Zabezpieczenie do roweru — jakie zapięcie wybrać? - Gerda

Zabezpieczenie do roweru — jakie zapięcie wybrać?

Spis treści

Zapięcie do roweru — kto powinien zainwestować w takie akcesorium?

Właściwe zabezpieczenie roweru zapewnia jego maksymalną ochronę, szczególnie jeśli pod uwagę bierzemy pozostawianie pojazdu bez własnej kontroli. Oczywiście, nie da się w pełni zminimalizować ryzyka kradzieży jednośladu, natomiast wybierając najlepszej jakości zapinkę, z całą pewnością złodziej będzie miał utrudnione zadanie. Jakie zapięcie do roweru wybrać, aby móc spokojnie zostawiać ten środek komunikacji w dowolnym miejscu? Poznaj szczegóły już teraz.

Zapięcie do roweru jest dedykowane wszystkim użytkownikom jednośladów, szczególnie tym, którzy uprawiają rowerową turystykę miejską, traktują rower jako środek transportu czy lubią realizować wyprawy rowerowe w nieznane miejsca. Tak naprawdę zapięcie do roweru sprawdza się w przypadku wszystkich miłośników jazdy tym pojazdem, bez względu na częstotliwość takiej aktywności, miejsca czy typu roweru. Warto wziąć jednak pod uwagę, że ochrona roweru przed jego kradzieżą, pozwoli uniknąć wysokich strat finansowych. Jednoślad nie jest inwestycją małą, co więcej, jeśli rower zostanie skradziony w odległym od miejsca zamieszkania miejscu, dodatkowo pojawi się problem z powrotem i oczywiście dodatkowe, związane z nim koszty. Priorytetem jest jednak takie zabezpieczenie roweru, aby móc korzystać z niego przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa i komfortu.

Na jakie zapięcie rowerowe warto zwrócić uwagę?

Rowerzyści powinni inwestować tylko w akcesoria najlepszej jakości, które są nie tylko trwałe, wytrzymałe i komfortowe w codziennym użytkowaniu, ale przede wszystkim właśnie one zabezpieczają jednoślad przed kradzieżą najlepiej. 

Należy wybierać zapięcia rowerowe od sprawdzonych, renomowanych producentów z wieloletnim doświadczeniem na rynku i pozytywnymi opiniami. Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą, na pewno pomoże Ci w tym zapięcie z atestami i certyfikatami, które potwierdzają wysoką klasę wyrobu.

Wybór zapięć rowerowych jest ogromny, zawsze dobrze jest uwzględnić indywidualne potrzeby i preferencje oraz typ modelu pojazdu. Producenci oferują zapięcia do rowerów dla dorosłych oraz dla dzieci, przy czym w przypadku tych najmłodszych użytkowników znaczenie może mieć również łatwość i wygoda jego obsługi.

Rodzaje zapięć do rowerów

Za najlepsze zapięcie rowerowe uznaje się to typu U-lock, czyli szekla. Dobrze sprawdzają się również grube łańcuchy. Nie zaleca się natomiast stosowania blokad typu linka czy spirala, ponieważ takie zapięcia można bardzo łatwo przeciąć. Tak samo jak blokada tylnego koła, taka ochrona może stanowić jedynie dodatek, uzupełnienie tego głównego zabezpieczenia roweru. Warto jednak uwzględnić, że dobór zapięcia powinien być zawsze podyktowany indywidualnymi potrzebami. Znaczenie może mieć rodzaj roweru lub miejsce jego pozostawienia. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na długość oraz grubość zapięcia. Najlepiej sprawdzą się te stworzone z hartowanej, dodatkowo wzmacnianej stali. 

Wybierać można zapięcia na klucz albo indywidualnie ustalany kod. Najlepiej wybierać takie akcesoria, które posiadają osłonkę na kluczyk. Dzięki temu otwór będzie zabezpieczony przed zniszczeniem, zabrudzeniem czy dostaniem się do wnętrza rygla kurzu.

Kryterium, jakie dobrze jest uwzględnić, zastanawiając się, jakie zapięcie rowerowe wybrać, jest to, aby rodzaj zabezpieczenia można było swobodnie transportować i mieć je zawsze przy sobie. Świetną opcją są zabezpieczenia składające się ze składanych przegub oraz takie, które można z łatwością schować w specjalnym etui, a całość zamontować na przykład w miejscu bidonu. 

Co istotne, bez względu na wybrany typ zapięcia roweru, takie zabezpieczenie powinno być wykonane z materiału, które nie ulega korozji w wyniku działania niekorzystnych warunków na drodze, w tym działania niskich i wysokich temperatur czy wody oraz brudu. Materiał powinien być także nieinwazyjny dla samego roweru. Okazuje się, że bardzo często zwykłe łańcuchy przyczyniają się do zarysowań poszczególnych elementów konstrukcji pojazdu, a nawet powodują uszkodzenia w wyniku zdarcia lakieru. Dobrym wyborem będzie więc zapięcie zabezpieczone dodatkową osłonką.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą — zachowania rowerzysty

Przede wszystkim nigdy nie zostawiaj roweru bez opieki, jeśli pojazd nie zostanie zabezpieczony. Niestety, okazja czyni złodzieja, wystarczy dosłownie kilka sekund, aby jednoślad wpadł w niepowołane ręce. 

Stosuj odpowiedni rodzaj zabezpieczeń, a o tym, jakie zapięcie do roweru wybrać, na pewno przeczytałeś już wyżej. 

Bezpieczeństwo roweru zależy również od miejsca, w którym pojazd został zaparkowany. Warto wybierać specjalne stojaki rowerowe, ponieważ takie miejsca są najczęściej dobrze oświetlone, a nierzadko taki teren jest monitorowany. Stojak ułatwia również przypięcie roweru i jego zabezpieczenie oraz stabilne ustawienie pojazdu. 

Jeśli rower posiada akcesoria, które można z łatwością ukraść, zdemontuj je, jeśli jednoślad ma pozostać bez opieki. Do takich akcesoriów można zaliczyć elementy oświetlenia, licznik, koszyk czy bidon. 

Pamiętaj, aby znać znaki szczególne roweru, spisać jego numery seryjne ramy i zrobić dokładne zdjęcia pojazdu, ponieważ w przypadku ewentualnej kradzieży mogą się bardzo przydać.