Jak ocieplić bramę garażową?
Ocieplanie bramy garażowej jest prostsze i tańsze niż może się wydawać. Powinno to zająć nie dłużej niż jedno popołudnie, a koszt jest dużo niższy niż instalacja nowej bramy, ocieplonej fabrycznie. Jednak czy efekt jest wart zachodu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jaki materiał izolacyjny wybrać!
Czy warto ocieplić bramę garażową?
W zależności od rodzaju garażu zwrot z ocieplenia bramy będzie się różnić. W przypadku garażu wolnostojącego izolacja termiczna nie przyniesie tak spektakularnego efektu, jak w garażu przydomowym. Jednak ocieplenie bramy zawsze ma sens, ponieważ to ona traci najwięcej ciepła.
Ocieplanie drzwi garażowych jest doskonałym pomysłem ze względu na to, jak bardzo garaż ochładza się od blaszanej bramy. Odpowiednia warstwa izolacyjna sprawi, że zimą będzie cieplej, a latem chłodniej. Oprócz tego uzyskamy efekt wygłuszenia. Dzięki temu brama będzie zamykać się ciszej – rozwiązanie idealne dla osób wracających późno lub wstających wcześnie, którzy nie chcą budzić trzaskającą bramą sąsiadów i swoich najbliższych. Majsterkowicze również docenią te właściwości, kiedy ich hałaśliwe hobby będzie nieco mniej uciążliwe dla otoczenia.
Pytanie o to, czy warto ocieplać bramę, powinno być również postawione w kontekście kosztu oraz czasu pracy. Jeśli cena i zainwestowany czas mają przewyższyć koszt wstawienia nowej bramy ocieplanej fabrycznie, operacja taka się nie opłaca. Jednak ceny materiałów izolacyjnych nie są wysokie, a własnej pracy nie będziemy przeliczać na roboczogodziny.
Oprócz samych materiałów używanych do izolacji będziemy potrzebować kilka podstawowych narzędzi, takich jak noże, taśmy malarskie i pistolety do kartuszy oraz wedle uznania – odzież ochronną.
- Czym ocieplić drzwi garażowe?
W zależności od sytuacji należy sięgnąć po odpowiedni rodzaj ocieplenia. Rozbieżność ta jest spowodowana głównie odmiennymi typami bram wjazdowych. Jak ocieplić bramę garażową uchylną? Najczęściej stosowany jest styropian. Należy do jednych z najprostszych w obróbce, a jego dostępność jest wysoka. Niska waga to również duży plus w przypadku bram segmentowych. Jeśli nie chcesz obciążać mechanizmu, to styropian jest doskonałym wyborem. W prosty sposób docina się go do rozmiaru i klei do powierzchni. Jednak jeśli izolacja jest źle wykonana, powłoka może się skraplać od niskiej temperatury.
Kolejnym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest folia termoizolacyjna. Nie zwiększa grubości skrzydła bramy wjazdowej jak styropian, a również posiada właściwości termoizolacyjne. Jest jeszcze prostsza w montażu i bardziej zaawansowana technologicznie. Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo drogie.
Istnieje jeszcze możliwość ocieplania bram garażowych przy pomocy pianki poliuretanowej. Jest to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna metoda, zarówno jeśli chodzi o efekt, jak i wykończenie. Posiada dużo zalet – przede wszystkim jest najprostsza w instalacji. Oprócz tego wykazuje odporność na wilgoć, pleśń i zmiany temperatury. Z drugiej strony powierzchnię należy odpowiednio przygotować, w przeciwnym wypadku cała praca zostanie zniweczona. Koszt jest uzależniony od powierzchni bramy, ale ogólny wydatek jest na podobnym poziomie do alternatywnych rozwiązań. Niektórzy rezygnują z tej opcji ze względu na wygląd po aplikacji – pianka ciemnieje, a po zastygnięciu tworzy nierówną powierzchnię, odpowiadającą gęstości natrysku. Ta cecha jest jednocześnie zaletą – pianka dopasuje się do nierówności i wypełni wszelkie ubytki.
Własnoręczne ocieplanie drzwi garażowych
Nieważne, jakiego materiału izolacyjnego używasz – pierwsza część prac jest taka sama. Bramę należy wyczyścić i odtłuścić, aby klej lub pianka dobrze się trzymały. W przypadku używania styropianu następnym krokiem będzie nałożenie kleju, a później przyklejenie styropianowej płyty, wcześniej dociętej do odpowiedniego rozmiaru przy pomocy noża do tapet. Kolejnym etapem, dla poprawienia efektu, będzie ponowne nałożenie kleju i przyłożenie folii termicznej. Może ona występować osobno, ale połączony efekt obu materiałów będzie bardziej długotrwały i lepszy.
W przypadku korzystania z pianki termoizolacyjnej, po oczyszczeniu i odtłuszczeniu skrzydła bramy, należy zamaskować taśmą malarską elementy, które nie mają być opryskane. Puszkę należy przykręcić do pistoletu, a na końcówkę nabić dyszę. Zalecane jest stosowanie odzieży i maski ochronnej. Trzymając puszkę do góry nogami, należy nakładać równą warstwę pianki z odległości 30-45 cm. Na koniec, nie dłużej niż 5 minut po nałożeniu pianki, całość trzeba spryskać specjalnym preparatem, który zabezpieczy powierzchnie od pożaru. Dla poprawienia efektu wizualnego można przykręcić płytę z PVC.
Zobacz też: Współczynnik przenikania ciepła a brama garażowa.
Ocieplanie bramy garażowej
Rezultat będzie uzależniony od dbałości przygotowania powierzchni i jakości zastosowanych materiałów. Biorąc jednak pod uwagę cenę i poziom trudności – ocieplenie bramy garażowej polecamy każdemu, kto jeszcze tego nie zrobił. Efekt cieplejszego garażu z pewnością będzie tego wart!