu, i zadbasz o spokój w swoim domu.

Jak kupić dobry czujnik gazu?

Przede wszystkim unikaj najtańszych urządzeń, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł. Najlepiej wybierać dobre sklepy, aby uzyskać pewność, że produkt spełnia wszelkie normy i jest dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Świetnym pomysłem może być wybór czujników marki Gerda, które sprawdzą się w każdym domu. Wystarczy rzucić okiem na specyfikację techniczną i przeczytać, na co reaguje czujnik gazu. Ponadto warto przeanalizować kilka innych elementów.

Bezpieczeństwo

Przy zakupie urządzenia renomowanej marki o bezpieczeństwo nie musisz się martwić. Wysokiej klasy czujniki doskonale wykrywają zagrożenie i zbudzą mieszkańców nawet z głębokiego snu. Warto jednak upewnić się, czy dźwięk słyszalny jest w każdym zakątku domu. Do tego służy przycisk „Test”.

Trwałość

Sprawdzone i polecane przez ekspertów urządzenia wyróżniają się bardzo wysoką jakością wykonania i oferują niezawodne działanie przez długi czas. Dzięki temu możesz mieć pewność, że sprzęt doskonale sprawdzi się w Twoim domu. Zdecydowanie warto sięgnąć po solidny i bezawaryjny detektor.

Design

Pamiętaj, że czujnik gazu nie powinien być ukryty, dlatego warto postawić na model w neutralnym kolorze, który nie wpłynie na wystrój wnętrza i pozwoli nadal cieszyć się ładną aranżacją.