Inteligenty dom - jakie urządzenia na początek? - Gerda

Inteligenty dom – jakie urządzenia na początek?

Spis treści

We współczesnym świecie opartym na technologii życie wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas. Staramy się podnosić komfort, zwiększać bezpieczeństwo i dbać o swoich bliskich w sposób, który do niedawna wydawał się zupełnie niemożliwy. Smart home, czyli inteligentny dom, to sieć urządzeń komunikujących się ze sobą przeważnie bezprzewodowo dzięki wykorzystaniu różnych protokołów komunikacji, w tym WiFi oraz Bluetooth. Ogromna liczba produktów dostępnych na rynku nie ułatwia jednak rozpoczęcia przygody z inteligentnymi rozwiązaniami, dlatego wiele osób odrzuca myśl o ich montażu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nie musi jednak tak być. Chętnie pomożemy Ci w wyborze rozwiązań dobrych na początek.

Nowoczesność i inteligentny dom idą w parze

Zagadnienie inteligentnych domów z roku na rok zyskuje na popularności i to nie tylko wśród wielbicieli najnowocześniejszych technologii, lecz także wśród ludzi starszych, którzy chcą się wspomóc w codziennych czynnościach i chcą – choćby w pewnym stopniu – iść z duchem czasu.

W aplikacjach smart home pomaga przede wszystkim dostępność smartfonów, za pomocą których można sterować większością urządzeń wchodzących w skład zaplanowanego przez nas systemu. Telefony mają tę zaletę, że są poręczne, mamy je zawsze przy sobie, a także doskonale znamy sposób ich obsługi. Dzięki temu stanowią znakomitą formę „pilota”, za pomocą którego można z łatwością wyzwalać działanie większości urządzeń typu smart home.

Jakie urządzenia smart home warto kupić na początek?

Warto zacząć od tego, że inteligentny dom to tylko ogólnikowe sformułowanie, które tak naprawdę opisuje nawet kilkaset pojedynczych urządzeń, które tworzą siatkę przedmiotów współpracujących ze sobą. Nie trzeba jednak od razu kierować się w stworzenie skomplikowanej instalacji – przygodę ze smart home można rozpocząć od wyboru kilku podstawowych narzędzi, które pomogą Ci w codzienności, zwiększając komfort życia i zarazem także bezpieczeństwo.

  • System alarmowy

System alarmowy nie bez powodu zajmuje pierwsze miejsce na naszej liście. Ochrona własnego zdrowia oraz majątku to podstawa domowego bezpieczeństwa, a zastosowanie urządzeń opartych na smart home wzmacnia ochronę do najwyższego możliwego poziomu. Możesz przede wszystkim otrzymać informację o wyzwoleniu alarmu na telefon (w urządzeniach off-line alarm sprowadzał się do zadziałania samej syreny). Co więcej, na monitoringu na żywo możesz obserwować każdy zakamarek swojej posesji i w porę reagować na wszelkie niepokojące sytuacje, np. ludzi kręcących się w pobliżu bramy wejściowej. Niektóre systemy mają także funkcję informowania sąsiadów o kłopotliwej sytuacji.

  • Inteligentny zamek

Warto także przemyśleć inteligentny zamek, którym można sterować zdalnie, otwierać i zamykać drzwi bez użycia kluczy. Urządzenia oparte są na systemach komunikacji bezprzewodowej współpracującej ze smartfonami Android oraz iOS. Inteligentny zamek zwiększa bezpieczeństwo dzięki informowaniu o próbie otwarcia drzwi oraz o tym, kto przez nie wszedł i kiedy.

Najważniejszą zaletą jest jednak sama rola inteligentnego zamka, a w zasadzie wpływ na codzienne życie, gdyż zupełnie zmienia sposób otwierania drzwi, czyli najbardziej prozaicznej czynności wynikającej z wchodzenia do domu oraz opuszczania go. Możliwości, jakie daje zamek inteligentny, są bardzo szerokie. Szczególnie istotny jest komfort, wynikający głównie z szerokiej gamy scenariuszy, który obejmuje nie tylko domowników, lecz także gości oraz dalszych członków rodziny. Można otwierać drzwi zdalnie, przydzielać role i wspomagać się na co dzień, np. wchodząc do domu wraz z rękami pełnymi siatek z zakupami.

  • Sterowanie oświetleniem

Zapalenie światła czasami bywa uporczywe i niekomfortowe, szczególnie gdy wymaga od nas zejścia z ulubionego łóżka lub fotela. Sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona to w takim przypadku doskonałe rozwiązanie, które umożliwia włączenie oświetlenia zdalnie, wybierając odpowiednią pozycję w jednej z wielu rodzajów aplikacji na telefonie. Wiele żarówek ma także funkcję ściemniania, dzięki czemu sterowanie oświetleniem umożliwia także zmianę natężenia światła, podobnie nawet jak jego koloru.

  • Sterowanie klimatyzacją

Przestarzałymi już systemami klimatyzacji sterowało się ręcznie za pomocą panelu znajdującego się na jednostce wewnętrznej. Później do użytku weszły piloty zdalnego sterowania, które obecnie stanowią najpopularniejszy sposób sterowania temperaturą we wnętrzu domu. Pilot jednak łatwo zgubić, rzadko nosimy go ze sobą, a także nie możemy nim sterować z innego pokoju ze względu na mocno ograniczony zasięg. Za pomocą urządzenia smart home możesz zmienić temperaturę we wnętrzu z każdego miejsca na ziemi, gdyż jednostka wewnętrzna łączy się z internetem.

  • Sterowanie roletami

Sterowanie roletami za pomocą sznurków odchodzi do lamusa – obecnie rolety wyposażone są w specjalne silniki elektryczne, które unoszą je i opuszczają bez angażowania domowników. Standardem jest przycisk naścienny umieszczony tuż przy rolecie – aby ją otworzyć lub zamknąć, wystarczy go przytrzymać. Inteligentny dom otwiera jednak kolejne możliwości. Za pomocą specjalnego sterownika bezprzewodowego można otwierać i zamykać rolę zdalnie, czyli za pomocą telefonu. Możesz także zaplanować godzinę ich otwarcia i zamknięcia, a nawet zautomatyzować instalację w taki sposób, aby rolety zamykały się po opuszczeniu miejsca zamieszkania, a otwierały tuż przed Twoim wejściem do domu.

  • Czujniki bezpieczeństwa

Inteligentny dom to także kolejne bezpieczeństwo – za pomocą czujników połączonych w sieci można znacznie zwiększyć ochronę swojego domu lub mieszkania. Czujniki dymu, czadu czy temperatury mogą chronić przed wieloma niebezpieczeństwami, w tym np. zbyt późnym wykryciem nagłego zdarzenia.

Czym się kierować w zakupie urządzeń składających się na system smart-home?

Kupując system alarmowy, funkcję sterowania roletami oraz oświetleniem warto kierować się marką. Wyroby znanych firm cechują się wyższym stopniem bezpieczeństwa, ponadto skutecznie chronią domowników i zapewniają wieloletnie działanie bez awarii. Inteligentny zamek zasługuje jednak na jeszcze większe zaangażowanie. Zamek odpowiada za bezpieczeństwo Twojego domu i mieszkających w nim osób, dlatego tak ważne jest, aby był atestowany i z łatwością spełniał wszelkie rygorystyczne normy związane z bezpieczeństwem.